«Ականատես» դիտորդական առաքելության հայտարարությունը 2021 թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության և արդյունքների ամփոփման գործընթացների մասին
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունն իրականացրել է 2021 թ․ հունիսի 20-ի Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկում։
Առաքելության շրջանակներում ներգրավվել է 580 դիտորդ, որոնք դիտարկել են 300 ընտրատեղամաս Հայաստանի ողջ տարածքում։ Ներգրավվել է նաև շրջիկ դիտորդներից բաղկացած 22 խումբ, որոնք այցելել են ընտրանքից դուրս գտնվող ավելի քան150 ընտրատեղամաս, ինչպես նաև դիտորդներ, որոնք հսկել են 33 Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը։
2021 թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկումն իրականացվել է պատահական ներկայացուցչական ընտրանքի հիման վրա և ներառել է ձայների զուգահեռ հաշվարկ (ՁԶՀ):
ՁԶՀ-ն հնարավորություն է տալիս վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով չափել քվեարկության օրվա գործընթացների որակը, այդ թվում՝ տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, փակումը և արդյունքների ամփոփումը, ինչպես նաև քվեների բաշխումը:
Թեև դիտորդությունը չի ծածկում երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերը՝ ընտրանքի վրա հիմնված ՁԶՀ մեթոդը թույլ է տալիս խոսել ընտրական գործընթացի և ստացված արդյունքների մասին՝ համապետական մակարդակով։ Այն կարող է վերահաստատել կամ հարցականի տակ դնել քվեարկության արդյունքները՝ նպաստելով ընտրությունների հրապարակված արդյունքների նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդմանը կամ ընդհակառակը՝ վերհանելով հնարավոր խնդիրները։
«Ականատեսի» դիտարկման համաձայն քվեարկության օրն, ընդհանուր առմամբ, անցել է քաղաքացիների շահագրգիռ և ակտիվ մասնակցության պայմաններում։ Գործընթացները հիմնականում իրականացվել են կազմակերպված, սահուն, առանց կոպիտ խախտումների։ Այդուհանդերձ, նկատվել է որոշակի լարվածություն զգալի թվով տեղամասերում՝ հիմնականում կապված կողմնակի անձանց ներկայության, ուղղորդումների, տեղամասերում առանձին կուսակցությունների վստահված անձանց թույլատրելի քանակի գերազանցման և վերահսկելի քվեարկության դեպքերի հետ։ Թեև ընտրախախտումներում նկատվել է տարբեր կուսակցությունների և դաշինքների («Պատիվ ունեմ», «Բարգավաճ Հայաստան», «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Զարթոնք», Հայ ազգային կոնգրես, «Շիրինյան-Բաբաջանյան ժողովրդավարների դաշինք») ներկայացուցիչների մասնակցություն, դեպքերի ճնշող մեծամասնության պատասխանատուն եղել են «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչները։
Քվեարկության նախապատրաստման և տեղամասերի բացման գործընթացը հիմնականում կազմակերպվել է սահմանված ընթացակարգերին համապատասխան, առանց լուրջ խախտումների։
Ժամը 7:00-ին «Ականատեսը» դիտորդներից զեկույցներ է ստացել դիտարկված տեղամասերի 96,3%-ից։
Կողմնակի անձանց ներկայություն է դիտարկվել տեղամասերի 2%-ում։ Տեղամասերի 99%-ում տվյալները պատշաճ կերպով ներմուծվել են, և տպվել է գրանցված ընտրողների թիվը հավաստող տեղեկանքը։
Դիտարկված ընտրատեղամասերի 99.6%-ի կահավորումն ապահովվել է քվեարկության գաղտնիությունը։ Թվով 4 տեղամասում եղել են կահավորման հետ կապված խնդիրներ, որոնք մեծ մասամբ կարգավորվել են։
Դիտարկված տեղամասերի 27.5%-ն է եղել դժվարամատչելի սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող ընտրողների համար։
Քվեարկությունն ընդհանուր առմամբ անցել է խաղաղ, ընտրող քաղաքացիների լայն ու շահագրգիռ ներգրավման պայմաններում։ Գործընթացները հիմնականում եղել են կազմակերպված և օրենքին համահունչ։ Այդուհանդերձ, նկատվել է լարվածություն զգալի թվով տեղամասերում՝ հիմնականում կապված կողմնակի անձանց ներկայության, տեղամասերում առանձին կուսակցությունների վստահված անձանց թույլատրելի քանակի գերազանցման, ուղղորդումների և քվեարկության վերահսկողության դեպքերի հետ։
Քվեարկության գործընթացում նկատվել են ընտրական տեղամասերի ներսում գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց իրավունքի խոչընդոտման դեպքեր տեղամասերի 1․33%-ում։ Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները հիմնականում գրանցել են դիտորդների նկատած խախտումները տեղամասային գրանցամատյաններում, սակայն տեղամասերի 6.66%-ում մեկ կամ ավելի դեպքեր չեն գրանցվել։ Տեղամասերի 15․6%-ում եղել է 1-3 դեպք, երբ ընտրողների անվան դիմաց առկա է եղել այլ անձի ստորագրություն: Տեղամասերի 0․67%-ում եղել է 1-3 դեպք, երբ ստորագրություն լինելու պատճառով ընտրողին չի թույլատրվել քվեարկել։
Տեղամասերում ընտրողների գրանցման սարքավորումների հետ կապված լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել։ Տեղամասերի 25%-ում 1-3 դեպքում ընտրողների անունները գրանցված չեն եղել սարքավորումներում, տեղամասերի 1.33%-ում արձանագրվել է նմանատիպ 4-10 դեպք, և 0․33%-ում՝ 11-ից ավել դեպք։
Արձանագրվել է այլ անձի փոխարեն կամ բազմակի քվեարկության փորձի 2 դեպք:
Եղել են զգալի քանակով դեպքեր, երբ քվեարկության գաղտնիությունը խախտվել է, ընդ որում՝ տեղամասերի 3.33%-ում եղել է միտումնավոր խախտում։ Տեղամասերի 15%-ում նկատվել է բաց քվեարկության 1-3 դեպք, 3․67%-ում՝ 4-10 դեպք, և 0.67%-ում՝ 11-ից ավել դեպք։ Ընտանիքով քվեարկելը շարունակում է տարածված պրակտիկա մնալ։ Տեղամասերի 23․67%-ում դիտվել է 1-3, 7․33%-ում՝ 4-10 և 2․67%-ում՝ 11 կամ ավել ընտանիքով քվեարկության դեպք։
Ուղղորդված քվեարկություն դիտարկվել է տեղամասերի 8%-ում: 4.67%-ում նկատվել է ընտրողների կազմակերպված տեղափոխում ընտրատեղամաս:
Ընտրողին օգնություն ցուցաբերելու ընթացակարգի խախտումներ արձանագրվել են տեղամասերի 4․67%-ում (1-ից ավել)։
Տեղամասերի 2․67%-ը փակվել է ժամանակից շուտ, 94%-ը փակվել է ժամանակին, իսկ 3․33%-ը՝ 20:01-20:10-ին։
Արդյունքների ամփոփում
Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքն, ընդհանուր առմամբ, համապատասխանել է օրենքով սահմանված գործընթացներին․ միայն տեղամասերի 1․69%-ում են եղել ամփոփման ընթացակարգի խախտումներ, իսկ հաշվարկի ընթացակարգի խախտումներ գրանցվել են տեղամասերի 2․03%-ում։
Ընտրատեղամասերի 93․92%-ում արդյունքների ամփոփման փուլի մասնակիցներին տրամադրվել է արձանագրության քաղվածք։ Տեղամասերից 1․01%-ում հաշվարկի ընթացքում ներկա են եղել կողմնակի անձինք։ Մի շարք տեղամասեր հոսանքազրկվել են, սակայն, ըստ դիտորդների, դա չի խոչընդոտել արդյունքների ամփոփման և հաշվարկի սահմանված գործընթացը։
Քվեարկության օրը դիտորդները հաղորդել են մի շարք էական համարվող խախտումներ, որոնց հիմնական խմբերը ներկայացված են ստորև բերված աղյուսակում։ Քվեարկության և արդյունքների ամփոփման փուլում «Ականատեսն» արձանագրել է 93 էական խախտում, որոնք դեռևս շարունակում են ստուգվել։
|---|---|
| Դիտորդի իրավունքների խոչընդոտում | 8 |
| Կողմնակի անձանց ներկայություն | 15 |
| Չհրկիզվող պահարանի հետ կապված խնդիրներ | 6 |
| Բռնություն, սպառնալիք կամ ճնշում գործադրելու դեպքեր | 3 |
| Կրկնակի կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկության փորձ | 3 |
| Օգնության կարգի խախտում | 2 |
| Բաց, վերահսկվող և ուղղորդված քվեարկություն | 30 |
| Քվեաթերթիկների միտումնավոր վնասում | 1 |
| Արդյունքների ամփոփման ընթացակարգերի խախտումներ | 3 |
| Գրանցամատյանում գնահատականը գրանցելու մերժում տեղամասային հանձնաժողովի կողմից | 22 |
Արդյունքների կանխատեսումը և մասնակցության ցուցանիշներն ըստ ՁԶՀ-ի
Ստորև բերված են ՁԶՀ համաձայն ստացված տվյալները յուրաքանչյուր մասնակից կուսակցության կամ կուսակցության դաշինքի համար: Այս միջակայքերը որոշվում են ՁԶՀ գնահատումների և սխալի մեծության հիման վրա` 95% վստահության միջակայքով:
| Կուսակցության անվանում | Քվեների տոկոս | Սխալի մեծություն | Միջակայք |
|---|---|---|---|
| «Արդար Հայաստան» կուսակցություն | 0.33% | 0.08% | 0.3% to 0.4% |
| «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն | 1.49% | 0.15% | 1.3% to 1.6% |
| «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն | 54.04% | 1.87% | 52.2% to 55.9% |
| «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցություն | 0.33% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
| «Ազատություն» կուսակցություն | 0.13% | 0.02% | 0.1% to 0.2% |
| «Պատիվ ունեմ» դաշինք | 5.34% | 0.66% | 4.7% to 6% |
| «Միասնական Հայրենիք» կուսակցություն | 0.06% | 0% | 0% to 0.1% |
| Համահայկական ազգային պետականություն (ՀԱՊ) կուսակցություն | 0.07% | 0% | 0.1% to 0.1% |
| «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն | 1.14% | 0.13% | 1% to 1.3% |
| «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցություն | 1.04% | 0.16% | 0.9% to 1.2% |
| «Հանրապետություն» կուսակցություն | 3.00% | 0.31% | 2.7% to 3.3% |
| «Հայոց Հայրենիք» կուսակցություն | 1.04% | 0.11% | 0.9% to 1.1% |
| «Ազատ Հայրենիք» դաշինք | 0.32% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
| «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն | 3.89% | 0.58% | 3.3% to 4.5% |
| Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն | 0.36% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
| «5165 ազգային պահպանողական շարժում» կուսակցություն | 1.25% | 0.12% | 1.1% to 1.4% |
| «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն | 0.33% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
| «Շիրինյան-Բաբաջանյան» ժողովրդավարների դաշինք | 1.39% | 0.12% | 1.3% to 1.5% |
| «Ազգային օրակարգ» կուսակցություն | 0.07% | 0% | 0% to 0.1% |
| «Վերելք» կուսակցություն | 0.11% | 0% | 0.1% to 0.1% |
| «Ազատական» կուսակցություն | 1.20% | 0.15% | 1% to 1.3% |
| Հայաստանի եվրոպական կուսակցություն | 0.22% | 0% | 0.2% to 0.3% |
| «Հայաստան» դաշինք | 21.10% | 1.29% | 19.8% to 22.4% |
| «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցություն | 1.41% | 0.14% | 1.3% to 1.5% |
| «Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցություն | 0.32% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
ՁԶՀ կանխատեսումը վերջնական մասնակցության համար՝ 49.3% է` +/- 0.9% սխալի սահմանով: Անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկները 0.38% են՝ սխալի +/- 0.05% սխալի սահմանով:
Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը
«Ականատեսն» իրականացրել է 33 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների դիտարկում։ Քվեարկության արդյունքների աղյուսակավորման գործընթացն ընթացել է սահուն։ Դիտորդները հաղորդել են որոշ խախտումների մասին, որոնք ստուգման ընթացքում են։
«Ականատես» նախաձեռնությունը շարունակում է կարճաժամկետ դիտորդներից ստացված տվյալների ճշգրտումը ՁԶՀ նպատակով, ինչպես նաև դիտարկումները Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում։ Էական խախտումներից առավել առանցքային դրվագների վերաբերյալ նախապատրաստվում են դիմումներ, բողոքներ և հաղորդումներ ընտրական հանձնաժողովներին և իրավապահ մարմիններին։
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը հիմնվել է 2018թ.ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության, «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» (ԺԱԱ) հասարակական կազմակերպության, «Ռեստարտ» գիտակրթական հիմնադրամի և Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամի կողմից:
2021 թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելությունն իրականացվում է Եվրոպական Միության, Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի, Ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի, ԱՄՆ գերմանական Մարշալի հիմնադրամի Սևոծովյան համագործակցության հիմնադրամի, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության և Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի ֆինանսական աջակցությամբ: Ձայների զուգահեռ հաշվարկն իրականացվում է Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի տեխնիկական աջակցությամբ:

The Akanates observation mission conducted both long-term and short-term observation of the June 20, 2021 early parliamentary election in Armenia.
The mission deployed 580 observers to a sample of 300 polling stations across the entire territory of Armenia. In addition, 22 mobile observer teams visited another 150 polling stations outside of the sample, and 33 observers followed the activities of 33 territorial electoral commissions (TECs).
The polling stations included in the sample of 300 were selected through a random representative sample and include a parallel vote tabulation (PVT) exercise.
The PVT statistical approach provides a reliable measure for evaluating election-day processes, including polling station opening, voting, polling station closing, and summarizing the results, as well as the distribution of votes among parties.
Although the observation mission did not cover all 2008 polling stations, sample-based PVT still allows to speak of the electoral process and results received, at the national level. It can verify or question the official election results which can help build confidence in the electoral outcome․
According to our observations, election day saw engaged and active participation from citizens. The process was fundamentally organized, smooth, and without serious violations. Nevertheless, a number of polling stations had a palpable level of tension, mostly due to the presence of unauthorized persons inside the polling station, who sometimes directed voters, exceeded the maximum number (2) of proxies per political party and cast the secrecy of vote into doubt. Although violations were noted on the part of representatives for multiple parties and alliances (I'm Honored Alliance, Prosperous Armenia Party, Civil Contract Party, Awakening National Christian Party, Armenian National Congress Party, Shirinyan-Babajanyan Democrats' Alliance), the majority of violations involved representatives of the Armenia Alliance.
The morning preparation and polling station opening process was conducted, for the most part, in accordance with the procedures set out in the Electoral Code, without serious violations.
At 7:00 am, 96.3% of our observers submitted their initial check-in reports. There was one incidence recorded where an observer was temporarily not permitted to enter the premises to observe the morning preparation, but it was resolved before poll opening at 8:00 am.
The presence of unauthorized persons was recorded at 2% of polling stations. At 99% of polling stations, the data was correctly imported into the Voter Authentication Devices (VADs) and references on lack of voter participation were printed successfully.
At 99.6% of observed polling stations, the furnishing was arranged appropriately to maintain the secrecy of the vote. At 4 polling stations, there were issues with the room setup, which were mostly corrected.
27.5% of polling stations were not accessible for voters with disabilities.
The Voting Process
The voting process was generally calm, with wide engagement from voters. It was organized and conducted in accordance with legal requirements. Nevertheless, a number of polling stations had a palpable level of tension, mostly due to the presence of unauthorized persons inside the polling station, who sometimes directed voters, exceeded the maximum number (2) of proxies per political party and cast the secrecy of vote into doubt.
At 1.33% of polling stations, the rights of persons who have the right to be present inside polling stations were hindered. The PECs mostly recorded incidents highlighted by observers in the official polling station register; however, at 6.66% of polling stations, the PEC refused to record one or more incidents in the register. At 15.6% of polling stations, there were between 1-3 cases of voters who found signatures next to their names . At 0.67% of polling stations, because of a signature in front of a voter's name, they were not allowed to vote (in 1-3 cases).
There were no serious issues recorded in relation to the VADs. At 25% of polling stations, some voters were not included on the device (1-3 cases), with 4-10 cases at 1.33% of polling stations, and more than 11 cases at 0.33% of polling stations
2 cases of attempt to vote instead of another voter or multiple voting was recorded.
There have been a sizeable number of cases where the secrecy of vote was violated; moreover, they were intentional at 3.33% of polling stations. At 15% of polling stations, there were between 1-3 cases of open voting, 4-10 cases at 3.67%, and 11 or more such cases at 0.67%. The custom of family voting continued to be widespread. At 23.67% of precincts there were between 1-3 cases of family voting, 4-10 cases at 7.33% and more than 11 cases at 2.67%.
At 8% of polling stations, there were instances of directed voting. At 4.67% of polling stations, observers noted organized transportation of voters to the poll.
At 4.67% of polling stations, there was more than 1 case of violation voter assistance procedures.
Counting process
In general, the work of the PECs in counting the ballots was in compliance with the law. Violations of vote summarization procedures were recorded at 1.69% of polling stations and vote counting procedures at at 2.03%.
At 93.92% of polling stations, observers received an official extract of the protocol. At 1.01% of polling stations, there were unauthorized persons present. A number of polling stations temporarily experienced a widespread electricity outage. However, observers reported that it did not impede the counting process as power was restored after several minutes.
Besides procedural and technical issues, observers reported a number of critical violations on the Election Day. They are summarized in the following table into categories. A total of 93 substantial violations were reported during the voting and counting process; these cases are still under review.
Type of Violation | Quantity |
---|---|
Impeding rights of an observer | 8 |
Presence of unauthorized persons | 15 |
Issues with the safe | 6 |
Violence, threats or instances of intimidation | 3 |
Attempt for voting instead of another person/multiples voting | 3 |
Violation of voter assistance procedures | 2 |
Open, controlled or directed voting | 30 |
Deliberate destruction of ballot papers | 1 |
Serious violations of the summarization of results process | 7 |
Refusal by the PEC to record an observer's assessment in the official register | 22 |
Results Projection and Turnout Figures based on the Parallel Vote Tabulation (PVT)
Below are the ranges projected PVT for each party. These ranges are determined by the PVT estimates and the margins of error, based on a 95% confidence level.
Name of Political Party or Alliance | Percentage of Votes | Error | Expected Range |
---|---|---|---|
Fair Armenia Party | 0.33% | 0.08% | 0.3% to 0.4% |
Armenian National Congress Party | 1.49% | 0.15% | 1.3% to 1.6% |
Civil Contract Party | 54.04% | 1.87% | 52.2% to 55.9% |
Awakening National Christian Party | 0.33% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
Freedom Party | 0.13% | 0% | 0.1% to 0.2% |
I’m Honored Alliance | 5.34% | 0.66% | 4.7% to 6% |
United Homeland Party | 0.06% | 0% | 0% to 0.1% |
Pan-Armenian National Statehood Party | 0.07% | 0% | 0.1% to 0.1% |
Bright Armenia Party | 1.14% | 0.13% | 1% to 1.3% |
Our Home is Armenia Party | 1.04% | 0.16% | 0.9% to 1.2% |
Republic Party | 3.00% | 0.31% | 2.7% to 3.3% |
Armenians' Homeland Party | 1.04% | 0.11% | 0.9% to 1.1% |
Free Homeland Alliance | 0.32% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
Prosperous Armenia Party | 3.89% | 0.58% | 3.3% to 4.5% |
Democratic Party of Armenia | 0.36% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
5165 National Conservative Movement Party | 1.25% | 0.12% | 1.1% to 1.4% |
Citizen’s Decision Social-Democratic Party | 0.33% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
Shirinyan-Babajanyan Democrats’ Alliance | 1.39% | 0.12% | 1.3% to 1.5% |
National Agenda Party | 0.07% | 0% | 0% to 0.1% |
Ascent Party | 0.11% | 0% | 0.1% to 0.1% |
Liberal Party | 1.20% | 0.15% | 1% to 1.3% |
European Party of Armenia | 0.22% | 0% | 0.2% to 0.3% |
Armenia Alliance | 21.10% | 1.29% | 19.8% to 22.4% |
National-Democratic Axis Pan-Armenian Party | 1.41% | 0.14% | 1.3% to 1.5% |
Sovereign Armenia Party | 0.32% | 0.05% | 0.3% to 0.4% |
The PVT projection for final turnout is 49.3% with a margin of error of +/- 0.9%. Invalid ballots were reported at 0.38% with a margin of error +/- 0.05%.
The Akanates observation mission also observed the work of 33 TECs. The tabulation of PEC results went smoothly. Observers did communicate some violations, which are currently under review.
The data received from observers is still undergoing a review process to ensure the accuracy of the PVT exercise and follow up with TECs. As a result of these reviews, individual cases of substantive violations may lead to a formal complaint with electoral and law enforcement bodies.
"Akanates" observation mission was founded in 2018 by Transparency International Anticorruption Center, Journalists' Club "Asparez", "Restart" Scientific and Educational Foundation and Law Development and Protection Foundation. The goal of "Akanates" is to promote free and fair elections, integrity of electoral processes and public oversight over these processes.
This mission was made possible by the financial support from the European Union, National Endowment for Democracy, European Endowment for Democracy, Organisation internationale de la Francophonie, the Black Sea Trust, a project of the German Marshall Fund of the United States, Open Society Foundations – Armenia. Parallel vote tabulation was conducted with technical support from the National Democratic Institute.
The contents are responsibility of "Akanates" observation mission and its member organizations and do not necessarily reflect the official views of donor organizations.