Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ նախագահի սահմանադրական պահանջներին չհամապատասխանելու մասին հայտարարություն
ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկելով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) կողմից ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրված Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը՝ ս․թ․մարտի 2-ին 90 կողմ ու 10 դեմ ձայնով նրան ընտրեց ՀՀ նախագահ։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, արձանագրում ենք, որ Արմեն Սարգսյանը որևէ կերպ չփարատեց իր քաղաքացիության հետ կապված կասկածները, մասնավորապես առ այն, որ նա չի բավարարում վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի լինելու սահմանադրական պահանջը։ Թեև բազմաթիվ հարթակներում հնչեցվել էր հանրության պահանջը՝ հրապարակելու Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիությունը դադարեցնելու պահը հավաստող փաստաթուղթը, Ա․Սարգսյանը ներկայացրեց ընդամենը տեղեկանք՝ տրված ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության կողմից, ինչն ընդամենը վկայում է նրա ՀՀ քաղաքացի լինելու մասին և չի կարող փոխարինել Մեծ Բրիտանիայի պետական մարմնի կողմից տրված փաստաթղթին, որը կարող էր լինել միակ արժանահավատ ապացույցը։ Այս փաստաթղթի բացակայության պարագայում ավելի են խորանում քաղաքացիության ցենզը չբավարարելու հետ կապված հանրության կասկածները, ինչպես նաև բացահայտ կերպով դրսևորվում է Արմեն Սարգսյանի քամահրական ու անհարգալից վերաբերմունքը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և քաղաքացիների նկատմամբ։
Հարկ է հիշել, որ 2008-ին կեղծված ընտրություններով և առնվազն 10 մարդու կյանքի գնով իշխանության եկած և 2013-ին կեղծված ընտրություններով ՀՀ նախագահի պաշտոնը պահած Սերժ Սարգսյանն, իր և իր կուսակցության իշխանությունը վերարտադրելու և ամրապնդելու նպատակով, նախաձեռնեց ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություն և 2015-ին կեղծեց նաև սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն՝ ապահովելով ՀՀԿ-ի կայուն մեծամասնությունը խորհրդարանում։ Ուստի, թերևս օրինաչափ է, որ այս պայմաններում ՀՀԿ կողմից ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուն հնարավոր է համարում արհամարհել ՀՀ գործող սահմանադրությամբ առաջադրված պահանջները և ամեն գնով հայտնվել ՀՀ բարձրագույն պաշտոնին։
Հարկ ենք համարում նկատել նաև, որ Ազգային ժողովի պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունն իր քվեարկությամբ փաստեց, որ չի հարգում Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և հերթական անգամ առաջնորդվում է ոչ թե օրենքի պահանջով, այլ՝ տվյալ պահի քաղաքական նպատակահարմարությամբ, ինչը պայմանավորված է անձնական և կլանային նեղ շահերով։
Արձանագրում ենք, որ ՀՀ նախագահի՝ ժողովրդի կողմից ուղղակիորեն կամ ԱԺ կողմից ընտրվելու վերաբերյալ սահմանադրական կազուսը և դրան առնչվող սահմանադրական նորմերի կամայական մեկնաբանումները արդեն իսկ հարցականի տակ են դնում Հայաստանի Հանրապետության նոր նախագահի ընտրության սահմանադրականությունը։ Սրան հավելվում է այն փաստը, որ Ազգային Ժողովի պատգամավորների մեծամասնության կողմից ընտրված Արմեն Սարգսյանը ստանձնում է նախագահի պաշտոնը՝ խախտելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ հստակ սահմանված քաղաքացիության հետ կապված պահանջը՝ ողջամիտ կասկածներ հարուցելով իր լեգիտիմության նկատմամբ և հարցականի տակ դնելով Սահմանադրության երաշխավոր լինելու իր հիմնական գործառույթի ապահովումը։

The Armenian Parliament, having discussed Armen Sarkissian’s candidacy as the ruling Republican Party of Armenia’s presidential nominee, voted 90 to 10 on March 2, 2018, electing him as President of Armenia.
We, the undersigned organizations state that Armen Sarkissian failed to dispel the doubts about his citizenship. In particular, he does not meet the constitutional requirement of holding citizenship of only the Republic of Armenia for the preceding six years. Despite public demand voiced in numerous platforms to publish documents on renouncing his UK citizenship, Sarkissian merely submitted a reference from the Passport and Visa Department of Armenia’s Police only to verify his Armenian citizenship. It naturally, cannot substitute any document issued by UK respective government bodies as the only authentic proof. The lack of this document deepens public doubts on his failure to meet citizenship requirement, meanwhile showing Armen Sarkissian’s disdainful and irreverent attitude toward the Constitution and the citizens of Armenia.
It should be remembered that Serzh Sargsyan, who came to power in 2008 through marred elections accompanied by at least 10 deaths and retained President’s office once again through falsified elections since 2013, pushed constitutional amendments to reproduce and strengthen his political party’s power and in 2015, through rigged constitutional referendum ensured stable majority of the Republican Party of Armenia in the Parliament. No wonder that against this backdrop the candidate nominated in the position of the President by the Republican Party of Armenia can afford to neglect the Constitutional requirements and find himself in the highest position at any cost.
It is noteworthy that the votes cast by the overwhelming majority of MPs proved that they have no respect for the Constitution of Armenia and are led not by the requirement of law but rather by political expediency of the moment driven by their parochial personal and clan interests.
We state that the constitutional casus on the election of the President directly by the people or by the Parliament and the arbitrary interpretation of the constitutional norms related to it already question the constitutionality of the President’s election. Furthermore, Armen Sarkissian elected by the majority of the MPs assumed presidency in violation of the citizenship requirement precisely stipulated by the Constitution of Armenia. Thus, he truly casts strong doubt on his legitimacy and puts to question his main function as the guarantor of the Constitution.