ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի արտահերթ նիստ հրավիրելու մասին
2019 թվականի հոկտեմբերի 17-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Հայաստանն ընտրվեց Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ 2020-2022 թվականների համար: ՀՀ վարչապետն, արձագանքելով այս կարևոր իրադարձությանը, հայտարարեց. «Սա մեր երկրի նկատմամբ միջազգային հանրության շատ մեծ վստահության վկայություն է, հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: Շնորհավորում եմ բոլորիս»: ՀՀ արտգործնախարարը նույն առիթով հայտարարեց. «Մարդու բոլոր իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների առաջմղումը, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդումը լինելու է Մարդու իրավունքների խորհրդում Հայաստանի կարևոր առաջնահերթությունը»:
Արդեն մեկ ամսից ավելի է, ինչ Բելառուսի ժողովուրդը ոտքի է ելել ընդդեմ բռնապետության և ընտրակեղծարարության: Ի պատասխան խաղաղ հավաքների՝ ցուցարարների նկատմամբ կիրառվում են բռնություններ, առևանգումներ, խոշտանգումներ, հալածանքներ և սպանություններ: Բելառուսի վարչախումբն արհամարհում ու մերժում է միջազգային կառույցների կոչերը՝ դադարեցնելու բռնությունը և իրականացնելու մարդու իրավունքների ոտնահարումների պատշաճ քննություն:
Բելառուսի քաղաքացիական հասարակությունը և մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ կոչ են անում հրավիրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ նիստ՝ քննության առնելու երկրում ստեղծված վիճակը:
Բելառուսի քաղաքացիների ընդվզումը նման է Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններին, երբ ժողովուրդը, երկու տասնամյակից ավել առերեսվելով ահագնացող ու անպատիժ ընտրակեղծարարությանը և մարդու հիմնարար իրավունքների զանգվածային խախտումներին, ունենալով բազմաթիվ զոհեր, քաղաքական բանտարկյալներ, խոշտանգվածներ և բռնադատվածներ, դուրս եկավ փողոց՝ մերժելու բռնատիրական ռեժիմը:
Համարում ենք, որ թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխության միջոցով իշխանության եկած կառավարությունը չի կարող անհաղորդ մնալ Բելառուսում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
Հայաստանի դերը ստեղծված իրավիճակում վճռորոշ է:
Հորդորում ենք Հայաստանի կառավարությանը անսալ միջազգային հանրության կոչին և սատարել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ նիստ հրավիրելու և Բելառուսում ստեղծված իրավիճակը քննության առնելու վերաբերյալ պահանջը:
Հայաստանի իշխանությունները՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամի բարձր կարգավիճակում պարտավոր են վերահաստատել իրենց նվիրումը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեհամակարգին՝ ազատ ընտրություններին, բռնություններից և հալածանքներից զերծ լինելու իրավունքին, մարդու այլ հիմնարար ազատությունների անբեկանելիությանը:
- Բաց Հասարակության Հիմնադրամներ - Հայաստան
- Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Հակակոռուպցիոն Կենտրոն
- Իրավունքի Զարգացման և Պաշտպանության Հիմնադրամ
- Իրավունքների Պաշտպանություն Առանց Սահմանների ՀԿ
- Գլոբալիզացիայի և Տարածաշրջանային Համագործակցության Վերլուծական Կենտրոն ՀԿ
- Հելսինկյան Ասոցիացիա Իրավապաշտպան ՀԿ
- Իրավունքի եւ Ազատության Կենտրոն
- Բոլորը Հանուն Հավասար Իրավունքների Հիմնադրամ
- Համայնքային Համախմբման և Աջակցության կենտրոն ՀԿ
- Ընդդեմ Խոշտանգումների Համաշխարհային Կազմակերպություն
- Քաղաքացիական Երիտասարդական Կենտրոն ՀԿ
- Մեղրու Կանանց Ռեսուրս Կենտրոն ՀԿ
- Մարտունու Կանանց Համայնքային Խորհուրդ ՀԿ
- Մտավոր Սեփականության Ազգային Խորհուրդ ՀԿ
- Քաղաքականության Հետազոտական Կենտրոն
- Մարդու Իրավունքների Հետազոտությունների Կենտրոն
- Հանրային Լրագրության Ակումբ
ՀՀ քաղաքացիներ
Կարեն Թումանյան, Լոռա Մելիքյան, Լիզա Ճաղարյան, Սերգեյ Աբրահամյան, Մարիամ Հակոբյան, Արփինե Պետրոսյան, Գեւորգ Գիլանց, Անուշ Աղաջանյան, Լուսինե Խաչատրյան, Զարեհ Սաֆարյան, Էդգար Մանուչարյան, Արմեն Գրիգորյան, Կարինե Յարալյան, Արմինե Միսակյան, Քնարիկ Ազատյան

STATEMENT On Summoning UN Human Rights Council Special Session on the situation in Belarus
On 17 October 2019, Armenia was elected as a member of the UN Human Rights Council for the period of 2020-2022. Stressing the importance of this event, the Prime Minister of Armenia stated: "This is indicative of the important trust of the international community toward our country, especially in regard to defending human rights. I congratulate all of us." The Minister of Foreign Affairs made similar remarks: "Promoting human rights and fundamental freedoms, strengthening democratic values will be a high priority for Armenia's endeavors at the Human Rights Council."
It has already been a month since the people of Belarus started protesting against the dictatorial rule and election frauds. In response to the peaceful resistance, the authorities have resorted to violence, forced disappearance, and torture. Moreover, the government of Belarus has shown total disregard toward the calls of various international bodies, urging them to stop the violence and carry out proper investigations into human rights violations.
Considering the situation, Belarusian civil society and a number of renowned international organizations have appealed to the UN HRC to summon an extraordinary session on the human rights situation in Belarus.
It is noteworthy that the resistance of the people of Belarus resembles the developments in Armenia in April-May 2018. Here as well, citizens, after witnessing falsified elections and massive human rights abuses for over two decades, having numerous victims, political prisoners, multiple cases of torture and repression, took it to the streets to reject the dictatorial regime.
We consider that the government of Armenia, which came to power as a result of a peaceful velvet revolution, cannot simply ignore the events unraveling in Belarus. Armenia has a decisive role here.
Hence, we call on the Armenia government to consider the concerns raised by international organizations and show support to the summoning of an extraordinary session aimed at investigating the events in Belarus.
Being a member of the UN HRC, the government of Armenia has an obligation to restate its commitment to democratic values and human rights, where free elections, the right to be free from torture and violence, and fundamental freedoms are protected unequivocally.