ՀՌՈւ. Ոստիկանական անհամաչափ ուժի կիրառում բողոքի ցույցի ընթացքում
2016թ. հուլիսի 29-ին Հայաստանի ոստիկանությունն անհամաչափ ուժ է գործադրել խաղաղ ցուցարարների դեմ և հարձակվել է ցույցը լուսաբանող լրագրողների վրա, ասվում է Human Rights Watch-ի այսօրվա հայտարարության մեջ: Ոստիկանությունն օգտագործել է խլացուցիչ նռնակներ, որոնք վնասվածքներ են հասցրել տասնյակ ցուցարարներին և որոշ լրագրողներին, ոմանց ծանր վնասվածքներ պատճառելով: Բացի այդ, ոստիկանությունը ծեծել է լրագրողների և ցուցարարների, ինչպես նաև ձերբակալել տասնյակ մարդկանց:
Հուլիսի 29-ին Հայաստանի իշխանությունները հետաքննություն են սկսել ոստիկանության գործողությունների առիթով:
«Հայաստանում ցուցարարների վրա ոստիկանության հարձակումների առիթով հուլիսի 29-ին սկսված հետաքննությունը պետք է լինի արագ և հանգամանալի», - ասել է Գեորգի Գոգիան, Human Rights Watch-ի Հարավային Կովկասի տնօրենը: «Թեև ոստիկանությունը հասարակական կարգը պահպանելու պարտավորություն ունի, իրենց տեսակետները խաղաղ ճանապարհով արտահայտելու համար հավաքված ժողովրդի դեմ բռնություն կիրառելու քարտ-բլանշ նրանք չունեն»:
Ցույցերը Հայաստանում ընթանում էին հուլիսի 17-ից սկսած, երբ արմատական ընդդիմադիր խմբի մի քանի զինված ներկայացուցիչներ գրավեցին Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանի ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի շենքը` սպանելով մեկ ոստիկան և վերցնելով մի քանի պատանդներ և կառավարությունից պահանջելով քաղաքական զիջումներ: Նախքան զինյալների հանձնվելը հուլիսի 31-ին, հանրային աջակցությունը նրանց համար վերածվել էր բողոքի լայն շարժման Երևանում:

Armenian police used excessive force against peaceful protesters on July 29, 2016 and assaulted journalists reporting on the demonstrations, Human Rights Watch said today. Police used stun grenades, which wounded dozens of demonstrators and some journalists, some severely. The police also beat journalists and protesters and detained dozens of people.
Armenian authorities have opened an investigation into police actions on July 29.
“Armenia’s investigation of the police assaults on demonstrators on July 29 should be swift and thorough,” said Giorgi Gogia, South Caucasus director at Human Rights Watch. “While the police have an obligation to maintain public order, they do not have carte blanche to use violence against people gathered to peacefully express their views.”
Protests have been ongoing in Armenia since July 17, when armed men from a radical opposition group seized a police station in Yerevan’s Erebuni district, killing one policeman and taking several hostages, demanding political concessions from the government. Before the gunmen surrendered on July 31, public support for them grew into a wide protest movement in Yerevan.