«Ընտրակեղծարարների պատ» վերտառությամբ տվյալների շտեմարանի մեկնարկը
Հայաստանում ընտրական գործընթացների օրինավորությունը բարձրացնելու նպատակով, «Փոլիսի Ֆորում Արմենիա» հետազոտական կենտրոնը, «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ը և «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը՝ Ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի աջակցությամբ ստեղծել են «Ընտրակեղծարարների պատ» վերտառությամբ տվյալների շտեմարան։ Հանրությանն այն հասանելի է http://transparency.am/hy/elections/falsifiers կայքէջում և ներառում է 2015թ. դեկտեմբերի 6-ի սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում ընտրակեղծարարության մեջ ներգրավված 72 անձանց և նրանց կատարած ընտրախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվություն։
Ընտրակեղծարարների ցուցակը ներառում է ընտրական հանձնաժողովների անդամների, վստահված անձանց, ինչպես նաև կողմնակի անձանց։ Ընտրակեղծարարների պատը պարունակում է ընտրակեղծարարների վերաբերյալ հետևյալ տվյալները՝ մասնագիտությունը, աշխատանքի վայրը, զբաղեցրած պաշտոնը, լուսանկարը, ընտրատեղամասը, որտեղ կատարվել է խախտումը, ընտրախախտման նկարագրությունը, խախտման փաստով բողոքարկումը կամ քրեական գործի հարուցումը և ընթացքը՝ փաստարկված համապատասխան տեսանյութերով կամ լուսանկարներով: Այնտեղ օգտագործվել են ինչպես «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության դիտորդների արձանագրած, այնպես էլ զանգվածային լրատվամիջոցներով լուսաբանված ընտրախախտումների դեպքերը և դրանց վերաբերյալ իրավապահ մարմինների հրապարակած պաշտոնական տվյալները։
Հիմնվելով մեր կատարած հետազոտության տվյալների վրա՝
- հորդորում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին` հիմք ընդունել ընտրակեղծարարների ներկայացված ցուցակը՝ բացառելու նրանց ներգրավումն ընտրական հանձնաժողովների կազմում և ընտրությունների հետ կապված որևիցե այլ դերակատարումը,
- առաջարկում ենք լրատվամիջոցներին, դիտորդության մեջ ներգրավված կազմակերպություններին, ինչպես նաև բոլոր ընտրողներին օգտագործել սույն տվյալների շտեմարանը ապրիլի 2-ի Ազգային ժողովի, ինչպես նաև հետագա ընտրությունների ընթացքում՝ բացահայտելու հիշյալ ընտրակեղծարարներին և պաշտպանելու ընտրական գործընթացները,
- դիմում ենք ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանատներին և կազմակերպություններին, որոնք աջակցում են հետամուտ լինել Հայաստանում ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը ապահովելու գործին, հաշվի առնել «Ընտրակեղծարարների պատ»-ին գտնվող անձանց տվյալները՝ բացառելու նրանց որևէ ֆինանսավորման տրամադրումը, ինչպես նաև քննարկել այլ պատժամիջոցների կիրառումը:

Launch of a database entitled the “Wall of Election Falsifiers”
To help enhance the integrity of election process in Armenia, “Policy Forum Armenia”, Transparency International Anticorruption Center, and Citizen Observer Initiative, with the financial support of the European Endowment for Democracy, developed a database entitled the “Wall of Election Falsifiers”. It is available at https://transparency.am/en/elections/falsifiers and includes information about 72 individuals and violations they committed during Armenia’s December 2015 Constitutional referendum.
The Wall features members of electoral commissions, election proxies as well as individuals without a formal role in the process. It contains data about the individuals’ profession, work place, position, photo, the polling station where the violations took place, description of the violation, registration of the complaints related to the violation and/or initiation of criminal proceedings and the process of the legal case, in many cases accompanied by photo and video evidence. Finally, information collected by the Citizen Observer Initiative, media coverage, and the official data published by law enforcement agencies was used for the compilation of the Wall.
Based on our research, we:
- Strongly urge the Central Electoral Commission to prevent individuals contained in the Wall from involvement in election commissions or having any other role in the electoral process;
- Encourage the media, election observer groups, and individual voters to seek out those individuals to help safeguard the electoral process during the upcoming elections of the National Assembly on April 2 2017 and beyond;
- Call upon the foreign embassies and organizations accredited in the Republic of Armenia, who help pursue democracy and the rule of law in Armenia, to take note of the Wall in order to block individuals contained therein from receiving any funding from them and to consider imposing other sanctions.