Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների վերաբերմունքը Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների և նորընտիր Խորհրդարանի առաջիկա անելիքների վերաբերյալ
2018թ. դեկտեմբերի 9-ի ՀՀ ԱԺ ընտրությունները մենք գնահատում ենք որպես ազատ ու արդար, որտեղ տեղի է ունեցել ՀՀ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտում:
Շուրջ 23 տարիների ընթացքում տեղի ունեցած առաջին ազատ, արդար և մրցակցային ընտրությունները պատմական շրջադարձային նշանակություն և մեծ արժեք են ներկայացնում բազմաթիվ առումներով: Ազատ ու արդար ընտրությունները ժողովրդավարական գործընթացների նշանակալի ձեռքբերում են և հասարակության քաղաքական հասունության ու ընտրելու արժեքը գիտակցելու ապացույց:
Այս ընտրություններում վերականգնվեց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ինքնավստահությունը՝ որպես արժանապատիվ քաղաքացիների, որոնց ձայնն ու կարծիքն ունեն նշանակություն և արժեք: Իր ընտրությամբ հասարակությունը մերժեց բռնապետական ու փչացած համակարգը՝ քվեարկելով հանուն նոր ու ժողովրդավար երկրի: Ազատ ու արդար ընտրությունների կայացման փաստը վերջ դրեց կոռումպացված համակարգին, որի միջոցով հազարավոր մարդիկ մասնակցում էին իշխող համակարգի վերարտադրությանը, անպատժելի և անօրինական գործողություններին: Ընտրությունները և դրանց արդյունքները բարձրացրեցին ակնկալիքների շեմը ամբողջ հասարակության համար:
Մենք՝ հանրության ներկայացուցիչներս, որ տարիներ շարունակ պաշտպանել ենք ժողովրդավարության, արդարադատության և մարդու իրավունքների հիմնարար արժեքները, ակնկալում ենք համակարգային ու խորքային բարեփոխումներ, որոնք թույլ կտան օրենսդրորեն և գործնականում ամրագրել ու անդառնալի իրողություն դարձնել լավ կառավարման, արդարադատության և մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքներն ու մեխանիզմները:
Նոր իրավիճակում, առավել քան պետք է փոխվի նաև նորընտիր Ազգային ժողովի դերը, նշանակությունը և գործելաոճը: Կարևոր է, որ նորընտիր Ազգային ժողովը դառնա ամենատարբեր հարցերի և խնդիրների շուրջ հանրային լայն քննարկումների հարթակ:
Մենք պնդում ենք, որ անհրաժեշտ է․
- տալ քաղաքական գնահատական նախորդ ավտորիտար կառավարման ժամանակաշրջանին և ռեժիմին, որը կառավարվում էր համակարգային կոռուպցիայի մեխանիզմներով և շարունակաբար ու անպատիժ խախտում էր մարդու հիմնարար իրավունքներն ու մարդկային արժանապատվությունը: Նման քաղաքական գնահատականով պետք է սկզբնավորվեն այնպիսի մեխանիզմների զարգացումն ու գործադրումը, որոնք այլևս անհնարին կդարձնեն Հայաստանի Հանրապետությունում պետության բռնազավթումը որևէ խմբի կողմից:
- ստեղծել հնարավորություններ՝ ժողովրդավարական սկզբունքներով և հանրային լայն մասնակցությամբ նոր սահմանադրության մշակման համար, և այդ նոր Սահմանադրությամբ երաշխավորել բռնատիրական կառավարման հիմնական գործիքների՝ ոստիկանության, ազգային անվտանգության, քրեակատարողական համակարգի և քննչական մարմինների նկատմամբ խորհրդարանական արդյունավետ վերահսկողություն:
- ընդունել նոր ընտրական օրենսգիրք՝ ապահովելով բացառապես համամասնական ընտրակարգով ընտրություններ անցկացնելը, ինչպես նաև կուսակցությունների մասին օրենք, որը կստեղծի հավասար հնարավորություններ բոլոր կուսակցությունների զարգացման համար:
- մշակել անցումային արդարադատության ռազմավարություն և ապահովել դրա արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքերը:
- իրականացնել անհապաղ, լայնամասշտաբ, իրական և տեսանելի արդյունքներին ուղղված բարեփոխումներ քրեական արդարադատության և իրավապահ համակարգերում:
- ապահովել խտրականության բոլոր դրսևորումների վերացումը՝ ընդունելով իրավակիրառ արդյունավետ գործիքակազմով օրենսդրություն:
- երաշխավորել սոցիալական արդարության հաստատմանն ուղղված ռազմավարություններ՝ ապահովելով բոլոր խավերի ներառականությունը:
- նախաձեռնել միջոցառումներ, որոնք ի լրումն հակակոռուպցիոն կանխարգելիչ և իրավապահ մարմինների ձևավորման, կստեղծեն հիմքեր բոլոր հաստատությունների մակարդակով կոռուպցիայի դեմ համակարգային և համընդհանուր պայքար ծավալելու համար:
- ընդունել հրատապ կարգով անհրաժեշտ օրենքների փաթեթ, որով սկիզբ կդրվի մենաշնորհների վերացմանն ու իրական շուկայական տնտեսության զարգացմանը, միաժամանակ, հստակ սահմանելով պետության միջամտության սահմանները:
- ամրագրել Հայաստանի համար տարածքային համաչափ զարգացումը և տեղական ինքնակառավարման հզորացումը որպես առաջնային խնդիր և մշակել դրանց իրականացումն ապահովող օրենսդություն:
- բարեփոխել կրթության համակարգը՝ օրենսդրորեն ստեղծելով արմատական բարեփոխումներ իրականացնելու հնարավորություններ, որն ուղղված կլինի թոթափելու քաղաքական բռնազավթումը:
Մենք, ներքոստորագրյալներս, մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում ներդնել մեր ներուժը վերոհիշյալ մարտահրավերները հաղթահարելու և աշխատանքներն իրականացնելու համար։

On the Position of Civil Society Representatives on Armenia’s Snap Parliamentary Election and Challenges to Be Addressed by the Newly-Elected Parliament in the Near Term
We assess the 9 December 2018 National Assembly election of Armenia as a free and fair election in which the citizens of Armenia freely expressed their will.
This free, fair, and competitive election—the first in about 23 years—marked a historic turning point and have immense value from a number of perspectives. Free and fair elections are a key achievement in democratization and proof of a society's political maturity and appreciation of the significance of voting.
In this election, Armenia's citizens regained their self-confidence as dignified citizens whose voice and opinion have value and weight. Through the votes, society denounced the dictatorial and decaying system and elected to live in a new and democratic country. The free and fair election put an end to the corrupt system through which thousands of people were taking part in the reproduction of the incumbent and unlawful practices that enjoyed impunity. Elections and their result raised the bar of expectations for all of society.
We, as representatives of the public, having for years defended the fundamental values of democracy, justice, and human rights, expect systemic and in-depth reforms that will enable legislation and practice to put in place and make irreversible the principles and mechanisms of good governance, justice, and respect for human rights.
The role, significance, and modus operandi of the newly-elected National Assembly will need to change in this new situation. Importantly, the newly-elected National Assembly should become a broad-based platform for public debates on various issues.
We reiterate the need to:
- Make a political assessment of the previous authoritarian-rule period and regime, which was governed by mechanisms of systemic corruption and continued to enjoy impunity whilst breaching fundamental human rights and human dignity. Such a political assessment should lay the groundwork for developing and implementing mechanisms that will make it impossible for any group to capture the state in the Republic of Armenia;
- Enable the drafting of a new constitution in accordance with democratic principles and with wide public participation, and safeguard through the new Constitution effective parliamentary oversight of the main instruments of dictatorial rule—the police, the national security, the penitentiary system, and the investigative authorities;
- Adopt a new electoral code to ensure an exclusively proportional electoral system, as well as a legislation on political parties to create equal opportunities for all political parties.
- Develop a transitional justice strategy and put in place the legislative grounds necessary for its successful implementation;
- Carry out prompt, large-scale, genuine, and visible result-oriented reforms in the criminal justice and law-enforcement fields;
- Ensure the elimination of all forms of discrimination by enacting legislation supported by an effective implementation toolkit;
- Guarantee strategies focusing on the achievement of equity, ensuring that all layers of society are represented therein;
- Initiate activities that will, in addition to the creation of corruption prevention and enforcement bodies, lay the groundwork for fighting corruption in a systemic and universal manner on the level of all institutions;
- Adopt an urgently-needed package of laws that will launch a process of eliminating monopolies and developing a true market economy, whilst clearly defining the boundaries of state intervention;
- Define as priorities the equitable development of Armenia's regions and the strengthening of local self-government and develop legislation to ensure their achievement; and
- Reform the education system through legislation enabling fundamental reforms with a view to overthrowing the political capture.
We, the below-signed, hereby express our willingness to invest our potential in overcoming these challenges and carrying out these activities.