Համաշխարհային կոչ` մասնակցելու 2006 թվականի «Ազնվության մրցույթի» մրցանակաբաշխությանը
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպությունը սկսում է կոռուպցիայի դեմ պայքարող ակնառու անհատների և կազմակերպությունների անվանակոչություն
«ԹԻ» կազմակերպությունը` հակակոռուպցիոն համաշխարհային կազմակերպություն, որն ունի տեղական մասնաճյուղեր աշխարհի 90-ից ավել երկրներում, այսօր հրապարակեց իր կոչը` մասնակցելու «Ազնվության մրցույթի» ամենամյա անվանակոչությանը, որի փակման ամսաթիվը 2006 թվականի հունիսի 2-ն է:
«Սա աշխարհում ամենահեղինակավոր հակակոռուպցիոն մրցանակն է», -- նշում է Սիոն Ասսիդոնը` «ԹԻ» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի անդամ և Մարոկկոյի «ԹԻ» կազմակերպության մասնաճյուղի հիմնադիր: «Յուրաքանչյուր տարի մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն կազմակերպություններին ու անհատներին, ովքեր բացառիկ խիզախություն են ցուցաբերել և ի հայտ բերել առաջնորդի ակնառու հատկանիշներ», -- ավելացնում է Սիոն Ադդիսոնը: «Կոռուպցիայի դեմ պայքարելը նշանակում է մարտահրավեր նետել հսկայական իշխանություն ունեցող մարդկանց և հաստատություններին: Ամեն տարի մենք ստանում ենք մեծ թվով թեկնածուների անուններ, որոնք` վտանգի ենթարկելով իրենց կյանքն ու գոյության միջոցները, պայքարում են հանուն արդարության, թափանցիկության և ազնվության»:
Վերջին հինգ տարվա ընթացքում «Ազնվության մրցույթի» հաղթողներ են ճանաչվել անհատներ և կազմակերպություններ Ասիայից և Աֆրիկայից, Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից և Մերձավոր Արևելքից: Դրանց թվում եղել են լրագրողներ և դատախազներ, հաշվապահներ և պետական պաշտոնյաներ, քաղաքացիական հասարակության առաջնորդներ: 2006 թվականի «Ազնվության մրցույթի» մրցանակաբաշխությունն անցկացվելու է Գվատեմալայում` «Հակակոռուպցիոն միջազգային համաժողովի» ընթացքում, 2006թ. նոյեմբերին: Ակնկալվում է, որ մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու են աշխարհի հազարից ավել կազմակերպություններ և անհատներ, որոնք աչքի են ընկել կոռուպցիայի դեմ մղվող պայքարում:
«ԹԻ» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Նուսբաումը նշել է. «Աշխարհում կան բազմաթիվ հերոսներ, որոնք արժանի են ճանաչվելու` կոռուպցիան արմատախիլ անելու գաղափարին իրենց նվիրվածության համար: Այդ ակտիվիստները դեմ են դուրս եկել և ասել «ո'չ» կոռուպցիա կոչվող արհավիրքին: «Ազնվության մրցույթը» մեր հարգանքի տուրքն է այդ արտասովոր մարդկանց»:
«ԹԻ» կազմակերպության «Ազնվության մրցույթի» հանձնաժողովը կազմված է 13 անդամից` աշխարհի տարբեր երկրներից, որոնք երկար տարիներ եղել են հակակոռուպցիոն շարժման ակտիվ մասնակիցներ: Նրանք հանդես են գալիս որպես մրցանակաբաշխության ժյուրի և խորհրդակցում «ԹԻ» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի հետ: Անվանակոչումներն ընդունվում են ինչպես կազմակերպություններից, այնպես էլ անհատներից և ենթակա են անկախ փորձաքննության` «Ազնվության մրցույթի» հանձնաժողովի ղեկավարության ներքո:

Global Call for 2006 Integrity Awards Nominations
Transparency International opens nominations for outstanding individuals and organisations fighting corruption
Transparency International (TI), the global anti-corruption organisation with national chapters in over 90 countries, today opened the call for nominations for its annual Integrity Awards. The deadline for nominations is 2 June 2006.
"This is the most prestigious global anti-corruption prize," said Sion Assidon, the Chair of the TI Integrity Awards Committee, a member of the TI Board of Directors and a founder of TI-Morocco. He added, "Each year we honour organisations and individuals who have demonstrated exceptional courage, and have shown outstanding leadership. Fighting corruption means challenging people and institutions that often wield enormous power. Each year we receive a substantial number of nominations for candidates who have risked their lives and their livelihoods in the name of justice, transparency and integrity."
Over the last five years Integrity Award winners have come from Asia and Africa, Europe, Latin America and the Middle East. They have included journalists and public prosecutors, accountants and government officials, and leaders of civil society. The 2006 Integrity Awards will be presented before an expected audience of over 1,000 anti-corruption practitioners from across the world, at the International Anti-Corruption Conference (IACC) in Guatemala in November 2006.
TI Chief Executive David Nussbaum noted, "There are many heroes around the world who deserve to be recognised for their commitment to eradicating corruption. These activists have stood up and said no to the scourge of corruption. The Integrity Awards honour these extraordinary people."
The TI Integrity Awards Committee consists of 13 individuals from across the world who have been active in the anti-corruption movement for many years. They serve as the jury for the awards and confer with the TI Board of Directors. Nominations are accepted for individuals and organisations and are subject to independent vetting under the guidance of the Integrity Awards Committee.