Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (ԺԸԵՊ) դատապարտում է ՀՀ իշխանությունների մերժումը` հրավիրելու ԺԸԵՊ միջազգային քաղաքացի դիտորդների 2017 թ. ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով: Իր հայաստանյան անդամ կազմակերպությունների` «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի» Վանաձորի գրասենյակի հետ մեկտեղ ԺԸԵՊ-ը խիստ բողոքում է ՀՀ կառավարության կամայական որոշման դեմ:
Մերժման պատճառն իբրև արդեն իսկ հավատարմագրված դիտորդների մեծ թիվն է, հետևապես լրացուցիչ միջազգային դիտորդների ներկայության կարիք չկա ընտրություններին: Թե՛ մերժումը և թե՛ դրա արդարացումը հակասում են Հայաստանի` որպես ԵԱՀԿ անդամ երկրի ԵԱՀԿ այլ երկրներից միջազգային դիտորդներ հրավիրելու պարտավորությանը, մասնավորապես այն համաձայնագրերին, որոնք հիմնված են 1990 թ. ԵԱՀԽ Կոպենհագենի փաստաթղթի վրա, որը հետագայում վերահաստատվել է ԵԱՀԿ Ստամբուլի փաստաթղթում և 2006 թ. Բրյուսելում ստորագրված ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի «ԵԱՀԿ արդյունավետության բարձրացումը» փաստաթղթի No. 19/06 որոշման (10-րդ կետ) մեջ: Մերժումը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս, քանի որ Հայաստանի կառավարությունը կարող է միջազգային դիտորդների ներկայությունը կարևոր ներդրում չհամարել ընտրական գործընթացները բարելավելու ուղղությամբ:
ԺԸԵՊ-ը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, Եվրամիությանը և Եվրոպայի խորհրդին` Հայաստանի իշխանությունների հետ առաջիկա հանդիպումների և բանակցությունների ժամանակ հաշվի առնել միջազգային քաղաքացի դիտորդների հավատարմագրման այս կամայական մերժումը:

EPDE condemns the Armenian governments' refusal to invite international citizen election observers
The European Platform for Democratic Elections (EPDE) condemns the refusal of the Armenian authorities to invite its international citizen observers to monitor the parliamentary election scheduled on 2 April 2017. Together with its Armenian member organisations Transparency International Anticorruption Center, Yerevan and the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor, EPDE strongly protest against the arbitral decision of the Armenian government.
The reason for the refusal is the allegedly high number of already accredited observers and, therefore, the lack of need for additional international observers. Both the refusal and its justification contradict the obligation of Armenia as a member of the OSCE to invite international observers from other OSCE countries, in particular the agreements set up by the 1990 CSCE/OSCE Copenhagen Document, later reafirmed in the 1999 OSCE Istanbul Document and in the Decision No. 19/06 (Paragraph 10) of the OSCE Ministerial Council Document “Strengthening the Effectiveness of the OSCE" signed in Brussels in 2006. This gives cause for serious concerns that the Armenian government might not consider the presence of international observers as an important contribution to enhancing the electoral process.
The EPDE calls upon the international community, particularly the OSCE-Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE-ODIHR), the European Union and the Council of Europe to consider this arbitral denial of accreditation for international citizen election observers during relevant meetings and negotiations with the Armenian authorities in the future.