ՀԿ-ների հայտարարությունը՝ «Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների» գործով դատավճռի վերաբերյալ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում (դատավոր՝ Տաթևիկ Գրիգորյան) 2018թ. մարտի 20-ին հրապարակվեց «Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների» գործով դատավճիռը: Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը դատապարտվեց ամենախիստ պատժի՝ 10 տարի 5 ամսվա, իրավապահների հետ համագործակցած Հովհաննես Պետրոսյանը՝ ամենամեղմ՝ 2 տարվա ազատազրկման: «Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ» Գևորգ Սաֆարյանը դատապարտվեց 5 տարի 5 ամսվա ազատազրկման, ակտիվ քաղաքացի, երեք անչափահաս երեխաների հայր Ներսես Պողոսյանը՝ 3 տարի 6 ամսվա, Արցախյան պատերազմի մասնակիցներ Հրայր Թոփչյանն ու Սասունիկ Կիրակոսյանը, դուդուկի ուսուցիչ Գալուստ Գրիգորյանը՝ 3-ական տարվա ազատազրկման:
Մոտ 1 տարի տևած դատական պրոցեսը ցույց տվեց գործի արհեստական բնույթը: Միայն այն հանգամանքը, որ Ժիրայր Սեֆիլյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումները սկսվել էին դեռևս տարիներ առաջ, նա գաղտնալսվել էր 2014թ. մայիսից՝ ավելի քան 1 տարի՝ ընդմիջումներով, ըստ գործի նյութերի` ԱԱԾ-ն գաղտնալսել էր Ժիրայր Սեֆիլյանի 4 հեռախոսահամարներ, քննչական կոմիտեն` 3, ոստիկանությունը` 2, վկայում է քաղաքական հետապնդման ծրագրավորված լինելու մասին:
Միայն իրեղեն ապացույցների հետազոտումը դատարանում բավարար էր պատկերացում կազմելու համար, թե ինչպիսի մտացածին մեղադրանքի հետ գործ ունենք: Սա այն իրերի ոչ ամբողջական ցանկն է, որ հետազոտվել է դատարանում. ժանգոտված թուր, 2 ինքնաձիգ, 100 փամփուշտ, 2 բրդյա ծածկոց, դեղին պլաստիկ սաղավարտներ, «100-ամյակն առանց ռեժիմի» գրությամբ դրոշ, դրոշների ձողեր, մեգաֆոն, տոնածառ, զինվորական կողմնացույց, «Ժիրայր Սեֆիլյան» գրությամբ սկավառակներ, Գառնի տաճարի պատկերով տետր, մեկ դաշույն, համակարգիչ, «Սիրելի հայրենակիցներ» արտահայտությամբ սկսվող թռուցիկներ:
Ինչ վերաբերում է 2 ինքնաձիգին և 100 փամփուշտներին, ապա դրանց հետ Ժիրայր Սեֆիլյանի առնչությունը դատաքննության ընթացքում չի հիմնավորվել, այդ մասին ամբողջ քրեական գործի մեջ առկա է միայն մեկ անուղղակի ապացույց՝ Հրայր Թոփչյանի ցուցմունքը, որից նա հրաժարվել է հայտնելով, որ այն սպառնալիքների միջոցով պարտադրվել էր իրեն նախաքննության մարմնի կողմից:
Հայտարարում ենք, որ սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հետապնդում ընդդիմադիր քաղաքական ուժի՝ «Հիմնադիր խորհրդարանի» նկատմամբ, ինչը վկայում է քաղաքական գործունեության հանդեպ տեղի ունեցող ոտնձգության մասին: Այս պարագայում խոսել արդար դատաքննության մասին, միամտություն է: Այս քաղաքական հաշվեհարդարի պատասխանատուներն են ոչ միայն պատվեր տվողները, այլև պատվեր կատարող դատավորները, քննիչները, դատախազները, ոստիկանները:
Մենք Ժիրայր Սեֆիլյանին և մյուսներին ճանաչել ու ճանաչում ենք որպես քաղաքական բանտարկյալներ:
Դիմում ենք Հայաստանում ու մեր պետության սահմաններից դուրս գտնվող միջազգային հանրությանը, կառույցներին՝ հայտարարելով, որ Հայաստանում կան քաղաքական բանտարկյալներ, ովքեր հետապնդվում են իրենց քաղաքական գաղափարների համար՝ քրեական պատիժների ու երկարաժամկետ ազատազրկման տեսքով:
Մենք՝ իրավապաշտպան կառույցներս, հայտարարում ենք, որ ամեն ջանք գործադրելու ենք ոչ միայն Ժիրայր Սեֆիլյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Ներսես Պողոսյանի, Հրայր Թոփչյանի, Սասունիկ Կիրակոսյանի, Գալուստ Գրիգորյանի, այլև հանիրավի դատապարտված և կալանավորված մեր մյուս քաղաքացիների ազատության համար:

Armenian NGOs' statement on trial verdicts of Jirayr Sefilyan and others' case
The judgment in the case of Jirayr Sefilyan and others was pronounced on 20 March 2018 at the Shengavit Seat (by judge Tatevik Grigoryan) of the General Jurisdiction Court of the City of Yerevan. Jirayr Sefilyan, the commander of the Shushi special military battalion, was convicted to the heaviest sentence—10 years and 5 months of imprisonment. Hovhannes Petrosyan, who collaborated with the law-enforcement bodies, received the most lenient sentence—2 years.
Gevorg Safaryan, member of the “Founding Parliament,” was convicted to 5 years and 5 months of imprisonment. Nerses Poghosyan, civil activist, father of three underage children, was convicted to 3 years and 6 months of imprisonment. Hrayr Topchyan and Sasunik Kirakosyan, heroes of the Artsakh war, as well as Galust Grigoryan, a duduk teacher, were each convicted to 3 years of imprisonment.
The trial that went on for about a year demonstrated the fabricated nature of the case. The fact is that the political persecution of Jirayr Sefilyan had begun years ago: he had been wiretapped since May 2014, on and off for over a year: according to the case materials, the National Security Service had been wiretapping Jirayr Sefilyan’s four telephone numbers, the Investigative Committee—three of his phone numbers, and the Police—two. This demonstrates that the political persecution was planned beforehand.
The examination of the physical evidence in the court was sufficient to understand how fabricated the charges were. Here is an incomplete list of the objects examined by the court: a rusty sword, two machine guns, 100 bullets, two wool blankets, yellow plastic helmets, a flag with the “Centenary without the Regime” inscription, flag poles, a megaphone, a Christmas tree, a military compass, discs with a “Jirayr Sefilyan” inscription, a notepad with a photo of the Garni temple, one dagger, a computer, and flyers that begin with the expression “Dear countrymen.”
As to the two machine guns and 100 bullets, Jirayr Sefilyan’s relationship to them was not substantiated during the trial: the only indirect evidence of it in the whole criminal case file is Hrayr Topchyan’s testimony, which he recanted in court, stating that his earlier testimony had been imposed on him by the pre-trial investigation authority under the threats.
We hereby state that this is nothing but persecution of an opposition political force—the “Founding Parliament,” indicating an encroachment against political activity. It would, thus, be naive to speak of fair trial under these circumstances. The responsibility for this political vendetta is born by those who gave the order, as well as those carrying it out, including the judges, investigators, prosecutors, and police officers.
We have recognized and do recognize Jirayr Sefilyan and others as political prisoners.
We address the international community inside Armenia and outside our country, stating that there are political prisoners in Armenia, who are persecuted for their political ideas through criminal sentences and lengthy prison terms.
We, the human rights organizations, declare that we shall exert every effort for the freedom of not only Jirayr Sefilyan, Gevorg Safaryan, Nerses Poghosyan, Hrayr Topchyan, Sasunik Kirakosyan, and Galust Grigoryan, but also all of our other fellow citizens wrongfully detained and convicted.