Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային հակակոռուպցիոն շարժման Քարտուղարության հայտարարությունը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը և եվրոպական վեց երկրներում նրա պաշտոնական ներկայացուցիչներն այսօր կոչ են արել Եվրոպայի Խորհրդի երեք բարձրագույն պաշտոնակատարներին` հետաքննելու այդ կազմակերպության ներսում առկա կոռուպցիայի վերաբերյալ լուրջ մեղադրանքները և հայտնում են իրենց խորին մտահոգությունը Եվրոպայի մարդու իրավունքները պաշտպանող ամենակարևոր կառույցում արդյունավետ հակակոռուպցիոն ներքին մեխանիզմների ակնհայտ բացակայության կապակցությամբ:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը, որը հանդիսանում է աշխարհի ամենամեծ հակակոռուպցիոն ոչ կառավարական կազմակերպությունը, պահանջում է Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար պարոն Թորնբյորն Յագլանդից սկզբունքային պատասխան Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) առկա կոռուպցիայի վերաբերյալ մեղադրանքներին, որոնք վերջերս հնչեցվել են Եվրոպական կայունության նախաձեռնության (ԵԿԽ) կողմից:
Ելնելով իր կողմից իրականացված հետաքննության արդյունքներից` ԵԿԽ-ն պնդում է, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ադրբեջանն ապօրինի կերպով ազդել է Եվրոպայի Խորհրդի գործունեության և մարդու իրավունքների վերաբերյալ քվեարկությունների արդյունքների վրա` ենթադրաբար փոխանցելով ահռելի գումարներ և այլ բարիքներ ԵԽԽՎ-ի առանցքային պատգամավորներին:
«Վարքագծի կանոնների խախտումների ցանկացած հետաքննությունը և այդպիսի խախտումների հետ կապված հետագա քայլերի վերաբերյալ որոշումների ընդունումը թողնված է բացառապես Վեհաժողովի նախագահի իրավասությանը և գտնվում է պատգամավորների լիակատար հսկողության տակ», - նշվում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Քարտուղարության նամակում, որը ստորագրել են նաև կազմակերպության վեց երկրներում (Չեխիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Լատվիա, Իսպանիա և Մեծ Բրիտանիա) պաշտոնական ներկայացուցիչները:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը կոչ է անում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորնբյորն Յագլանդին, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Իոաննիս Կասուլիդիսին և Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտ Ֆոնտ դե Մորային ձեռնարկել հետևյալ կոնկրետ քայլերը.
• Հրապարակավ հանդես գալ խիստ հայտարարությամբ` հաստատելով որ կոռուպցիան տեղ չունի Եվրոպայի Խորհրդում:
• Աջակցել ԵԽԽՎ-ում լավագույն միջազգային չափանիշներին համապատասխանող բարեվարքության հատուկ համակարգի ստեղծմանը, որը կապահովի իր անդամների կողմից էթիկայի բարձրագույն չափանիշներով առաջնորդվելը:
• Այս տիպի հարցերով փորձագետի ղեկավարությամբ ձեռնարկել անկախ հետաքննություն 2013թ. հունվարին ԵԽԽՎ նստաշրջանում Ադրբեջանում քաղբանտարկյաների վերաբերյալ զեկույցի քվեարկության հանգամանքների և ադրբեջանական պատվիրակության անդամների վարքագծի վերաբերյալ:
«Առանձնապես կարևոր է մշակել վճռական դիրքորոշում քաղբանտարկյալների հարցում սկզբունքայնություն դրսևորելու վերաբերյալ», – նշված է այսօրվա նամակում:

Transparency International calls on Council of Europe to investigate vote buying allegations
Transparency International and six of its European chapters today called on the three top officials of the Council of Europe to investigate serious allegations of corruption in that organisation, and expressed dismay at the apparent lack of effective internal anti-corruption mechanisms at Europe’s most important human rights institution.
Transparency International, the world’s largest anti-corruption group, demanded a strong response from Secretary General Thorbjørn Jagland to allegations recently reported by the European Stability Initiative (ESI) on corruption at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
In that research, ESI alleged that Azerbaijan, among others have unduly influenced, over many years, Council of Europe activities and votes on human rights issues, including by allegedly transferring huge sums of money and other favours to key parliamentarians.
“Any investigation into breaches of the Code of Conduct and follow-up are left completely to the discretion of the President of the Assembly, and under full control of the parliamentarians,” states the letter, which was co-signed by six Transparency International national chapters in TI Czech Republic, France, Italy, Latvia, Spain and United Kingdom. An effective ethics corruption investigation mechanism must be independent and non-partisan.
Transparency International urged Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland, Chairman of the Committee of Ministers Ioannis Kasoulidis and President of the Parliamentary Assembly Pedro Agramunt Font de Mora to take the following concrete steps:
- Release a strong public statement affirming that there can be no place for corruption in the Council of Europe
- Support the establishment of a special integrity framework in line with best international standards in PACE to ensure adherence to high ethical standards by its members. A special integrity framework, including an independent office of Council of Europe ethics with investigators answering to an independent board would be a useful solution to this governance vacuum.
- Organise an independent investigation, led by an expert in such matters, into the circumstances surrounding the PACE vote on political prisoners in January 2013, and into the behaviour of members of the Azerbaijani delegation.
“It is crucial to develop a robust response of integrity on the issue of political prisoners,” according to the letter sent today.