ԹԻՀԿ գործադիր տնօրենը hայաստանյան պատվիրակության կազմում մասնակցել է Թունիսում անցումային արդարդատությանը նվիրված քննարկմանը
2020թ. մարտի 2-3-ին Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնը Թունիսում կազմակերպել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվների վերականգնման վերաբերյալ «Ճշմարտություն, հաշվետվողականություն և ակտիվների վերականգնում. ինչպե՞ս է հնարավոր անցումային արդարադատությամբ պայքարել կոռուպցիայի դեմ» թեմայով համաժողով: Միջոցառմանը մասնակցել են փորձագետներ, քաղաքականություն մշակողներ, պաշտոնատար անձինք և ակտիվիստներ Թունիսից, Հարավային Աֆրիկայից, Քենիայից, Ֆիլիպիններից, Գամբիայից և Հայաստանից: Նշյալ երկրներն այժմ անցումային արդարադատության միջոցներ են կիրառում, որտեղ կոռուպցիայի համար հաշվետվողականությունը գլխավոր մարտահրավեր է:
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում մասնակիցների թվում է եղել նաև ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը, որը որպես բանախոս հանդես է եկել «Որո՞նք են բռնատիրության ժամանակ կոռուպցիոն հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու և «պետության զավթմանը» վերջ տալու մարտահրավերները» թեմայով պանելային քննարկմնանը: Պանելային այդ քննարկման ընթացքում համեմատության է ենթարկվել կոռուպցիայում ներգրավված հզոր քաղաքական առաջնորդներին, կառավարության պաշտոնատար անձանց և նրանց` մասնավոր հատվածի դաշնակիցներին պատասխանատվության ենթարկելու փորձը, սահմանվել է «պետության զավթում» հասկացությունը և քննության է առնվել, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջատագովները ինչպես կարող են կիրառել անցումային արդարադատության գործընթացներ` միտված կոռուպցիայի հաղթահարմանը:
Բացի համաժողովին մասնակցելուց, մարտի 3-5-ը հայաստանյան պատվիրակությունը մասնակցել է տարբեր հանդիպումների, այդ թվում` Հակակոռուպցիոն ազգային մարմնի, Հանրային գործերի նախարարի, Բարձրագույն դատական խորհրդի, պատգամավոր Խալեդ Կրիչիի հետ և այլն:

TIAC Executive Director аs part of Armenian delegation took part in a panel discussion on transitional justice in Tunisia
On March 2-3, 2020, the International Center for Transitional Justice held a conference in Tunis, Tunisia, on the topic “Truth, Accountability and Asset Recovery: How Transitional Justice Can Fight Corruption.” It brought together experts, policymakers, officials and activists from Tunisia, South Africa, Kenya, the Philippines, Gambia and Armenia, which are now pursuing transitional justice measures where accountability for corruption is a key challenge.
Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center also attended the event аs part of the Armenian delegation and was a speaker at a panel discussion under the theme “What are the challenges in holding perpetrators of corruption during dictatorship accountable and ending ‘State capture’?” The panel compared experiences in holding powerful political leaders, government officials and their allies in the private sector accountable for corruption. It also defined the concept of “State capture” and how anti-corruption advocates can apply transitional justice processes to overcome corruption.
In addition to participation in the conference, the Armenian delegation had the opportunity to take part in various meetings from March 3 to March 5, 2020, which included visits to the National Anti-Corruption Body (INLUCC), Ministry of Public Domain, Supreme Judicial Council, MP Khaled Krichi. etc.