Ձեռնարկատիրական գործունեություն և կամավորություն․ նորամուծություններ և հնարավորություններ ՀԿ-ների մասին օրենքում
«Հասարակական կազմակերպությունների մասին ՀՀ օրենքը», որն ուժի մեջ է մտել 2017թ. փետրվարից, ներկայացնում է մի շարք նորամուծություններ, որոնցից առավել ուշագրավներն առնչվում են ձեռնարկատիրական գործունեությանը և կամավորությանը: Այդ կապակցությամբ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում ԹԻՀԿ-ը կազմակերպել է «Հասարակական կազմակերպությունների մասին ՀՀ օրենքի նորամուծությունները. ձեռնարկատիրական գործունեություն և կամավորություն» խորագրով քննարկում, որին մասնակցել են հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ավելի քան 70 մասնակիցներ, փորձագետներ, լրագրողներ:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի» (Հունգարիա) և ԹԻՀԿ համատեղ մշակած քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ձեռնարկատիրական գործունեության մասին ձեռնարկը, ինչպես նաև կամավորության օրինակելի չափանիշներին և պրակտիկային վերաբերող ուղեցույցը։
Բացման խոսքով հանդես են եկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կայուն զարգացման գրասենյակի տնօրեն Լայլա Էնդրյուս Բաշանը և ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի (Հունգարիա) իրավախորհրդատու Էսթեր Հարթեյը և ծրագրի խորհրդատու Լյուբեն Պանովը ներկայացրել են «Այն ամենն ինչ պետք է իմանալ ՔՀԿ-ների ձեռնարկատիրական գործունեության մասին» ձեռնարկը և «Կամավորության օրինակելի չափանիշների և պրակտիկայի ուղեցույցը»: Ձեռնարկի վերաբերյալ բանախոսել է նաև ԹԻՀԿ փորձագետ Տաթևիկ Մարգարյանը, իսկ ԹԻՀԿ իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանը ներկայացրել է «Կամավորական գործունեության և կամավոր աշխատանքի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի խնդիրները:
Ձեռնարկը ցույց է տալիս «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքից բխող լայն հնարավորությունների այն տիրույթը, որը թույլ է տալիս հասարակական կազմակերպություններին ներգրավվելու ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ, իսկ կամավորությանը վերաբերող ուղեցույցի նպատակն է կազմակերպություններին կողմնորոշել կամավորների ներգրավման և նրանց հետ աշխատանքի գործընթացում։
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը Քաղաքացիական զարգացման և համագործակցության հիմնադրամի, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի, «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության, Բազելի կառավարման ինստիտուտի (Շվեյցարիա) և Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի (Հունգարիա) հետ համատեղ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աջակցությամբ իրականացնում է «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագիրը, որի նպատակն է ակտիվացնել քաղաքացիների ներգրավվածությունն ու վերահսկողությունը Հայաստանում թափանցիկություն ու հաշվետվողականություն խթանող բարեփոխումների գործընթացներում:
Միջոցառման հեռարձակումը՝ ժուռնալիստների Ասպարեզ ակումբի, լուսանկարը՝ Ֆոտոլուր լրատվական գործակալության

Entrepreneur activities and volunteering: new provisions and opportunities in RA Law on Public Organizations
The law of the Republic of Armenia on public organizations that entered into force in February 2017 suggests new provisions and opportunities, the most important of which are related to entrepreneur activities and volunteering. In that regard Transparency International Anticorruption Center (TIAC) within the framework of USAID funded “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project, organized a discussion “New Provisions in the Law on Public Organizations of Armenia: Entrepreneurial Activities and Volunteering.” The event brought together over 70 participants from NGOs and international organizations, experts and media.
Presentations of “All You Need to Know about Entrepreneurial Activities of CSOs” Toolkit and “Guidance on the Good Standards and Practices of Volunteering,” developed by the Hungary based European Center for Not-for-Profit Law (ECNL), together with TIAC took place during the event.
Lyla Andrews Bashan, Sustainable Development Office Director of USAID/Armenia and Sona Ayvazyan, Executive Director of TIAC welcomed the capacity audience with opening remarks. Eszter Hartay, Legal Advisor and Luben Panov, Program Consultant of ECNL presented the toolkit and the guidance. Tatevik Margaryan, TIAC Expert also spoke on the toolkit. TIAC legal adviser Heriknaz Tigranyan presented “The Issues of RA Draft Law on Volunteer Activities and Voluntary Work.”
The Toolkit aims to show the spectrum of opportunities that opened with the adoption of the new Law on Public Organizations and allows public organizations to engage in entrepreneurial activities. The Guidance aims to promote good governance in volunteering and facilitate further development of its legal and policy environment in Armenia.
“Engaged Citizenry for Responsible Governance” project is funded by the United States Agency for International Development and implemented by Transparency International Anticorruption Center (TIAC) in partnership with Investigative Journalists NGO, Journalists’ Club “Asparez”, the European Center for Non-for-profit Law (Hungary), Civic Development and Partnership Foundation, and Basel Institute of Governance (Switzerland).