Խոստացված վեթինգի չիրականանալու հիմնական պատճառներից է արդյունավետ խորհրդարանական վերահսկողության բացակայությունը․ Հայկ Մարտիրոսյան
Սույն թվականի մայիսի 20-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավական հարցերով փորձագետ Հայկ Մարտիրոսյանը Միջազգային և անվտագության հարցերի հայկական ինստիտուտում մասնակցել է ««Փափուկ վեթինգ» ապագայի, բայց ոչ անցյալի համար» խորագրով փորձագիտական քննարկմանը, որտեղ անդրադարձել է Հայաստանում սպասվող դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակում դատական համակարգի վեթինգին վերաբերող մի շարք խնդիրների։
ԹԻՀԿ փորձագետը գտնում է, որ հեղափոխությունից երկու տարի հետո խոստացված վեթինգի չիրականանալու հիմանական պատճառներից մեկն այն է, որ տվյալ ոլորտում չկա արդյունավետ խորհրդարանական վերահսկողություն։ «Տեսեք՝ կառավարությունը ընդունել է հակակոռուպցիոն ռազմավարություն, հաստատել է դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությունը և դրա գործողությունների համապատասխան ծրագրեր, բայց, ըստ էության, հասարակության մոտ դա ընկալվում է որպես կառավարության ծրագիր և ոչ թե՝ պետության ռազմավարություն։ Մինչդեռ մենք պետք է ունենայինք մի մոտեցում, համաձայն որի այդ ռազմավարությունները պետք է հաստատվեին Ազգային ժողովի կողմից և Ազգային ժողովը պետք է պատշաճ վերահսկողություն իրականացներ այդ ռազմավարությունների իրականացման նկատմամբ», նշել է Հայկ Մարտիրոսյանը, որի կարծիքով խորհրդարանը պետք է այս ընթացքում բարձրացներ այս հարցը, արդարադատության նախարարից հետաքրքրվելով, թե այս մեկ տարվա ընթացքում ինչ քայլեր են ձեռնարկվել խոստացված վեթինգի բաղադրիչները գործարկելու և դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախատեսված ժամկետներում դրանք կիրառելի դարձնելու համար։
Մարտիրոսյանը գտնում է նաև, որ կարևոր է հասկանալը, թե այս համատեքստում ինչ լուծումներ կարող են լինել։ ԹԻՀԿ փորձագետը ճիշտ է համարում այն պնդումը, որ «կոշտ» վեթինգի պարագայում դատական համակարգը կկանգնի կոլապսի առջև։ Այս պարագայում Հայկ Մարտիրոսյանի կարծիքով լուծումներից կարող է լինել շարժվելը դատական համակարգը կադրերով համալրելու ուղղությամբ, այնուհետև նոր գնալ կոշտ վեթինգի իրականացման ճանապարհով։

Promised vetting of judges not taking place due to lack of inefficient parliamentary oversight: Hayk Martirosyan
On May 20, an expert discussion on the topic of “Soft vetting for the future but not for the past” was held at the Armenian Institute of International and Security Affairs (AIISA) where Hayk Martirosyan, a legal expert from the Transparency International Anticorruption Center (TIAC) touched upon a number of issues in the scope of the expected legal and judicial reforms in Armenia.
According to the TIAC expert, one of the main reasons that two years after Armenia’s Velvet Revolution no vetting of judges has been done like it was promised mainly due to the lack of effective oversight carried out by the National Assembly. “The government adopted an anti-corruption strategy, then moved to approve the strategy of legal and judicial reforms and the action plan stemming from it, however, the public views this simply as a government program and not a strategy for the country. Whereas we should have seen another approach where these strategies would be approved by the parliament, which would then follow up the implementation of these documents,” Hayk Martirosyan has noted. Martirosyan also believes the parliament should have raised this issue during the last year and asked the minister of justice what measures had been taken to enforce the vetting components and make them applicable within the time frames set forth by the strategy on legal and judicial reforms.
Martirosyan continues that it is important to understand what kind of solutions could be found in the present context. The TIAC expert agrees with the notion that if “hard” vetting is to take place, the judicial system might face a total collapse. In this situation, according to Martirosyan, one of the solutions could be moving to bring new personnel into the system and only then turn to the implementation of a hard vetting.