ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության նախագահ Հուգուետ Լաբելին նշանակել է «ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագրի» տնօրենների խորհրդի անդամ
Բեռլին, 21 ապրիլի, 2006թ.- Հուգուետ Լաբելլը` «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության նախագահը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց Միացյալ ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Քոֆի Աննանի առաջարկությունը` միանալու «ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագիր» կամավոր քաղաքացիական նախաձեռնության տնօրենների խորհրդին: Նշենք, որ նախաձեռնությանն անդամակցում են 3000-ից ավել կորպորացիաների և մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպությունը մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի թափանցիկությունն ու հաշվետվությունը դառնան «ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագրի» առանցքային սկզբունքները»,- ասել է տիկին Լաբելլը: «Տնօրենների խորհրդին մասնակցելը հրաշալի հնարավորություն է ընձեռում զարգացնելու և կյանքի կոչելու այդ գաղափարները` մասնավոր հատվածի հետ միահամուռ գործունեության միջոցով: Նմանօրինակ կամավոր ծրագրերը կոնսենսուսի հասնելու հզոր միջոց են, ինչպես նաև ողջունելի համալրում իրավական համակարգերին»:
2000թ. հուլիսին մեկնարկած «ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագիր» նախաձեռնությունը ծառայում է «մասնավոր ընկերությունների, ՄԱԿ-ի գործակալությունների, աշխատավորների և քաղաքացիական հասարակության միավորման գաղափարին` բնապահպանական և սոցիալական բնույթի համընդհանուր խնդիրներ լուծելու նպատակով»: 2004թ. ընթացքում կազմակերպված մի շարք խորհրդակցական հանդիպումների ժամանակ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության հիմնադիր և նախկին նախագահ Փիթեր Էյգենին հաջողվեց թափանցիկությունն ու հակակոռուպցիոն գործունեությունը ձևակերպել որպես «ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագրի» տասներորդ հիմնարար սկզբունք:
«ՄԱԿ-ի Համաշխարհային դաշնագիրը» միավորման սկզբունքի հիանալի օրինակ է, որը քարոզում է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպությունը և որն այնքան էական է այսօրվա աշխարհի սոցիալական, քաղաքական և տնտեսական միահյուսված խնդիրները լուծելու գործում:

TI Chair Huguette Labelle appointed by Annan to Board of UN Global Compact
Berlin, 21 April 2006 - Huguette Labelle, Chair of Transparency International, has enthusiastically accepted an invitation from United Nations Secretary General Kofi Annan to join the Board of the UN Global Compact, a voluntary corporate citizenship initiative with over 3000 corporate and stakeholder members.
"Transparency International fought hard to make transparency and accountability core principles of the UN Global Compact," said Labelle. "Serving on its Board is an extraordinary opportunity to foster the further development and implementation of those principles in concert with the private sector. Voluntary programmes such as this are powerful tools to achieve consensus, and are a welcome complement to legal regimes."
The Compact, launched in July 2000, serves to "bring companies together with UN agencies, labour and civil society to support universal environmental and social principles". In a series of consultative meetings in 2004, Transparency International founder and former chairman Peter Eigen successfully pushed for the inclusion of transparency and anti-corruption as the tenth principle of the global compact.
The Global Compact is an excellent example of the coalition-based approach that TI supports and that is essential in tackling today's interwoven global social, political and economic problems.