Կոռուպցիան որպես պետական կառավարման միջոց
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ համաշխարհային կազմակերպության «Պաշտպանություն և անվտանգություն» ծրագիրը հրապարակել է «Կոռուպցիան որպես պետական կառավարման միջոց․ կոռուպցիոն գործելակերպը որպես արտաքին քաղաքականության գործիք» վերնագրով զեկույց, որտեղ անդրադարձ է կատարվում նաև Ռուսաստանից Հայաստանի գազային կախվածության խնդրին։
Զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող մասին կարող եք ծանոթանալ ստորև, իսկ ամբողջական զեկույցը (անգլերեն լեզվով) հասանելի է այստեղ։
Կոռուպցիան որպես պետական կառավարման միջոց. կոռուպցիոն գործելակերպը որպես արտաքին քաղաքականության գործիք
Հայաստանի դեպքը
Հայաստանի խոցելիությունը պայմանավորված է ռազմավարական կախվածության, մրցակցող միջազգային առաջնահերթությունների և կոռուպցիոն ռիսկերի համադրությամբ։ Երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանը կախված է Ռուսաստանից երկու ռազմավարական նշանակության ապրանքների՝ էներգետիկ ռեսուրսների և զինամթերքի պատճառով։ Սկսած 1997 թ.-ից՝ Հայաստանը գազ է ստացել Հայռուսգազարդից, որը ռուսական պետական Գազպրոմ և հայկական պետական Հայգազարդ ընկերությունների կողմից հիմնված համատեղ ձեռնարկություն է։ Ժամանակի ընթացքում պետությունը Հայռուսգազարդի իր մասնաբաժինները փոխանցեց Գազպրոմին, որի դիմաց Գազպրոմը պետք է զարգացներ Հայաստանի գազային ցանցը։ Արդյունքում առաջացավ Հայաստանի գազամատակարարման փաստացի մենաշնորհացում, ինչը սկիզբ դրեց կոռուպցիոն բազմաթիվ մեղադրանքների: Ռուսական գազից կախվածությունը և այս հարաբերություններն առաջացրել են բազմաթիվ անհամաձայնություններ, շարունակվել են նաև կոռուպցիայի շուրջ մեղադրանքները։
2013 թ.-ին Հայռուսգազարդը պաշտոնապես դարձավ Գազպրոմի դուստր ձեռնարկություն, երբ վերջինս, զրո ծախս կատարելով, ձեռք բերեց Հայաստանին պատկանող վերջին 20% մասնաբաժինը։ Սա գովազդվեց որպես «արտոնյալ» գնով նախկինում ստացված գազի դիմաց կուտակված պարտքերի մարում։ Չնայած խորհրդարանական ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության բազմաթիվ պահանջներին՝ որևէ մանրամասն հաշվարկ չներկայացվեց կուտակված պարտքի վերաբերյալ։ Միաժամանակ, Գազպրոմի համար երաշխավորվեց ոչ միայն Հայաստանին մինչև 2043թ.-ը գազ մատակարարելու մենաշնորհ, այլև Հայաստանի տարածքով Վրաստանին և Իրանին էլեկտրաէներգիա արտահանելու իրավունք։
Այս փոփոխությունները համընկան եվրոպական ինտեգրացումից Հայաստանի քաղաքական հետագծի հեռացմանը, և երկիրն ավելի շատ ուղղվեց դեպի Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Կառավարության երեք նախկին անդամները՝ էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և ֆինանսների նախարարները, պնդեցին, որ եթե Հայաստանն այդ կերպ չվարվեր, ապա Գազպրոմը գազի սակագինը նշանակալիորեն կբարձրացներ։ Այլ կերպ ասած՝ հասկանալի է, որ գազի սակագինը հնարավոր է չարաշահվեր՝ Հայաստանին եվրոպական ասոցացման ճանապարհից ետ պահելու նպատակով։
Ինչպես և Ուկրաինայի դեպքում, Հայաստանի ռազմավարական կախվածությունը Ռուսաստանից, որը խորացավ Գազպրոմի կողմից Հայռուսգազարդի ձեռքբերմամբ, էլ ավելի բարդացավ` պայմանավորված ռուսական և հայկական ինստիտուտների և քաղաքական գործիչների միջև կապերով։ 2011-2016 թթ.-ին Գազպրոմբանկի (Գազպրոմի դուստր ձեռնարկություն չէ, թեպետ Գազպրոմը դրանում ունի որոշ մասնաբաժին) փոխնախագահ Կարեն Կարապետյանը 2016թ.-ի սեպտեմբերին նշանակվեց Հայաստանի վարչապետ, որից անմիջապես հետո Գազպրոմ Արմենիան (100% բաժնեմասն այժմ պատկանում է Գազպրոմին) համաձայնվեց գազի սակագինը վերջնական սպառողների համար նվազեցնել 10%-ով՝ առանց բերելու դրա համար որևէ տնտեսական հիմնավորում կամ մատնացույց անելու գնագոյացման վրա ազդող գործոնների որևէ նյութական փոփոխություն։ Համաձայնագիրը նաև թույլ էր տալիս Գազպրոմին ավելի ուշ նորից վերադառնալ բարձր սակագներին և փոխհատուցում խնդրել ժամանակավոր ցածր սակագների արդյունքում չստացված եկամուտների համար՝ այդպիսով ստեղծելով ազդեցության հզոր լծակ։

Corruption as Statecraft
Transparency International Defence & Security global programme has published “Corruption as Statecraft: Using Corrupt Practices as Foreign Policy Tools” report, which among other issues, addresses Armenia’s dependence on Russian gas.
The case study on Armenia is mentioned below, the full report by Transparency International – Defence and Security, available here.
Corruption as Statecraft: Using Corrupt Practices as Foreign Policy Tools
The case of Armenia
Armenia’s vulnerabilities similarly stem from a combination of strategic dependence, competing international priorities, and corruption risks. Armenia has long been dependent on Russia for two strategic commodities: energy and arms. Since 1997, Armenia’s gas has been supplied by ArmRusGasprom, a joint venture between Gazprom and Armenia’s state-owned enterprise, Armgasprom. Over time, Armgasprom has transferred its holdings and assets to Gazprom. In return, Gazprom was to develop Armenia’s gas network. The result was a de facto monopoly over Armenian gas supplies and numerous allegations of corruption.[1] This relationship and the dependence on Russian gas have generated controversy and no shortage of corruption allegations.
In 2013, ArmRusGasprom became a formal subsidiary of Gazprom as the latter acquired the last 20% of its shares at zero cost. This was billed as a way to pay off debts accumulated through receiving gas at a ‘preferential’ price over the previous period. Despite numerous demands from the parliamentary opposition and civil society, no detailed calculation regarding the debt accumulation was provided. Gazprom was also guaranteed an effective monopoly not only on the supply of gas to Armenia until 2043, but also on exporting electricity through Armenia to customers in Georgia and Iran.[2]
These changes coincided with a shift in Armenia’s political trajectory away from European integration and toward greater cooperation with the Eurasian Economic Union. Three former government ministers – of Economy, Energy and Finance – claimed that had Armenia acted otherwise, Gazprom would have significantly increased the gas tariff.[3] In other words, it is conceivable that the gas tariff might have been exploited in order to prevent Armenia from taking the European association path.
Just as in the Ukrainian case, Armenia’s strategic dependence on Russia, that was deepened by Gazprom’s acquisition of ArmRusGasprom, was compounded by evidence of links between Russian and Armenian institutions and politicians. In September 2016, Karen Karapetyan – previously First Vice-President of Gazprombank (not a Gazprom subsidiary, although Gazprom does hold a minority stake in it) in Moscow in 2011-2016 – was appointed prime minister of Armenia. Immediately after Karapetyan’s appointment, Gazprom Armenia (currently 100% owned by Gazprom) agreed to reduce the gas tariff for final consumers by about 10%, seemingly without an economic justification or any evidence of a material change in factors affecting the pricing. The agreement also allows Gazprom to return to higher tariffs at a later time, and to request compensation for income not received due to temporary lower tariffs, creating a powerful lever of potential influence.[4]
[1] Gazprom, http://armenia.gazprom.ru/about/history/.
[2] Alexei Anischuk, ‘Russia’s Putin faces protests as he woos Armenia’, Reuters, 2 December 2013, https://www.reuters.com/article/us-armenia-russia/russias-putin-faces-protests-as-he-woos-armenia-idUSBRE9B10RD20131202; Nelli Babayan, ‘Our 20% share to Gazprom: for subsidization?’, June 2013, https://www.aravot-en.am/2013/06/21/154993/; Tigran Gevorgian, ‘Russian energy giant captures Armenian market’, 24 January 2014, https://iwpr.net/global-voices/russian-energy-giant-captures-armenian-market; http://uicarmenia.org/ru/1817.
[3] Messenger of the Armenian State University of Economics, no. 3, 2015, http://media.asue.am/upload/Banber_Verjnakan.pdf, accessed January 2018.