«Թեղուտի հիմնախնդիրը. ո՞րն է լուծումը» խորագրով քննարկում
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ), հետամուտ լինելով Հայաստանում թափանցիկ և հաշվետու հանքարդյունաբերության հաստատմանը, ս.թ. հունիսի 27-ին կազմակերպել է «Թեղուտի հիմնախնդիրը. ո՞րն է լուծումը» խորագրով հանրային քննարկում` նվիրված Թեղուտի հանքավայրի շահագործման հետ կապված տնտեսական, բնապահպանական և սոցիալական խնդիրներին։ Միջոցառմանը, որը կազմակերպել է ԹԻՀԿ-ը ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում, մասնակցել են շահագրգիռ պետական և մասնավոր կառույցների, ՀԿ-ների, լրատվամիջոցների, ինչպես նաև ազդակիր համայնքների չորս տասնյակից ավելի ներկայացուցիչներ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը, Թեղուտի հանքավայրի շահագործման հետ կապված խնդիրները ներկայացրել է փորձագետ Արթուր Գրիգորյանը, ով ներկայումս Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարն է, մինչև 2018թ. հունիսի 21-ը ներկայացնում էր «Էկոլոգիական իրավունք» ՀԿ-ն: Հանքավայրի ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրները թեմայով բանախոսել է քաղաքացիական ակտիվիստ Աննա Շահնազարյանը: Ազդակիր համայնքի բնակիչների տեսակետը ներկայացրել են Շնողի բնակիչ Հովիկ Սահակյանը և Թեղուտի բնակիչ Ռայա Մելքոնյանը:
ՀՀ պետական կառույցների արձագանքը ներկայացրել են Բնապահպանության նախարարության, ԱԺ Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություն, Առողջապահության նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակիցները:
Քննարկմանը «Վալլեքսի» ներկայացուցիչները չէին եկել, սակայն նամակ էին ուղարկել, որում ասվում է․ ««Թեղուտ ՓԲԸ» լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը պլանային, կանխարգելիչ վերանորոգման աշխատանքներ կատարելու համար 2018 թվականի հունվարի 12-ից դադարեցրել է աշխատանքը։ Ընկերության ղեկավարությունը կայացրել է միակ պատասխանատու որոշումը՝ չվերագործարկել կոմբինատը, քանի դեռ պոչամբարի կայունության ցուցանիշնրը չեն համապատասխանեցվել ՀՀ օրենսդրական չափորոշիչներին»։
Միջոցառումն ուղիղ հեռարձակվել է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի կողմից
Տես միջոցառման լուսաբանումը հետևյալ լրատվամիջոցններում`
epress.am Թեղուտի հանքը պետք է անհապաղ փակվի, ընկերության դեմ` գործ հարուցվի
epress.am Հանքերի միջազգային ֆինանսավորողները հաճախ անտեսում են հայաստանյան օրենսդրությունը
aravot.am Թեղուտի շահագործումը դադարեցված է. պոչամբարի պատվարի կայունության խնդիր կա
armradio Որոնք են հանքարդյունաբերությունը շահագործելու ռիսկերը
azatutyun «Ազատություն» TV-ի լրատվական կենտրոն, 27-ը հունիսի, 2018 36:40-40:00
ecolur.org «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն խոստովանել է, որ Թեղուտի պոչամբարի կայունության ցուցանիշները համապատասխան չեն ՀՀ օրենսդրական և միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչներին

Finding Solutions to the Teghut Mine Tailing Dam Breach
On June 27, 2018, Transparency International Anticorruption Center (TIAC), in advocating for transparency and accountability among Armenia’s mining industry, organized a public discussion entitled "The Teghut Problem: Finding a Solution." Especially urgent in the wake of a breach in the mine’s tailing dump, participants weighed in on the economic, environmental, and social issues related to the project. The event was organized by TIAC within the framework of the USAID-funded Engaged Citizenry for Responsible Governance program. It brought together about forty representatives of state agencies, businesses, NGOs, media as well as residents from the affected communities.
TIAC Executive Director Sona Ayvazyan delivered opening remarks. TIAC Expert Artur Grigoryan, who had been with the “Ecological Rights” NGO until his appointment as the Head of Environmental Protection and Mining Inspection Body on June 21, 2018, introduced the issues faced by the exploitation of the Teghut mine. Political activist Anna Shahnazaryan then spoke on the economic issues faced by the project. Hovik Sahakyan and Raya Melkonyan, residents of the affected communities of Shnogh and Teghut respectively, offered a local perspective.
State representatives and staff from several ministries and parliamentary committees made comments, including the Ministry of Nature Protection; the National Assembly Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment; the Ministry of Economic Development and Investments; the Ministry of Territorial Administration and Development; the Ministry of Health; the Ministry of Emergency Situations ; the Ministry of Energy and Natural Resources; and the Ministry of Labor and Social Affairs.
Vallex Group, the owner of the Teghut mine, was invited but did not send a representative. They offered the following statement ahead of the discussion: "Teghut CJSC mining ore processing plant has suspended its operations since January 12, 2018, for planned, preventative repairs. The company management has made the only responsible decision, which is not to restart the plant as indicators from the tailing dump are still not compliant with Armenia’s legislated standards. "
The event was broadcast live by the Journalists’ Club Asparez
The event was widely covered by Armenian-language media, including at the following links:
epress.am The Teghut mine should be closed immediately, and the company will be prosecuted
epress.am International funders of mines often ignore Armenian legislation
www.aravot.am Teghut operations halted due to tailing dump issue
armradio What Are the Risks to Mining Development?
Azatutyun TV News, June 27, 2018 36:40-40:00
ecolur.org Teghut CJSC Confirms Teghut Tailing Dump Indicators Not Compliant with Armenian and International Standards