Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստ ՀՀ կառավարությունում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստ: ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը նույնպես մասնակցում էր խորհրդի նիստին։
Քննարկվել են նիստի օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցեր:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը զեկուցել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2020թթ. միջոցառումների ծրագրով՝ 2020թ. կատարման ենթակա միջոցառումների իրականացման ընթացքի, մշտադիտարկման և գնահատման արդյունքների վերաբերյալ: Դրանց համաձայն՝ 2020թ. նախատեսված միջոցառումների գրեթե կեսն ամբողջությամբ իրականացվել է, 13 միջոցառում կատարվել է ավելի մեծ ծավալով, քան նախատեսված է եղել, չկատարված միջոցառում չկա, որոշներն իրականացվել են մասնակիորեն: Վերջին հանգամանքը, նախարարի խոսքով, պայմանավորված է եղել համավարակի ու պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակով և այդ պայմաններում պետական կառավարման համակարգի գործունեության առաջնահերթություններով:
Վարչապետը կարևորել է հակակոռուպցիոն միջոցառումների հասցեականությունը և հետաքրքրվել դրանց գործնական արդյունավետությամբ: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, կարևորել է քաղաքական կոռուպցիայի դրսևորումների կանխարգելման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը: Այս համատեքստում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը նշել է, որ Հանձնաժողովը շարունակական ուսումնասիրություններ է իրականացնում պետական պաշտոն զբաղեցնող և միաժամանակ բիզնես գործունեություն իրականացնող անձանց նկատմամբ, և որոշ պաշտոնյաների մասով ստուգումների արդյունքները, եզրակացություններն ուղարկվել են իրավապահ մարմիններին: Կան հարուցված քրեական գործեր, որոնք գտնվում են նախաքննության փուլում:
Անդրադառնալով Հանձնաժողովի գործունեության ընթացիկ հաշվետվությանը՝ Հ. Հարությունյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացվել է պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա 47 անձի, այդ թվում՝ դատախազի թեկնածուների, դատավորների հավակնորդի թեկնածուների, Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուների, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների թեկնածուների բարեվարքության ստուգում, որից 26-ը՝ դրական, 16-ը՝ դրական վերապահումով, 4-ը՝ բացասական, 1-ի առնչությամբ եզրակացություն չի ներկայացվել: Շարունակվել է գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրման համակարգի կատարելագործման աշխատանքը. 2019թ. համեմատ 3 անգամ աճել է հայտարարատու անձանց թիվը, իրականացվել է գրեթե 640 հայտարարագրի վերլուծություն, որից 210-ը՝ ԲԴԽ անդամների, ՍԴ անդամ/դատավորների, նրանց ընտանիքի անդամների հայտարարագրերը: Վերլուծության արդյունքներով Հանձնաժողովը հարուցել է 4 վարույթ՝ վարքագծի կանոնների, անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների խախտումների վերաբերյալ և համապատասխան եզրակացություն ներկայացրել: Հայտարարվել է նոր էլեկտրոնային համակարգի համար մրցույթ, որը ծառայելու է որպես թվային գործիք կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Միջազգային փորձագետների աջակցությամբ մշակվել է պետական կառավարման համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերի համապարփակ գնահատման մեթոդաբանություն: Գնահատման համար որպես առավել ռիսկային են ընտրվել հետևյալ ոլորտները՝ պաշտոնի նշանակում, առաջխաղացում, կատարողականի գնահատում, պետական բյուջեի կառավարում և պետական գնումներ: Գործընթացն առաջիկայում կմեկնարկի:
Օրակարգի հարցերի շրջանակում Արդարադատության նախարարը ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթների և դրանց գործունեության ապահովման նպատակով իրականացվող քայլերը: Այս կառույցներն զբաղվելու են կոռուպցիոն հանցագործությունների քննությամբ: Ռ. Բադասյանը նշել է, որ այս օրենսդրական փաթեթներն Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունվել են, սպասվում է երկրորդ ընթերցումը: Զուգահեռ այժմ քննարկվում են այս մարմինների տեղակայման, շենքային պայմանների ապահովման, կադրային համալրման, ներքին բարեվարքության ապահովման, գործունեության շրջանակի վերջնական հստակեցման, շահագրգիռ այլ մարմինների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպման, տեխնիկական հագեցվածության հարցերը:
Հակակոռուպցիոն դատարանների օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է, որ մասնագիտացված և վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանների 5 դատավորները քննելու են «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա հարուցված քաղաքացիական գործերը։ Վարչապետը հետաքրքրվել է, թե զուգահեռ ինչ աշխատանք է տարվում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուղղությամբ: Նշվել է, որ այս առումով 4 գործ գտնվում է ավարտական փուլում, ԲԴԽ-ի կողմից սկսվել է դատավորների մասնագիտացման գործընթացը, ովքեր էլ պետք է զբաղվեն այդ գործերի քննությամբ: Այս համատեքստում նիստում կարծիք է հնչել, որ Հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծման գործընթացի արագացումը կբարձրացնի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների արդյունավետությունը: Արծարծվել է նաև դատավորների վարձատրության հարցը:
Վարչապետը նշել է, որ Հակակոռուպցիոն դատարանների դատավորների համարժեք վարձատրությունը լոկոմոտիվի դեր կունենա և կնպաստի որակյալ աշխատանքին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև հակակոռուպցիոն մարմինների անձնակազմի ներքին բարեվարքության ստուգման մեխանիզմների պատադիր ներդրումը՝ դա համարելով նոր չափանիշներով ստեղծվող համակարգի գործունեության առաջնահերթություն:
Հակակոռուպցիոն խորհրդի նիստում ներկայացվել է նաև իրական շահառուների համատարած բացահայտմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթը: Ռ. Բադասյանը նշել է, որ նախատեսվում է գործող 2՝ իրական շահառուների և սեփականատերերի ինստիտուտների միասնականացմամբ ներդնել իրական սեփականատերերի բացահայտման գործուն մեխանիզմ: Այն տարածվելու է բոլոր իրավաբանական անձանց վրա և միտված է իրական սեփականատերերի բացահայտելիության բարձրացմանը՝ էլեկտրոնային համակարգի ներդրման և տեղեկատվական համապարփակ բազայի ստեղծման միջոցով: Տեղեկատվությունը լինելու է հրապարակային: Ակնկալվում է, որ հակակոռուպցիոն համակարգի մարմինների լիակատար ձևավորմանը զուգահեռ գործընթացի արդյունավետությունը կբարձրանա:

Prime Minister Nikol Pashinyan chaired an Anticorruption Policy Council meeting, which was held in the Office of Government. The meting discussed a number of agenda items.TIAC Executive Director Sona Ayvazyan was among the partipants of the meeting.
Minister of Justice Rustam Badasyan reported back the results of the activities planned for 2019-2020 and carried out in 2020 as part of the Anticorruption Strategy, as well as the results of monitoring and evaluation. Nearly half of the planned activities were said to have been completed in 2020, 13 activities were implemented in a larger volume than planned; there are no outstanding activities; some of them were implemented partially due to the situation that developed as a result of COVID-19 and the Artsakh war and the priorities of the public administration system operating in these conditions.
The Premier stressed the importance of targeted anticorruption measures and asked about their practical effectiveness. Nikol Pashinyan highlighted the need for consistent efforts to prevent the manifestations of political corruption. In this context, Corruption Prevention Commission Chairperson Haykuhi Haroutunyan noted that the Commission had conducted detailed studies to expose those persons combining a public office and business activities. She advised that the results of inspections of some public officials had been sent to law enforcement authorities. There are criminal proceedings at the stage of preliminary investigation.
Touching upon the current report on the activities of the Commission, Haykuhi Haroutunyan noted that 47 people to be appointed to public office were checked in the period under review, including prosecutors, judges, candidates for judge of the Constitutional Court, candidates for the Supreme Judicial Council. The findings were favorable for 26 persons, favorable with some reservations for 16 individuals, and negative for 4 people. No finding was issued for 1 candidate.
Work continued to improve the system for property, income and interest declaration. The number of eligible persons has increased threefold as compared to 2019; some 640 declarations have been analyzed, 210 of which were statements submitted by Supreme Judicial Council members, members of the Constitutional Court / judges and their family members. Based on the results of the analysis, the Commission instituted 4 proceedings for breach of the rules of conduct, the requirement of incompatibility and other restrictions. A relevant finding has been issued. A tender is out for the new electronic system to serve as a digital tool in the fight against corruption.
A comprehensive methodology for assessing corruption risks in public administration has been developed in cooperation with international experts. The following areas were selected as the most risky for assessment: appointments, promotions, performance appraisals, public budget management, and public procurement. The process is to be launched soon.
As part of the agenda, the Minister of Justice presented the steps taken to establish an anticorruption committee and anticorruption law-courts. These entities will be engaged in the investigation of corruption crimes. Rustam Badasyan noted that relevant legislative packages have already been adopted by the National Assembly in the first reading, and the second reading is expected shortly. Discussions are underway on the provision of building conditions, staffing, integrity, final specification of the scope of activities, effective organization of joint work with other public agencies and technical equipment.
The legislative package on anticorruption courts provides that 5 judges of specialized courts and anticorruption courts of appeal will hear civil cases initiated under the Law on Confiscation of Ill-Earned Assets.”
The Prime Minister asked whether work on confiscation of ill-earned assets is being carried out in parallel. He was told that 4 cases were at the final stage. The Supreme Judicial Council has launched the process of selecting and training the judges who should consider corruption cases. Opinions were voiced that the judiciary reform might be accelerated following the establishment of anticorruption courts. Reference was made to the remuneration of anticorruption judges. In this context, the Premier noted that adequate remuneration would be a strong incentive for anticorruption judges conducive to enhanced service quality. Nikol Pashinyan stressed the need to introduce mandatory mechanisms for checking the internal integrity of anticorruption staff, considering it a priority for the system being formed according to new standards.
The Anticorruption Council next reviewed a legislative package, which provides for a comprehensive disclosure of real beneficiaries. Rustam Badasyan advised that a unified mechanism for identifying the real owners and beneficiaries shall be introduced to ensure enhanced efficiency in the fight against corruption. It will be applicable to all legal entities in order to increase the disclosure of information on the real owners by introducing an electronic system and building a comprehensive information database. The relevant information will be available for the public at large. The effectiveness of this process is expected to increase over time in parallel with the full formation of the anticorruption system.