«Ականատես»-ը կդիտարկի Արցախի ՏԻՄ ընտրությունները
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունն Արցախում իր գործընկեր «Քաղաքացիական հաբ» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ Արցախի Հանրապետությունում 2019 թ․ սեպտեմբերի 8-ին կդիտարկի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները:
«Ականատես»-ի շուրջ 80 կարճաժամկետ դիտորդներ Արցախից և Հայաստանից կդիտարկեն քվեարկության նախապատրաստման, քվեարկության ընթացքի և արդյունքների ամփոփման գործընթացները Արցախի Հանրապետության 40 տեղամասերում։
Բացի տեղամասերից շրջիկ դիտորդների 10 խումբ կդիտարկեն քվեարկության գործընթացները դիտորդությունից դուրս մնացած տեղամասերում և տեղամասերին հարող տարածքներում, ինչպես նաև ըստ անհրաժեշտության կայցելեն թեկնածուների նախընտրական շտաբներ։
Քվեարկության օրը «Ականատես»-ը պարբերաբար կհրապարակի տեղեկատվություն քվեարկության գործընթացների վերաբերյալ առաքելության ֆեյսբուքյան էջում։
Դիտորդական առաքելության նախնական արդյունքների ներկայացման նպատակով 2019 թ․ սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 12։00-ին «Արմատներ» սրճարանում (հասցե՝ Վ․ Սարգսյան փող․ 16/38, Ստեփանակերտ, ԱՀ) տեղի կունենա մամուլի ասուլիս։
Լրացուցիչ տեղեկատվության համար խնդրում ենք կապ հաստատել առաքելության հետ 097 715 706 հեռախոսահամարով։
Սույն առաքելությունը հնարավոր է դարձել Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ։
«Ականատես» դիտորդական նախաձեռնությունը հիմնվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ), «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» (ԺԱԱ) հասարակական կազմակերպությունների և «Ռեստարտ» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից։ Նախաձեռնությանը անդամակցում է նաև Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը: Արցախում նախաձեռնությունն համագործակցում է «Քաղաքացիական հաբ» հասարակական կազմակերպության հետ։
«Ականատես»-ը հիմնադրվել է 2018թ. օգոստոսին։ Նույն տարում կայացած Երևանի ավագանու ընտրություններին այն իրականացրել է կարճաժամկետ, իսկ ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններին՝ և՛ երկարաժամկետ, և՛ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն:
2019թ․ փետրվար և հունիս ամիսներին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական և արտահերթ ընտրությունների շրջանակներում «Ականատես»-ն իրականացրել է երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտորդություն Հայաստանի 7 մարզերում։

“Akanates” will observe local government elections in Artsakh
Artsakh - Together with its partner “Civic Hub” NGO, Akanates” (Eyewitness) observation mission will observe local government elections in the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh) on September 8, 2019.
“Akanates” observation mission will deploy around 80 short-term observers from Artsakh and Armenia to 40 polling stations of Artsakh to monitor election day preparation, the voting and the vote counting processes.
Along with stationed observers monitoring electoral processes in the polling stations, 10 mobile observer teams will monitor the polling stations which are left out of observation, and the areas in the vicinity of the polling stations, as well as will visit campaign offices of the candidates if necessary.
On the election day “Akanates” observation mission will periodically post information on the voting processes on its Facebook page.
A press conference will be held in “Armatner” (The Roots) café (16/38 V. Sargsyan Street, Stepanakert, Artsakh) on September 9, at 12:00 pm to present the preliminary results of the election observation mission.
Please feel free to contact the mission at 097 715 706 if you need any further information.
This mission is made possible by the financial support from the Republic of Armenia Government.
The “Akanates” (Eyewitness) observation initiative was founded by Transparency International Anticorruption Center, Journalists’ Club “Asparez” NGOs and “Restart” Civic Initiative. Law Development and Protection Foundation is also a member of the initiative. In Artsakh the mission collaborates with “Civic Hub” NGO.
“Akanates” was founded in August 2018. It carried out short-term observation during Yerevan city council elections, and long-term and short-term observations during Snap Parliamentary Elections in Armenia.
“Akanates” conducted long-term and short-term observations in 7 marzes of Armenia during local government elections held in February and June 2019.