Կարողությունների զարգացման դասընթաց ԹԻՀԿ ընտրական թիմի համար
Ընտրությունները դիտարկող կազմակերպությունների եվրոպական ցանցի (ENEMO) hետ համագործակցությամբ իրականացվող ընտրական ծրագրի շրջանակներում նոյեմբերի 19-ին ԹԻՀԿ գրասենյակում մեկնարկել է ԹԻՀԿ-ի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ընտությունների դիտարկման գործընթացին վերաբերող դասընթացների շարքը՝ նպատակ ունենալով նպաստել հետագա դիտորդական առաքելությունների արդյունավետության և որակի բարելավմանը։ ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող այս ծրագրի շրջանակում Մոլդովայի «Promo-LEX» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները և ԹԻՀԿ ընտրական թիմը անց են կացրել 3 եռօրյա դասընթաց՝ փոխանակելով ընտրությունների դիտարկման իրենց երկարամյա փորձը։
Նոյեմբերի 19-21-ին «Promo-LEX» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները ներկայացրել են ընտրությունների միջև ընկած ժամանակահատվածի ընթացքում ընտրություններ դիտարկող կազմակերպությունների դերը, նոյեմբերի 26-ից 28-ը՝ դիտորդական առաքելության ընթացքում հաղորդակցության և հանրային հարաբերությունների, քաղաքականությունների մշակման և այլ հարցերին առնչվող թեմաների մասին իրենց դիտարկումները և փորձը, իսկ դեկտեմբերի 11-ից 13-ը՝ քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորման, վարչական ռեսուրսի չարաշահման և նախընտրական քարոզարշավի և ընտրությունների դիտարկման վերաբերող խնդիրները։

In the framework of a project implemented in partnership with the European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) a series of capacity-building trainings for TIAC staff was launched at TIAC office on November 19, 2019. This EU-funded project enabled trainings/coaching by Promo-LEX Association representatives from Moldova. The trainings aimed to boost the efficiency and quality of future election monitoring efforts. The representatives of Promo-LEX Association and TIAC election team exchanged their long-term experience during three three-day trainings.
On November 19-21, 2019 TIAC partners from Promo-LEX Association shared their knowledge and experience about the role of EMOs in between elections, on November 26 through 28 on communications and PR activities during election monitoring missions, policy paper development and other topics and on December 11 through 13 in the areas of political party financing, misuse of administrative resources, elections and campaign monitoring.