Հերթը կհասնի՞ Մոնումենտի դղյակներին. ինչ է տալու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքը
Կառավարությունը հեղինակել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի նախագիծ, որով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նվազագույն շեմ է սահմանվում 50 մլն դրամը: Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի նախագծում մի շարք թերություններ է տեսնում:
Անդրադառնալով խնդիրներին՝ փորձագետը հարց է ուղղում Կառավարությանը՝ ի՞նչ է անելու պետությունը, երբ ենթադրյալ թալանչին պահանջի ապացուցել, թե ինչո՞վ է իր գույքն անօրինական՝ կոռուպցիոն հանցագործության հետևանքով է նա այդ գումարը ձեռք բերել կամ այդ առանձնատունը կառուցել: «Ձեզ որտեղի՞ց է այդ գումարը» հարցնելու դեպքում մի ուրիշ խնդիր կարող է առաջանալ, քանի որ փաստաթղթերով կարող են ապացուցել, որ լրիվ օրինական գումարներ են, եթե փաստաթղթեր կան:
Մյուս կողմից էլ, եթե նույնիսկ իրենք չկարողանան ապացուցել, խնդիր կլինի ապացուցելու, որ հանցավոր ճանապարհով են ձեռք բերվել այս միջոցները: Ինչպե՞ս ապացուցել դրանց ապօրինի ծագումը: Կկարողանա՞ն քննիչներն ապացուցել, որ դա ապօրինի է:
Ըստ փորձագետի՝ այստեղ կա երրորդ կարևոր հարցը: «Եթե ապացուցվում է, և այդ առանձնատները վերցնում ենք, ի՞նչ է լինելու: Վաճառվելո՞ւ է, գնորդ կլինի՞, ծերանո՞ց է դառնալու, թե՞ մանկատուն: Ի՞նչ է արվելու»,- ասել է նա:
Փորձագետը նաև վիճահարույց է համարում օրենսդրական այն կետը, որ հիմնականում ուսումնասիրվելու է վերջին տասը տարվա ընթացքում ձեռք բերված գույքը: Նա նշում է՝ անարդար է 1990-ականներին ապօրինի հարստացածներին շրջանցելը՝ բավարար ապացույցներ չլինելու պատճառով. «Իսկ եթե չկան ապացույցներ, ուրեմն՝ վերջ, մոռանո՞ւմ ենք: Սա որքանո՞վ է արդար: Ես հիշում եմ, թե 1990-ականներին ինչ ձևի էր սեփականաշնորհվում պետական գույքը»:
Վարուժան Հոկտանյանը նշել է, որ շատերը սկսել են վաճառել իրենց անշարժ գույքը: Երբեմն գործարքն արվում է երրորդ անձի միջոցով: Ի դեպ՝ եթե անձը ապօրինի ծագում ունեցող գույքը ձեռք է բերել օրինական ճանապարհով, ազատվում է որևէ պատասխանատվությունից:
Այս օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելն ուղիղ վտանգ է նախկին մեծահարուստ պաշտոնյաների կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց համար, ովքեր, օրինակ, Մոնումենտի բարձունքում շքեղ առանձնատներ ունեն:

Will the villas in Yerevan be seized? What to expect from the Law on the Forfeiture of Illegal Assets
The Government of Armenia has introduced a Draft Law on the Forfeiture of Assets Derived from Illicit Activity which sets a minimum threshold of 50 million AMD for forfeiture to take place. Varuzhan Hoktanyan, Programs Manager at Transparency International Anticorruption Center (TIAC), has pointed out several shortcomings in the draft legislation.
“What are the authorities going to do when the individual suspected of wrongdoing demands evidence as to how his or her assets are deemed illegal,” Varuzhan Hoktanyan asks. “A question like “Where did you get that money” will bring up another problem because it is likely that they will be able to come up with sufficient documents proving those sums are legal,” he adds.
Another issue is what we do with seized real estate. Are they going to be sold? Will there be buyers for them, will they turn into nursing homes or orphanages? What is going to happen to them? These are all questions Varuzhan Hoktanyan believes need proper answers.
The TI Armenia expert also thinks it’s concerning that the proposed legislation will mainly apply only to assets acquired during the last ten years. “What about those who enriched themselves in the 90’s? How fair is that? I remember how privatization of state property in 1990’s was done,” says Hoktanyan who also adds that many have started selling their real estate already, and sometimes the transactions are carried out through third parties. Another issue here is that if someone has legally acquired an asset derived from illegal activity, then that individual bears no liability whatsoever.
Nevertheless, this legislation is a direct threat to wealthy former state officials and people affiliated with them who have luxurious villas in an area of Yerevan known as Monument.