Մեկնարկեց ԱՃԹՆ ԲՇԽ-ի քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամների և այլընտրանքային անդամների ընտրական գործընթացին նվիրված քննարկումը
Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) բազմաշահառու խմբի (ԲՇԽ) քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամների և այլընտրանքային անդամների ընտրական գործընթացին նվիրված առաջին քննարկումը տեղի է ունեցել հուլիսի 16-ին: Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամները՝ Սոնա Այվազյանը, Հարություն Մովսիսյանը, Ինգա Զարաֆյանը և Արթուր Համբարձումյանը: Ներկայացվեցին ԲՇԽ-ում քաղհասարակության խմբակցության դերն ու նպատակները: Տեղեկատվություն տրվեց առաջին ընտրությունների վերաբերյալ:
Մասնակիցները քննարկեցին երկու փաստաթուղթ՝ «ՀՀ ԱՃԹՆ ԲՇԽ առաջին գումարման քաղաքացիական հասարակության խմբակցության առաջին ընտրության մասին ամփոփ տեղեկանք»-ը և «ՀՀ ԱՃԹՆ ԲՇԽ-ի քաղաքացիական հասարակության խմբակցության ձևավորման, անդամների և այլընտրանքային անդամների ընտրության և լիազորությունների դադարեցման կարգի նախագիծ»-ը:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ այդ նախագծի որոշ կետեր առանձին կքննարկվեն հաջորդ հանդիպմանժամանակ:
Հայտարարվեց, որ հաջորդ քննարկումն անցկացվելու է երկու շաբաթից՝հուլիսի 30-ին, ժամը 16:00-ից 18:00-ն: Ինչպես և առաջին անգամ, քաղհասարակության ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան մասնակցել քննարկման աշխատանքին նաև առցանց եղանակով:
Սույն նյութը պատրաստվել է «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Հանքարդյունաբերության ազդակիր համայնքները` գործընթացի լիարժեք մասնակիցներ» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի(USAID) աջակցությամբ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»(ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում։
Սույն հոդվածը ստեղծվել է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները /կամ նյութի բովանդակությունը/ միմիայն հեղինակներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

Discussion Dedicated to Electing Process of Civil Society Members and Alternative Members to EITI MSG Launched
The first discussion dedicated to the electing process of the civil society members and the alternative members to the EITI MSG was held on 16 July: The members of the civil society to the EITI MSG Sona Ayvazyan, Harutyun Movsisyan, Inga Zarafyan and Arthur Hambardzumyan made opening speeches at the meeting. The role and the aims of the civil society faction in the MSG were presented and information was provided about the first elections.
The participants discussed two documents “Brief Summary on First Election to Civil Society Faction of RA EITI MSG of First Convention” and “Draft on Formation of Civil Society Faction of RA EITI MSG, Election of Members and Alternative Members and Termination of Their Authorities.”
An arrangement has been reached that some clauses in this project will be discussed in the next meeting, which will be held in two weeks – on 30 July, from 16:00 to 18:00. As in the first time, the representatives of the civil society will have an opportunity to take part in the discussions also in the online format.
This material has been prepared within “Mining-Impacted Communities – Full Participants in EITI Process'” project implemented by EcoLur with the USAID support within the frames of “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project implemented by Transparency International Anticorruption Center.
This article is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this article are the sole responsibility of the authors and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.