Հակակոռուպցիոն օրակարգ Հայաստանի համար. ԹԻՀԿ առաջարկությունները
Սույն փաստաթղթով ներկայացվում են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) առաջարկները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովին և Կառավարությանը՝ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար ծավալելու և հաջողություններ ամրագրելու նպատակով:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունքում ակնկալվող փոփոխությունները
2003թ.-ից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հայտարարել է «պայքար կոռուպցիայի դեմ»՝ միանալով մի շարք միջազգային պայմանագրերի ու ցանցերի, մշակելով և իրականացնելով երեք հակակոռուպցիոն ռազմավարություն և հարյուրավոր միջոցառումներ: Սակայն, ո՛չ միջազգային կազմակերպությունների ցուցանիշներով ու համաթվերով և ո՛չ էլ տեղական հարցումների կամ դիտարկումների տվյալներով, կոռուպցիան մեր երկրում չի պակասել:
2018թ․ գարունը Հայաստանում նշանավորվեց ժողովրդական հեղափոխությամբ, որի շարժիչ ուժը քաղաքացիների ձգտումն ու ծարավն էր արդարության նկատմամբ և նրանց կուտակված դժգոհությունը կոռումպացված ու ամբարտավան իշխանություններից։ Նույն թվականի սեպտեմբերի՝ Երևան քաղաքի ավագանու և դեկտեմբերի՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքները, ի լրումն մի շարք սոցիոլոգիական հարցումների տվյալների, ցույց տվեցին քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության վստահությունը հեղափոխությունն առաջնորդող քաղաքական ուժի նկատմամբ՝ այդպիսով նաև հավաստելով նրանց ակնկալիքները տվյալ ուժից՝ Հայաստանում արդարություն հաստատելու, այդ թվում՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու առումով։
Կոռուպցիան վերացնելու առումով քաղաքական կամքի իսպառ բացակայության պարագայում նախորդ կառավարությունն, այնուամենայնիվ, ձեռնարկել է մի շարք քայլեր այդ ուղղությամբ՝ իրականացրելով մի շարք միջոցառումներ և արձանագրելով որոշակի առաջընթաց, մասնավորապես՝ հակակոռուպցիոն քաղաքականության հիմքերի ստեղծման առումով։ Ավելորդ է ասել, որ ակնկալիքները նոր ղեկավարությունից անհամեմատ ավելի մեծ են, և ուստի նրա հակակոռուպցիոն ծրագիրը պետք է լինի ավելի հավակնոտ ու ծավալուն։
Նոր կառավարության կոռուպցիայի դեմ պայքարն իր առջև պետք է նպատակ դնի խնդիր՝ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում հասնելու հետևյալ փոփոխություններին․
- կոռուպցիայի դեմ պայքարում քաղաքացիների և հաստատությունների լայն ներգրավվածության ապահովում,
- հանրային բացարձակ անհանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ,
- կառավարման բոլոր մակարդակներում թափանցիկության և հաշվետվողականության մեխանիզմների ստեղծում,
- իշխանության բոլոր ճյուղերում հայեցողական որոշումների հնարավորությունների առավելագույն սահմանափակում և վերահսկողության ուժեղացում,
- կոռուպցիան կանխարգելելու և բացահայտելու համար իրավասու կառույցների համար պատշաճ ռեսուրսների, կարողությունների ու գործիքակազմի ապահովում,
- կոռումպացված անձանց պատժելիության անխուսափելիություն:
Այս փոփոխությունները կերաշխավորեն կոռուպցիայի ընկալման տարբեր ցուցանիշների ու համաթվերի բարելավումը։

Anticorruption Agenda for Armenia
This document introduces the recommendations by the Transparency International Anticorruption Center (TIAC) to the Republic of Armenia National Assembly and the Government with a purpose to launch effective fight against corruption and to record success.
Changes expected as a result of the fight against corruption
Since 2003, the Republic of Armenia has announced “fight against corruption” while joining a number of international treaties and networks, developing and implementing three Anticorruption strategies and hundreds of actions. However, according to the indices and indicators of the international organizations and the data of domestic surveys or observations, corruption has not reduced in our country.
The spring of 2018 was marked with revolution in Armenia, the driving force of which was the strive and thirst of citizens for justice, and their accumulated complaint towards the corrupt and arrogant authorities. The result of the snap elections to the Yerevan City council in September and snap elections to the Parliament in December of the same year, in addition to the sociological survey data, showed the trust of the overwhelming majority of the citizens towards the political power leading the revolution, thus also ensuring their expectations from the given power – to establish justice in Armenia, including eradication of corruption.
However, under conditions of complete absence of the political will to eliminate corruption, the former government initiated numerous steps in this direction through implementing a number of events and recording certain progress, in particular, in terms of creating grounds for the Anticorruption policy. Needless to say, that the expectations from the new authority are incomparably bigger, and therefore its Anticorruption program should be more ambitious and large-scale.
The fight against corruption by the new government should set a goal – to achieve the following changes in the next five years:
- ensuring large-scale engagement of citizens and institutions in fight against corruption,
- zero tolerance for corruption,
- creating transparency and accountability mechanisms at all the levels of the governance,
- maximal restriction of opportunities for discretionary decisions in all the branches of the authorities, and strengthening of supervision,
- ensuring proper resources, capacity and toolkit for the authorized institutions to prevent and disclose corruption,
- inevitability of punishing corrupt people.
These changes will safeguard improvement of various indices and indicators of corruption perception.