«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը» ԵՄ-ին կոչ է անում խստացնել կոռումպացված ընկերությունների հետ համագործակցության կասեցման կարգը
«Ընդլայնեք շրջանակները և խստացրեք կիրարկումը»,- հորդորում է «ԹԻ»-ն ԵՄ փոխնախագահ Սիիմ Կալասին ուղղված նամակում:
Բրյուսել/Բեռլին, 6 ապրիլի, 2006թ. --- Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից կիրառվող` կոռումպացված ընկերությունների հետ համագործակցության կասեցման (ինչը հայտնի է նաև որպես ներառում սև ցուցակի մեջ) ավելի հզոր, թափանցիկ և ներդաշնակ համակարգն, ըստ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի», կապահովի կոռումպացված ընկերությունների և ընչաքաղց պետական պաշտոնյաների կողմից ԵՄ ֆինանսական միջոցները վատնելը կանխարգելելը:
«ԹԻ»-ն մանրամասն առաջարկներ է ներկայացրել Եվրոպական հանձնաժողովի վարչական, հսկողության և խարդախությունների դեմ պայքարի հարցերով փոխնախագահ Ս.Կալասին, պնդելով, թե գործող համակարգը պետք է կիրառվի ավելի խիստ եղանակով, լինի ավելի թափանցիկ և ստանդարտացված ԵՄ բոլոր կառույցների համար: Կարևոր է նաև, որ անդամ-պետություններն ապահովեն կասեցման իրենց տեղական մեխանիզմների համապատասխանությունը ընդհանուր չափանիշներին:
Ըստ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի» ղեկավար Հյուգետ Լաբելի` կասեցման ուժեղ համակարգը վճռորոշ դեր է խաղում Եվրամիության տարածքում ցանկացած մակարդակում հանրային ֆինանսավորմամբ ծրագրերով ընձեռնվող օգուտներից կոռումպացված ընկերությունների օգտվելու հնարավորությունները վերացնելու գործում: «Մեր գերագույն նպատակը,- ասել է նա,- վարքագծի փոփոխությունն է, և առաջին հերթին` հետագա չարաշահումների կանխարգելման նպատակով կասեցման գործող համակարգի հզորացումը»:
Թեպետ ԵՄ իրավական համակարգում առկա են կաշառատվության մեջ բացահայտված ընկերություններին պետական մրցույթներին մասնակցելուց զրկելու վերաբերյալ դրույթներ, դրանք զգալիորեն տարբերվում են կառույցից-կառույց, կիրառվում են ոչ համապատասխան ձևով, իսկ դրանց կիրառման մեխանիզմները շարունակում են մնալ ոչ հստակ: Ներկայումս գործող համակարգն, օրինակ, կիրառելի չէ անդամ-պետությունների լիազորությամբ (ընդհանուր կառավարման սխեմաներ) ծախսվող ԵՄ բյուջեի մոտ 80%-ի համար:
Այնպիսի դեպքերը, ինչպիսին էր, օրինակ, ՄԱԿ-ի «Սնունդ նավթի դիմաց» ծրագրի հետ կապված սկանդալային պատմությունը, ընդգծում են միջազգային կազմակերպություններում կոռուպցիայի արդյունավետ կանխարգելման պահանջը: ԵՄ-ն պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրի իր ֆինանսական շահերը պաշտպանելու և հարկատուների միջոցների վատնում թույլ չտալու ուղղությամբ:
«ԹԻ»-ն, մասնավորապես, առաջարկում է.
- Կասեցման մեխանիզմների կանխարգելիչ պոտենցիալն ուժեղացնելու նպատակով պետք է հրապարակվեն դրանց ցանկերը և մանրամասները:
- Կասեցման ցանկերում որևէ ընկերության ներառումը կամ հանելը պետք է իրականացվի համապատասխան ընթացակարգերի հիման վրա:
- Կասեցումն ինքնաբերաբար ուժի մեջ է մտնում դատարանի կողմից դատավճռի հրապարակման պահից: Այն դեպքում, երբ չնայած բացակայում է դատավճիռը, սակայն հաստատված է կոռուպցիայի փաստը, կասեցման գործընթացը պետք է իրականացվի հստակ սահմանված չափանիշների հիման վրա:
- Համակարգի կայունությունը և հաշվետվողականությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է ուսումնասիրել կասեցման գործառույթները Եվրոպական հանձնաժողովում կենտրոնացնելու հնարավորությունները:
Առաջարկները ձևակերպվել են «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի» և Չարաշահումների դեմ պայքարի եվրոպական գրասենյակի կողմից հունվարի 23-24-ը կազմակերպված կլոր սեղանի արդյունքում, որին մասնակցել են ԵՄ պաշտոնատար անձինք, գործարար աշխարհի ղեկավարներ և այլ փորձագետներ:

TI calls on EU to strengthen debarment of corrupt companies
Brussels / Berlin, 6 April 2006 --- A stronger, more transparent and harmonised European Commission debarment system (also known as blacklisting) will ensure that corrupt companies and greedy public officials do not sap EU resources, says Transparency International (TI).
TI has presented detailed recommendations to Siim Kallas, the European Commission's Vice President for Administrative Affairs, Audit and Anti-Fraud, urging that the current debarment system be more rigorously enforced, more transparent, and standardised across the departments of the EU. It is also vital that member states bring their national debarment mechanisms into line with a common standard.
"A strong debarment system is critical to prevent corrupt companies from enjoying the benefits of publicly funded contracts anywhere in the European Union, at any level," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International. "Our ultimate goal here is to change behaviour, and above all, to increase the power of the debarment system to prevent further abuse."
Although there are provisions in the EU for excluding companies from public tenders if they are found to have bribed, these vary across the institution, are inadequately enforced and their mechanisms remain shrouded in obscurity. The current framework, for example, does not apply to the approximately 80 percent of the EU budget spent under member states' management (shared management schemes).
Cases like the United Nations Oil-for-Food scandal underscore the importance of adequate corruption prevention in international organisations. The EU must do more to protect its financial interests and to safeguard taxpayer funds.
In particular, TI recommends, to Vice President Kallas, the following:
- Lists and details of debarment mechanisms must be made public to maximise their preventive potential;
- Due process must be observed when companies are placed on or removed from debarment lists;
- Debarment must be automatic following a court conviction; in cases where there is no conviction, but where corrupt behaviour can be verified, clear criteria must guide the debarment process;
- Options for centralising the debarment function in the European Commission must be explored to bring consistency and accountability to the system.
The recommendations grew out of a 23-24 January roundtable organised by Transparency International with the European Anti-Fraud Office, attended by EU officials, business leaders, and other experts.