1in.am. կոռուպցիոն իրավիճակը Հայաստանում և առաջարկվող լուծումները
1in.am-ին տված հարցազրույցում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակառուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը նշել է՝ Հայաստանում պաշտոնյաների՝ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ չզբաղվելու օրենսդրական սահմանափակումները շրջանցվում են այն առումով, որ պաշտոնյաների բարեկամներն են տարբեր ձևերով ներգրավվում այդ բիզնեսներում: Քանի որ Հայաստանում օրենքով արգելվում է բիզնեսով զբաղվելը, իրական սեփականատերերին հայտնաբերելը դառնում է քաղաքական խնդիր: Հարց է առաջանում ինչպե՞ս և ո՞վ պետք է բացահայտի և զրկի նրանց այդ բիզնեսներից:
Եթե քաղաքական կամք լինի, պաշտոնյան հստակ կասի, թե որոնք են իր և իր բարեկամի բիզնեսները, որից հետո չի խոչընդոտի, որ լրատվամիջոցները և ՀԿ-ները այդ բիզնեսները պահեն ուշադրության կենտրոնում ու հետևեն, որ չխախտվեն արդար խաղի կանոնները՝ նրանք անընդհատ չհաղթեն մրցույթներում, անընդհատ մեկ անձից գնումներ չկատարեն, չոչնչացնեն այլ բիզնեսներին, մրցակիցներին դուրս չմղեն:
Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ քաղաքական կամքի դեպքում կունենանք հետևյալ շղթան, որը ենթադրում է համակարգված պայքար կոռուպցիայի դեմ և տնտեսական մոդելի փոփոխություն
- Շարքային քաղաքացին, գործարարը բարձրաձայնում է խնդիրը:
- Խնդիրը դառնում է լուրջ նյութ լրատվամիջոցներում, ՀԿ-ներն են բարձրացնում խնդիրը: Օրինակ, ԹԻՀԿ-ը, կատարելով ուսումնասիրություններ, վեր է հանում տենդենցները և ավելի համակարգված ձևով կներկայացնի գնումների ոլորտում եղած պատկերը:
- Ընդդիմությունը դա օգտագործվում է ՝ թերությունները վեր հանելու և ընտրություններում ավելի շատ ձայն ստանալու համար:
- Համապատասխան պետական մարմինները՝ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժովը, իրավապահ մարմինները դիմում են համապատասխան քայլերի՝ հասնում են նրան, որ այդ խախտումները պատժվեն: Մինչդեռ իրավապահ մարմինների ղեկավարները, որ կատարում են քաղաքական ղեկավարության հրամանները, երբեմն իրենք են ներգրավված բիզնեսներում:

1in.am. The corruption situation in Armenia and proposed solutions
In an interview with 1in.am, Transparency International Anticorruption Center’s executive director Varuzhan Hoktanyan noted that, in Armenia the relatives of public officials engage in business activities in various ways, thus helping officials circumvent the legal restrictions on engaging in business activities. Because Armenian law prohibits the engagement of business activities, revealing the real business owners becomes a political issue. A question thus arises, how and who should reveal and deprive those of said businesses.
If there is a political will, the official will clearly state which are his and his relative’s businesses, after which such officials will refrain from hindering the media and NGO’s from keeping an eye on said businesses and making sure that the rules of fair play are not violated, that they do not constantly win in contests, that a single person does not always do the buying, that other business are not annihilated, and competitors extruded.
According to Varuzhan, the following chain will occur in the presence of a political will, that will imply a systematic fight against corruption and a change the economic model.
- Average citizen and businessman bring light to the issue.
- The issue becomes serious material for media outlets, NGO’s raise the issue. For example, TIAC by conducting research, reveals present trends and in a more systematic manner presents a picture of the field of procurement.
- The opposition uses this in order to raise the inaccuracies and receive more support during elections.
- The respective public officials, Commission for Protection of Economic Competition, the ethics commission of high officials, law enforcement bodies will take appropriate measures and reach their goals in order to punish the violations.