«Հանրակրթության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում» ուսումնասիրության ներկայացում
Ս․թ․ մարտի 17-ին տեղի է ունեցել «Հանրակրթության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում» ուսումնասիրության ներկայացումն ու քննարկումը: Ուսումնասիրությունը համատեղ իրականացրել են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) և Հանրային քաղաքականության ինստիտուտը` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում:
Բացման խոսքով հանդես են եկել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը և Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Արևիկ Անափիոսյանը:
Հանրային քաղաքականության ինստիտուտի փորձագետ Ավետիք Մեջլումյանը բանախոսել է վճարովի պարապմունքները հանրակրթական դպրոցներում թեմայով: Արևիկ Անափիոսյանը ներկայացրել է ներառական կրթությունն արդի բարեփոխումների համատեքստում, իսկ նույն կազմակերպության փորձագետ Հովհաննես Հովհաննիսյանը բանախոսել է դպրոցական դասագրքերի մշակման և ընտրության քաղաքականությունը թեմայով:
Ուսումնասիրության շրջանակներում վեր են հանվել հանրակրթության հետևյալ ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկեր առաջացնող մի շարք խնդիրներ, այդ թվում`
- հանրակրթական դպրոցներում վճարովի պարապմունքներ` շահերի բախման և կոռուպցիոն բնույթի այլ չարաշահումների տեսանկյունից,
- ներառական կրթություն` վերջինիս ֆինանսավորման, ծախսերի արդյունավետության, աշակերտի՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանի գնահատման առնչվող և այլ խնդիրների համատեքստում, և
- դասագրքերի հրատարակում` դասագրքերի մշակման, ընտրության, մրցութային հանձնաժողովների գործունեության և այլ տեսանկյունից:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի առաքելությունն է կոռուպցիան նվազեցնելու ու ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ճանապարհով նպաստել լավ կառավարմանը Հայաստանում:
Հանրային քաղաքականության ինստիտուտը անկախ գիտավերլուծական կենտրոն է, որի նպատակն է նպաստել թափանցիկ և հաշվետու հանրային քաղաքականության զարգացմանը:
Միջոցառումը ուղիղ հեռարձակվել է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի կողմից:
Ֆոտոպատմություն
Տես լրատվամիջոցների լուսաբանումը հետևյալ հղումներով`
PanArmenian photo Photoreport: 17.03.17
photolure.am Presentation of the 'Corruption risk assessment in the education sector
Արմենպրես «Հանրակրթության ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատում» ուսումնասիրության արդյունքների ներկայացումը
CivilNet TV LIVE.Կոռուպցիոն ռիսկերը հանրակրթության ոլորտում․ քննարկում
a1plus «Երբ ուսուցչին պատշաճ չես վճարում, չես կարող պահանջել, որ էթիկայի նորմեր պահպանվեն» (տեսանյութ)

Presentation of “Corruption Risk Assessment in General Education Sector in Armenia” research
“Corruption Risk Assessment in General Education Sector in Armenia” research was presented and discussed on March 17, 2017. The research was carried out jointly by Transparency International Anticorruption Center and the Institute of Public Policy NGOs within the framework of USAID supported “Engaged Citizenry for Responsible Governance” Project.
Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC), Karine Harutyunyan, Deputy Minister of Education and Science of Armenia, Deborah Grieser, USAID/Armenia Mission Director and Arevik Anapiosyan, Director of the Institute of Public Policy (IPP) welcomed the capacity audience with opening remarks.
Avetik Mejlumyan, IPP Expert examined paid classes in general schools. Arevik Anapiosyan presented inclusive education in the context of current reforms and Hovhannes Hovhannisyan, another IPP Expert addressed policies of developing and selection of school textbooks.
The research revealed a number of issues in the following fields of general education causing corruption risks, including
- paid classes in general schools focusing on conflict of interest and other corruption related abuses
- inclusive education in the context of funding, effectiveness of expenses, assessment of special conditions of pupils’ education and other problems
- publication of textbooks in view of development and selection of textbooks, the activity of competition commissions and other issues
TIAC mission is to promote good governance in Armenia through reducing corruption and strengthening democracy.
The Institute of Public Policy is an independent think tank which aims to promote the development of accountable public policy.