Ամփոփվել է «Իրավական ակտերի նախագծերի հակակոռուպցիոն փորձաքննություն» կամավորական ծրագրի առաջին փուլը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ), «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակում 2019թ․ նոյեմբերի 12-ից 2020թ․ հունվարի 10-ը կազմակերպել է «Իրավական ակտերի նախագծերի հակակոռուպցիոն փորձաքննություն» թեմայով երկամսյա կամավորական ծրագիր, որի նպատակն էր հանրային կառավարման ոլորտի, ինչպես նաև նորմատիվ իրավական ակտերում կոռուպցիոն ռիսկերի բացահայտման վերաբերյալ երիտասարդներին գիտելիքներ և գործիքակազմ տրամադրել: Ծրագրի դասընթացավարն էր Հայկ Մալխասյանը, ով ունի Հայ-ռուսական և Հայաստանի ամերիկյան համալսարաններում դասավանդման հարուստ փորձ։
Ծրագրին մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի 13 ուսանողներ։ Հունվարի 30-ին ծրագիրը հաջողությամբ հաղթահարած և 70 % մասնակցություն ապահոված մասնակիցներին տրամադրվել են հավաստագրեր։ Ծրագրի կարևորության մասին Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողուհի Դավթուհի Ղահրամանյանը մասնավորապես նշել է. «Ծրագիրն ինձ տվեց նորմատիվ իրավական ակտերը վերլուծելու, այլ կողմից նայելու, բանավեճերի, հարց ու պատասխանների ընթացքում արագ կողմնորոշվելու ունակություն: Այն նաև հնարավորություն տվեց ստանալ նոր, ինչպես նաև ավելացնել ունեցածս գիտելիքները կոռուպցիայի և կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ»:
Կամավորական ծրագիրը բաղկացած էր երկու մասից` տեսական և գործնական:
Տեսական ուսուցման մասն ընդգրկում էր կարճատև դասախոսություններ, որոնց արդյունքում երիտասարդները ստացել են տեսական գիտելիքներ և պրակտիկ հմտություններ հանրային կառավարման, օրենսդրության, իրավական ակտերի նախագծերի մշակման և դրանցում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի վեր հանման վերաբերյալ:
Գործնական մասում ներառված էին պրակտիկ աշխատանքներ, որոնց ընթացքում երիտասարդները, ձեռք բերված գիտելիքներն օգտագործելով, իրականացրել են կոնկրետ ակտերի նախագծերի հակակոռուպցիոն փորձաքննություն։
«Իրավական ակտերի նախագծերի հակակոռուպցիոն փորձաքննություն» կամավորական ծրագիրը կրելու է շարունականան բնույթ։

The first phase of “Anti-corruption expertise of draft legal acts” internship program was summed up
Transparency International Anticorruption Center (TIAC), within the framework of “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project, launched a two-month internship program from November 12, 2019 to January 10, 2020. The program aimed to provide young people with the knowledge and toolset related to the sector of public administration as well as the detection of corruption risks in normative legal acts. The program was conducted by trainer Hayk Malkhasyan, who had an extensive experience of lecturing at Russian-Armenian University and American University of Armenia.
Thirteen students from Yerevan State University, Russian-Armenian University, American University of Armenia and Public Administration Academy of Armenia took part in the program. On January 30, 2020 Certificates of Completion were conferred upon those students who successfully passed the first phase and provided 70 % participation. Davtuhi Ghahramanyan, a student from Russian-Armenian University particularly stated about the significance of the program: “The program provided a capacity to analyze normative legal acts, to view them from another perspective and to focus attention during debates and question and answer sessions. It also enabled me to acquire new knowledge and enlarge my knowledge on corruption and corruption risks.”
The program was comprised of two phases: theoretical and practical.
Theoretical phase included short-term lectures/trainings that rendered theoretical knowledge and practical skills in areas of public administration, legislation, development of legal acts and identification of corruption risks therein.
Phase 2 consisted of practical activities, during which the participants applied the acquired knowledge for anti-corruption expertize of specific draft legal acts.