«Ոսկե վիզա» ծրագրերը Եվրոպայում խոշոր կոռուպցիոն ռիսկեր են առաջացնում
Բեռլին/Բրյուսել մարտի 5, 2018 թ. — Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծն (OCCRP) այսօր հետաքննությունների շարք է հրապարակել, որում մանրամասն անդրադարձել է ներդրումների դիմաց քաղաքացիության և կացության վիզաների ձեռքբերման՝ «Ոսկե վիզա» անվամբ հայտնի ծրագրերին: Վերջիններս խոցելի են չարաշահումների նկատմամբ և թուլացնում են կոռուպցիայի դեմ պայքարը Եվրամիությունում ու հարևան երկրներում: Հրապարակված պատմությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես են եվրոպական երկրները արտասահմանյան ներդրողներին վաճառում մուտքի հնարավորություն Շենգենյան վիզայի տարածք, անգամ ԵՄ քաղաքացիություն՝ պատշաճ չուսումնասիրելով ընկերությունների թափանցիկությունը և չստուգելով ֆինանսական վիճակի վստահելիությունը:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը (ԹԻ) կոչ է անում ԵՄ-ին մանրազնին մշտադիտարկել այդ ծրագրերն ու քայլեր ձեռնարկել՝ պահպանելու եվրոպական սահմանների տարածքային ամբողջականությունը կոռուպցիոներներից և նրանց դրամական միջոցներից:
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի լրագրողները հետաքննել են ԵՄ անդամ ութ երկրների` Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Կիպրոսի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Մալթայի և Պորտուգալիայի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Չեռնոգորիայի «Ոսկե վիզա» ծրագրերը:
«Ակնհայտ է, որ ընկերությունների իրավաբանական աուդիտը որոշ ԵՄ երկրներում, ինչպես օրինակ՝ Հունգարիայում ու Պորտուգալիայում, մանրազնին կերպով չի իրականացվել», - ասել է ԹԻ ջատագովության տնօրեն Կեյսի Կելսոն: «Քաղաքացիությունն ու կացությունը ամենաարժեքավոր առավելություններից են, որ որևէ երկիր կարող է առաջարկել, բայց ԵՄ անդամ երկրներն անգամ նվազագույն ստուգում չեն անցկացրել, ինչը բանկերը ենթադրաբար պետք է արած լինեին մեծ հարստություն ունեցող իրենց հաճախորդների նկատմամբ»:
ԵՄ բոլոր ութ երկրների ծրագրերը «Ոսկե վիզա» ստացողներին ապահովում են գաղտնիությամբ: Իրական սեփականատերերի հարստության սկզբնաղբյուրները բավարար չափով ուսումնասիրված չեն, և հանրությունը մանրամասնորեն տեղյակ չէ ներդրումներից, և թե ով է վերջին հաշվով շահում դրանցից: Հանրության կամ լրատվամիջոցների վերահսկողության բացակայության պայմաններում, «Ոսկե վիզա» ծրագրերը հնարավորություն են ստեղծում, որ ներկա և նախկին պաշտոնյաները խուսափեն դատական հետապնդումից և ապօրինի ֆինանսները տեղափոխեն սահմաններից անդին:
Համաձայն Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի բացահայտումների՝ Չեռնոգորիան, որը ներկայումս բանակցում է ԵՄ անդամակցման համար, քաղաքացիություն է շնորհում այն անհատներին, որոնց մեղադրանք է ներկայացված իրավասության այլ տարածքներում, ինչպես օրինակ՝ Թայլանդի նախագահին և Պաղեստինի նախկին անվտանգության նախարարին, որոնք մեղադրվում են համապատասխանաբար կոռուպցիայի և յուրացման մեջ:
«Առանձնապես հատկանշական է Հունգարիայի դեպքը, քանի որ, ինչպես պարզվում է, «Ոսկե վիզայից» ստացված շահույթից ոչ թե երկիրն է շահել, այլ ավելի շուտ անհայտ անձինք, ում գրպանում շահույթը հայտնվել է այնպիսի ընկերությունների միջոցով, որոնցից բոլորը, բացի մեկից, գտնվում են օֆշորային հարկային ապաստարանում ու առևտուր են կատարում Հունգարիայի «Ոսկե վիզա» արժեթղթերով»,- ասել է Միկլոշ Լիգետին, ով Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Հունգարիայի ներկայացուցչության իրավաբանական գործերի բաժնի ղեկավարն է:
Սույն ծրագրերի շրջանակում ԵՄ քաղաքացիություն են ստացել «Կրեմլյան ցուցակի» անձինք, որոնք մտերիմ են համարվում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի (Մալթա) և Ռուսաստանի նախկին նախագահ Բորիս Ելցինի դուստր Տատյանա Ելցինի (Ավստրիա) հետ: Իսկ Անգոլայում իշխող վերնախավի մի շարք անդամներ կարող էին որակավորված լինել ծրագրի համար Պորտուգալիայում իրենց կատարած անշարժ գույքի առևտրի միջոցով:
«Անշարժ գույքի միջոցով փողերի լվացումը նոր երևույթ չէ, բայց «Ոսկե վիզայի» ծրագիրը դյուրացնում է այն երկրաչափական պրոգրեսիայով», — զգուշացրել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Պորտուգալիայի ներկայացուցչության փոխնախագահ Սյուզանա Կորոադոն:
Եվրախորհրդարանը դեռևս 2014թ. հունվարին զգուշացրել է «Ոսկե վիզայի» ծրագրերի մասին իր՝ ԵՄ քաղաքացիության վաճառքի հանման մասին համատեղ բանաձևում: Եվրահանձնաժողովը պետք է հաշվետվություն հրապարակի, որում կներառվեն «Ոսկե վիզայի» ծրագրերի բացահայտումներն այս տարեվերջին: Համաձայն հակակոռուպցիոն խմբի՝ Հանձնաժողովը պետք է զգուշանա այսօրվա բացահայտումներից և ապահովի, որ պատշաճ վերահսկողություն իրականացվի, եթե այս ծրագրերը շարունակվեն:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը Գլոբալ հակակոռուպցիոն կոնսորցիումի անդամ է, որը միավորում է Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման ծրագրի նախաձեռնությունը և ԹԻ միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման ջատագովությունը, և կոռուպցիայի դեմ միջազգային պայքարը հզորացնելու նորարարական գործընկերություն է:

Berlin / Brussels, 5 March, 2018 - Today, a series of investigations published by the Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) have detailed how citizenship- and residence-by-investment schemes, commonly referred to as ‘Golden Visa’ programmes are vulnerable to abuse and undermine the fight against corruption in the European Union (EU) and neighbouring countries. The stories show how European countries are selling access to the Schengen visa-free travel area, and even EU citizenship to foreign investors with little scrutiny, transparency or due diligence.
Transparency International is calling on the EU to closely monitor these schemes and act in order to maintain the integrity of European borders against the corrupt and their assets.
OCCRP reporters investigated the Golden Visa programmes of eight EU member states – Austria, Bulgaria, Cyprus, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta and Portugal – as well as Armenia and Montenegro.
“It is clear that due diligence procedures in some EU countries, such as Hungary and Portugal, have not been rigorous enough,” said Casey Kelso, Advocacy Director at Transparency International. “Citizenship and residency are among the most valuable asset a country can offer an individual, but EU member states have not even been applying the same minimum checks that banks are supposed to apply to their high net-worth customers.”
Programmes in all eight EU countries maintain secrecy around recipients of Golden Visas. The origins of beneficiaries’ wealth is not sufficiently scrutinised and the public lacks details of the investments and who ultimately benefits from them. In the absence of public or media scrutiny, Golden Visa programmes create opportunities for current and former officials to escape prosecution and funnel illicit funds across borders.
According to the OCCRP’s findings, Montenegro, which is currently in negotiations to join the EU, has granted citizenship to individuals indicted in other jurisdictions, such as the former President of Thailand and Palestine’s former Minister of Security, who have been charged with corruption and embezzlement, respectively.
“The Hungarian case is especially peculiar since profits from the golden visa programme do not appear to benefit the country but rather find their way into unknown pockets via companies, all but one of which are seated in offshore tax havens that trade in Hungary’s Golden Visa bonds,” said Miklós Ligeti, Head of Legal Affairs at Transparency international Hungary.
New EU citizens under these schemes include persons from the ‘Kremlin list’ who are believed to be close to Russian President Vladimir Putin (Malta); and Tatyana Yeltsin, daughter of former Russian president Boris Yeltsin (Austria). Several members of Angola’s ruling class may have qualified for the scheme through their real estate purchases in Portugal.
“Money laundering through real estate is not a new phenomenon, but the Golden Visa program facilitates it exponentially,” warned Susana Coroado, Vice Chairman of Transparency International Portugal.
The European Parliament warned about the risks of Golden Visa programmes back in January 2014 in its joint resolution on the sale of EU citizenship. The European Commission is due to publish a report with findings on the impact of Golden Visa schemes later this year. The Commission must take heed of today’s revelations and ensure that proper oversight is in place if these programmes are to continue, according to the anti-corruption group.
Published press release includes:
See also Global Firm Has Advice for Armenia: Bargain-Priced Golden Visas
Transparency International is a member of the Global Anti-Corruption Consortium, a ground-breaking partnership to accelerate the global fight against corruption, bringing together investigative journalism spearheaded by the Organized Crime and Corruption Reporting Project and advocacy driven by Transparency International, the global anti-corruption movement.