Կարևորելով նոր կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի կանխարգելման, վերահսկման, բուժման և այլ համալիր միջոցառումների իրականացման նպատակով կատարվող պետական գնումների թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը` 2020թ. ապրիլի սկզբին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) նախաձեռնել է նշված նպատակով իրականացված գնումների մասնակի մոնիտորինգ, որի արդյունքների հիման վրա կազմվել է ամփոփ տեղեկագիր՝ ներառելով ս.թ. մարտի 12-ից մինչև հունիսի 26-ը իրականացված գնումների մոնիտորինգի արդյունքները:
Մոնիտորինգի առարկա են հանդիսացել մինչև արտակարգ դրության ավարտը մեկ անձից գնման և հրատապ մեկ անձից գնման ընթացակարգերով ՀՀ հանրային մարմինների և կազմակերպությունների կողմից իրականացված և իրականացվելիք այն գնումները, որոնցով այդ մարմինները և կազմակերպությունները ձեռք են բերել կամ բերելու են COVID-19 համավարակի կանխմանը և հաղթահարմանն ուղղակիորեն նպաստող նյութեր, դեղամիջոցներ, իրեր կամ սարքավորումներ:
Միայն նշված ընթացակարգերով իրականացված և իրականացվելիք գնումները որպես մոնիտորինգի առարկա ընտրելը հիմնված է այն շատ հավանական ենթադրության վրա, որ համավարակի պայմաններում այն հաղթահարելուն ուղղված ձեռքբերումներն իրականացվում են հենց այդ ընթացակարգերով և այլ ընթացակարգերի կիրառումն այս պայմաններում շատ սահմանափակ է և շատ քիչ ծավալներ է կազմում:
ԹԻՀԿ-ն նախատեսում է, որ տեղեկագրի հաջորդ թողարկումը կընդգրկի ս.թ. հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված մեկ անձից և մեկ անձից հրատապ գնումների մոնիտորինգի արդյունքները, եթե արտակարգ դրության ռեժիմը վերացվի հուլիսի 13-ին: Արտակարգ դրության ռեժիմը ևս 30 օրով երկարացվելու դեպքում տեղեկագրի հաջորդ թողարկումը կներառի հունիսի 29-ից մինչև օգոստոսի 12-ն ընկած ժամանակահատվածը: Տեղեկագրի վերջին և ամփոփիչ թողարկումը կլինի արտակարգ դրությունը վերացնելուց հետո:
Գնումների մոնիտորինգն իրականացվել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի աջակցությամբ ԹԻՀԿ կողմից իրականացվող «Հայաստանի հանրային կառույցների կողմից կատարվող գնումների պրակտիկայի բարելավմանն ուղղված մոնիտորինգ և ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում։

Monitoring was done for procurements already conducted and subject to implementation by Armenian public authorities and organizations in the future through single source procurement and urgent single source procurement procedures before the end of the state of emergency, through which materials, medication, equipment and objects were acquired or will be acquired for the prevention of and the fight against COVID-19.
Selection of procurements for monitoring conducted or subject to implementation only through the noted procedures was done based on the very probably assumption that amid the pandemic acquisitions are done through these procedures since the application of other procedures is rather limited in such conditions and not very common.
TIAC expects that the next Bulletin will include the results of monitoring for single source procurements and single source urgent procurements for the period of June 29 to July 13, given the state of emergency is lifted on July 13. However, if the state of emergency is extended for another 30 days, then the next issue of the Bulletin will include the period of June 29 to August 12. The last and final issue of the Bulletin will take place following the lifting of the state of emergency.
The monitoring of procurements was done in the framework of the Open Society Foundations – Armenia funded project Monitoring and Advocacy for the Improvement of Procurement Practices by Armenian Public Entities.