Մամուլի հաղորդագրություն. 2018 թ. դեկտեմբերի 10-ը, ժամը 11:00
«Ականատեսը» տեղական դիտորդական նախաձեռնություն է, որը հիմնվել է 2018թ.ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության, «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» (ԺԱԱ) հասարակական կազմակերպության և «Ռեստարտ» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից: Առաքելության գործընկերն է Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը:
«Ականատեսն» իրականացրել է դիտորդական առաքելություն 2018 թ․ դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ՀՀ բոլոր մարզերում՝ առաջին անգամ՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության (sample-based observation) մեթոդաբանության կիրառմամբ:
Նախաձեռնության շրջանակներում ներգրավվել են 581 դիտորդ, որոնք դիտարկել են ընտրանքի 300 ընտրական տեղամասերը, ինչպես նաև ներգրավվել են շրջիկ դիտորդներից բաղկացած 52 թիմ և 41 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների դիտորդներ։ Շրջիկ թիմերն ընտրության օրը այցելել են ընտրանքից դուրս գտնվող 503 ընտրատեղամաս։ Ընտրական հանձնաժողովների դիտորդները սկսել են իրենց աշխատանքը ժամը 20:00-ին։ Առաքելությանն աջակցում են Երևանի համակարգող կենտրոնում տեղակայված 30 իրավաբան և 30 օպերատոր։
Այս մեթոդաբանությունը գնահատում է ընտրության օրվա գործընթացները՝ օգտագործելով ընտրական տեղամասերի թվից պատահական ներկայացուցչական ընտրանք: Վիճակագրական մեթոդների կիրառման միջոցով ընտրանքը հնարավորություն է տալիս ճշգրտորեն չափելու ընտրական օրվա գործընթացների որակը, այդ թվում՝ տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, փակումը և արդյունքների ամփոփումը երկրի ողջ տարածքում: Թեև դիտորդները ներկայացված չեն երկրի բոլոր ընտրական տեղամասերում՝ ընտրանքի հիման վրա դիտորդության մեթոդաբանության վիճակագրական բնույթը «Ականատես» նախաձեռնությանը թույլ է տալիս խոսել ընտրական գործընթացի մասին՝ համապետական մակարդակով։
Ընտրության օրն անցել է սահուն և եղել են մի քանի էական խախտումներ
Ընտրական տեղամասեր «Ականատեսի» դիտորդների մուտք գործելու հետ կապված խնդիրներ չեն ծագել։
Դիտորդների դիտարկման համաձայն, ընտրական հանձնաժողովներն, ընդհանուր առմամբ, գործել են ընթացակարգերին համապատասխան։
Ընտրատեղամասերի 96%-ում ապահովվել է քվեարկության նախապատրաստմանը ներկա հանձնաժողովի անդամների անհրաժեշտ քվորում։ Կողմնակի անձանց ներկայություն է նկատվել ընտրական տեղամասերի 1%-ում։ Չհրկիզվող պահարանների մասով պահանջները պահպանվել են ընտրական տեղամասերի 98%-ում, քվեատուփերի մասով՝ ընտրական տեղամասերի 99%-ում։ Ընտրական տեղամասերի 99%-ում տվյալները պատշաճ կերպով ներմուծվել են, և տպվել է ընտրողների բացակայությունը հավաստող տեղեկանքը։
Դիտարկվող որևէ ընտրատեղամասում ընտրություներին մասնակցող քաղաքական ուժերի քարոզչական նյութեր չեն նկատվել։
Ընտրատեղամասերի 96%-ի կահավորումն ապահովվել է քվեարկության գաղտնիությունը։ 4% տեղամասերում եղել են խնդիրներ, որոնք կարգավորվել են։ Դիտորդները պարզել են, որ ընտրական տեղամասերի 48%-ը հասանելի չի եղել հենաշարժողական դժվարություններ ունեցող մարդկանց համար։
Քվեարկությունն ամբողջ հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, անցել է խաղաղ և եղել օրենքին համահունչ։ Դիտորդների դիտարկումների համաձայն, տեղամասային հանձնաժողովի անդամները մեծ մասամբ հետևել են քվեարկության համար նախատեսված ընթացակարգերին։ Տեղ են գտել քիչ թվով լուրջ խախտումներ և միջադեպեր։
Քվեարկության գործընթացում նկատվել են ընտրական տեղամասերի ներսում գտնվելու իրավասություն անձանց իրավունքի խոչընդոտման դեպքեր տեղամասերի 2.67%-ում (1-ից ավել դեպք)։ Ընտրատեղամասային հանձնաժողովները հիմնականում գրանցել են դիտորդների կողմից նկատված խախտումները տեղամասային գրանցամատյաններում, սակայն տեղամասերի 5.67%-ում եղել է մեկից ավել դեպք, երբ գրանցամատյանում չի գրանցել։ 17% տեղամասերում ընտրողների անվան դիմաց եղել է այլ անձի ստորագրություն (1-3 դեպք): 1.33%-ում ստորագրություն լինելու պատճառով չի թույլատրվել քվեարկել 1-3 դեպքում։
Տեղամասերում ընտրողների նույնականացման հետ կապված լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել։ Տեղամասերի 24.3%-ում որոշ ընտրողների անուններ գրանցված չեն եղել սարքավորումներում՝ (1-3 չգրանցման դեպք), 4.33%-ում նկատվել է 4-10 չգրանցման դեպք, և 1%-ում 11-ից ավել չգրանցման դեպք։
Առանց պատշաճ նույնականացման փաստաթղթերի քվեարկություն չի նկատվել:
Քվեարկության գաղտնիությունը հիմնականում հարգվել է, և 3.33%-ում եղել է միտումնավոր խախտում։ Տեղամասերի 21.67%-ում նկատվել է բաց քվեարկության 1-3 դեպք, 7.33%-ում՝ 4-10 դեպք, և 1.67%-ում՝ 11-ից ավել դեպք։ Ընտանիքով քվեարկելը շարունակում է տարածված պրակտիկա լինել։ Տեղամասերի 24.33%-ում դիտվել է 1-3, 10%-ում՝ 4-10 և 4%-ում՝ 11 կամ ավել ընտանիքով քվեարկության դեպքեր։
Ուղղորդված քվեարկություն դիտարկվել է տեղամասերի 6%-ում՝ (1-10 դեպք):
Ընտրողին օգնություն ցուցաբերելու պատշաճ ընթացակարգի խախտումներ արձանագրվել են տեղամասերի 6%-ում (1-ից ավել)։
Տեղամասերի 2%-ը փակվել է ժամանակից շուտ, 94%-ը փակվել է ժամանակին, իսկ 4%-ը՝ 20:01-20:15-ին։
Արդյունքների ամփոփման հիմնական եզրակացությունները
Ընդհանուր առմամբ, դիտորդների կարծիքով տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքն, ընդհանուր առմամբ, համապատասխանել է օրենքով սահմանված գործընթացներին․ միայն տեղամասերի 2.82%-ում են եղել ամփոփման ընթացակարգի խախտումներ, իսկ հաշվարկի ընթացակարգի խախտումներ գրանցվել են տեղամասերի 6.34%-ում։ Ընտրատեղամասերի 94.98%-ում արդյունքների ամփոփման փուլի մասնակիցներին տրամադրվել են արձանագրության քաղվածքն ու մասնակցության մասին տեղեկանքը։ Տեղամասերից 0.67%-ում հաշվարկի ընթացքում ներկա են եղել կողմնակի անձինք։
Քվեարկության օրը դիտորդները հաղորդել են մի շարք խախտումներ։ Ստորև բերված աղյուսակը ցույց է տալիս ընտրատեղամասերում դիտորդների արձանագրած խախտումները։ Ընտրությունների օրը ընտրատեղամասերում քվեարկության և արդյունքների ամփոփման փուլում «Ականատեսն» արձանագրել է 78 էական խախտում։
| Կողմնակի անձանց ներկայություն | 17 |
| Քվեարկության գաղտնիության խախտումներ | 6 |
| Բռնություն, սպառնալիքներ կամ ճնշում գործադրելու դեպքեր | 3 |
| Խախտումների արձանագրման մերժում ընտրական տեղամասի կողմից | 25 |
| Կրկնակի կամ ուրիշի փոխարեն քվեարկություն | 3 |
| Ընտրողին՝ իրավասություն չունեցող անձի կողմից օգնության ցուցաբերում | 6 |
| Բաց քվեարկություն | 3 |
| Ուղղորդված քվեարկություն | 7 |
| Արդյունքների ամփոփման կոպիտ խախտումներ | 7 |
| Անվավեր դարձված քվեաթերթիկներ | 1 |
Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում գործընթացների վերաբերյալ եզրակացություն
«Ականատեսի» 41 դիտորդներ իրականացրել են 36 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների դիտարկում։ Քվեարկության արդյունքների աղյուսակավորման գործընթացն ընթացել է սահուն։ Դիտորդները հաղորդել են մի շարք խախտումներ, որոնք ստուգման ընթացքում են։
«Ականատես» նախաձեռնության երկարաժամկետ դիտորդները շարունակում են դիտարկումները Տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում, իսկ իրավաբանները նախապատրաստում են բողոքները։
Քվեարկության օրը վերլուծության են ենթարկվել յուրաքանչյուր 3 ժամը մեկ ԿԸՀ պաշտոնական կայքում տեղադրված մասնակցության թվերն՝ ըստ ընտրատեղամասերի։ Վերլուծության նպատակն էր վեր հանել այն ընտրատեղամասերը, որոնցում տարբեր ժամանակահատվածներում գրանցվել էին տարօրինակ բարձր արագություններ, որոնք կարող էին նաև ուղղակի կամ անուղղակի լցոնումների հետևանք լինել: Այդ արագությունները համեմատվում էին քվեարկության օրվա ընթացքում տարբեր ընտրատեղամասերում պարբերաբար չափվող արագությունների հետ: Արդյունքում վեր հանվեց 31 ընտրատեղամաս, որոնցում տարբեր ժամանակահատվածներում գրանցվել էր բարձր արագությամբ քվեարկություն: Համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարվա ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ վեր էին հանվել 108 այդպիսի ընտրատեղամասեր: Եվս 4 ընտրատեղամասերում գրանցվեց այսպես կոչված «բացասական» արագություն, երբ քվեարկածների թիվը հաջորդ ժամանակահատվածում ավելի փոքր էր նախորդ ժամանակահատվածից:
«Ականատեսը» շարունակում է վերահսկել հետընտրական ժամանակահատվածը և կհրապարակի զեկույցներն ըստ անհրաժեշտության։ Վերջնական զեկույցը կհրապարակվի հունվարի վերջին։

Preliminary Statement on the Conduct of December 9, 2018 Elections
The Akanates (Eyewitness) domestic, non-partisan observation initiative was founded in 2018 by Transparency International Anticorruption Center, Journalists’ Club “Asparez” and “Restart” Civic Initiative. The partner of the mission is the Law Development and Protection Foundation.
Akanates monitored the December 9, 2018 snap parliamentary elections in all districts in Armenia using sample-based observation (SBO) methodology.
The initiative engaged 581 observers deployed to a sample of 300 polling stations, as well as 52 mobile observer teams and 41 observers in 37 Territorial Electoral Commissions (TECs). On election day, mobile teams visited 503 polling stations not included in the sample. TEC observation started at 20:00. The observation mission was supported by 30 lawyers and 30 operators within the framework of the Call Center based in Yerevan.
The SBO methodology evaluates the quality of election day processes using a random, representative sample of polling stations across the country. The sampling, based on statistical methods, allows Akanates to accurately measure the quality of election day processes nationwide, including polling station setup, opening, voting, closing and counting processes. While observers are not present in every polling station, the statistical nature of the sampling methodology allows Akanates to speak to electoral processes at the country level.
Election Day passed smoothly, however few serious critical incidents were recorded
There were no problems with access to polling stations for Akanates observers. According to observer reports, electoral commissions mainly acted in compliance with procedures.
In 96% of polling stations, there was a necessary quorum of commission members at the preparation for voting, while the presence of unauthorized persons was observed at 1% of polling stations. In 98% of polling stations, the safe requirements were followed, as well as the ballot box requirements in 99% of polling stations. In 99% of polling stations the data on polling stations was input correctly and references on lack of voter participation were printed successfully.
No campaign materials of any participating political party were found in polling stations.
In 96% of polling stations, furnishing ensured the secrecy of the vote. In the other 4% of stations, problems that were encountered were resolved quickly. Observers found out that 48% of polling stations didn’t ensure accessibility for voters with disabilities.
Voting
The voting process throughout Armenia was generally calm and conducted in accordance with the law. According to observers, Electoral Commission members generally followed prescribed voting procedures. There were few serious violations or incidents.
During voting process, the rights of persons who have the right to be present inside polling stations were hindered in 2.67% of polling stations (more than one case). Polling station commissions mostly recorded violations identified by observers in log books, while in 5.67% of polling stations violations were not registered (in one or more cases). In 17% of polling stations, there were 1-3 cases of voters who found signatures next to their names. In 1.33% of polling stations, because of a signature in front of a voter’s name, they were not allowed to vote (in 1-3 cases).
No major issues with voter identification machines were observed. In 24.3% of polling stations, some voters were not included on the device (1-3 cases), with 4-10 cases in 4.33% of polling stations, and 11-20 cases in 1% of polling stations. No voting without proper voter identification documents was observed.
Generally, the secrecy of the vote was respected. However, in 3.33% of polling stations, there were deliberate violations. In 21.67% of polling stations, open voting was observed (1-3 cases); in 7.33%, 4-10 cases were observed; and in 1.67%, 11 or more cases were observed. Directed voting was observed in 6% of polling stations.
Violations related to the proper procedures for voter assistance were observed in 6% of polling stations (one or more cases).
Counting Processes
In general, observers found that polling stations generally followed necessary procedures defined by the law; only in 2.82% of polling stations were vote counting violations observed, while violations of counting procedures were reported in 6.34% of polling stations. Both protocol statement and participation certificate were provided to observers and other participants entitled to observe the vote counting process in 94.98% of polling stations. In 0.67% of polling stations, unauthorized persons were present at the vote counting.
On election day, observers reported a number of critical violations or incidents during voting and counting procedures. The table below shows the number and type of 78 critical violations observed: in polling stations.
| Presence of unauthorized persons | 17 | 17 |
| Secrecy of the vote violated | 6 | 6 |
| Violence, threats, or pressure | 3 | 3 |
| Polling station commission’s refusal to record Akanates’ remarks | 25 | 17 |
| Multiple voting and/or voting instead of another | 3 | 3 |
| Professional voter assistance | 6 | 6 |
| Open voting | 3 | 3 |
| Guided voting | 7 | 7 |
| Grave violations of summary procedures | 7 | 7 |
| Deliberately spoiled ballots | 1 | 1 |
Preliminary Conclusions on the Process at Territorial Election Commissions
To observe the vote tabulation process at the district level, 41 observers were deployed to 36 Territorial Electoral Commissions (TECs). The vote tabulation went smoothly, although observers reported a number of violations with TECs.
Observers continue to monitor critical incidents at the TEC level, and lawyers work on the development of complaints.
Preliminary Findings on the Speed of Voting
On the day of voting there was an analysis of participation data per polling station posted on the Central Electoral Commission’s website every 3 hours. The purpose was to reveal those polling stations where there had been a higher speed of voting, which could be a consequence of direct or indirect ballot stuffing. These speeds were compared with those periodically measured in different polling stations. Monitoring revealed 31 polling stations in which there was suspiciously high speed of voting. Compared to analysis last year during the parliamentary elections in 2017, there were 108 such precincts. In 4 polling stations, there had been ‘’negative’’ speed, when the number of voters in the following period were less than in the previous one.
Akanates will continue to monitor the post-election period and, if necessary, will release reports. The final report will be released in late January 2019.