Երեք առաջնահերթություններ Բաց կառավարման գործընկերության գագաթաժողովում
Ս.թ. հուլիսի 17-19-ին Թբիլիսիում ընթացել է Բաց կառավարման գործընկերության (ԲԿԳ) 5-րդ համաշխարհային գագաթաժողովը: Այն նվիրված էր համալիր մոտեցում պահանջող երեք հիմնախնդիրների` կոռուպցիայի դեմ պայքարին, որոշումների կայացմանը քաղաքացիների ներգրավվածության ապահովմանը, և հանրային ծառայությունների առավել արդյունավետ մատուցմանը, որ ծառացած են պետությունների առջև։ Գագաթաժողովին ներկա էին ԲԿԳ 96 երկրների մասնակիցներ` խթանելու իրենց նվաճումները և քննարկելու ԲԿԳ սկզբունքների հաստատման մարտահրավերները:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլն այնտեղ էր իր պատվիրակությամբ` բաղկացած 15 երկրների ներկայացուցչություններից, այդ թվում` ԹԻ Հայաստանից, որ ներկայանում էր ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Նրանք մի պարզ նպատակ էին հետապնդում` կառավարություններին հաշվետու պահել իրենց ստանձնած հակակոռուպցիոն պարտավորություններում:

Three priorities at the Open Government Partnership summit
On July 17-19, 2018, the Open Government Partnership (OGP), held its 5th global summit in Tbilisi, Georgia to highlight three cross-cutting issues facing national governments today: anti-corruption, civic engagement and public service. Representatives from OGP's 96 national and local participants gathered to promote their achievements and discuss the challenges in upholding the principles of open government.
Transparency International was there in force, with a delegation from 15 countries, including Armenia, represented by Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center. They pursued a simple goal: hold governments accountable to the commitments they had made on anti-corruption.