Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության հանձնաժողովը ճանաչել է Հայաստանում կոնվենցիայի դրույթների խախտումները
Օրհուսի կոնվենցիայի կիրարկումը հսկող Համապատասխանության հանձնաժողովը իր փորձագիտական եզրակացության մեջ ճանաչել է ՀՀ-ում Դալմայի այգիների կառուցապատման գործով Օրհուսի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի 1—2 կետերի, 6-րդ հոդվածի 1 կետի «ա» ենթակետի և 1-ին հավելվածի 20 կետի, 6-րդ հոդվածի 2-5 և 7-9 կետերի, 7-րդ հոդվածի և 9-րդ հոդվածի 2-4 կետերի դրույթների խախտումները: Հանձնաժողովը միաժամանակ մի շարք առաջարկություններ է ներկայացրել ՀՀ կառավարությանը Օրհուսի կոնվենցիայի դրույթների կիրարկման կապակցությամբ:

The Aarhus Convention Compliance Committee recognized non-compliance of provisions of the Convention in Armenia
The Aarhus Convention Compliance Committee in its conclusion regarding the construction of Dalma Orchards recognized the non-compliance of Armenia with the provisions of Article 4 paragraphs 1 and 2, Article 6 paragraph 1 (a) and Annex I paragraph 20, Article 6 paragraphs 2-5 and 7-9, Article 7 and Article 9 paragraphs 2-4 of the Convention. The Compliance Committee also proposed certain recommendations to the Government of RA to ensure implementation of the Aarhus Convention.