Հայաստանից Արցախ մեկնող դիտորդները վերապահումներ ունեն ընտրությունների հետ կապված
Մարտի 31-ին Արցախում սպասվող նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն նաև ՀՀ դիտորդական առաքելություններ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց, որ դիտորդներն Արցախ մեկնելուց առաջ պետք է թեստավորվեն կորոնավիրուսի արագ թեստերով: Դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» և «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ները:
ՍիվիլՆեթը զրուցել է նրանց հետ՝ պարզելու ինչպես է անցկացվել թեստավորման գործընթացը, և արդյոք դիտորդական խմբերը կգնան Արցախ:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» տնօրեն Սոնա Այվազյանը տեղեկացրեց, որ իրենց դիտորդական առաջին խումբն արդեն թեստավորում է անցել և այսօր կմեկնի Արցախ: Դիտորդական խմբերը թեստավորվել են կորոնավիրուսի սովորական թեստերով:
«Մի քիչ վերակառուցում ենք առաքելությունը՝ փորձելով ավելի քիչ մարդկանցով գնալ, թեկուզ կարծում ենք, որ այս պայմաններում նորմալ ընտրական գործընթաց իրականացնել հնարավոր չէ»,- ասաց Այվազյանը։

Election monitors from Armenia have reservations about Artsakh elections
Election observation mission from Armenia will be monitoring the upcoming parliamentary and presidential elections in Artsakh. Prime Minister Pashinyan announced yesterday that monitors going to Artsakh were going to be test for Coronavirus using rapid test kits. Union of Informed citizens and Transparency International Armenia Anticorruption Center will be monitoring the elections in Artsakh.
CivilNet has spoken to these organizations to find out how the testing procedure will take place and whether or not the monitoring groups will leave for Artsakh.
Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center said that their first group of election monitors was already tested for Coronavirus and was going to depart for Artsakh today. The observers were tested for Coronavirus with the regular test kits.
“We are trying to somewhat restructure our mission by attempting to go to Artsakh with a smaller number of observers as conducting a normal electoral process in such conditions is not possible,” Ayvazyan stated.