Լրագրողական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների հայտարարությունը՝ Լևոն Բարսեղյանի ձերբակալության վերաբերյալ
Հուլիսի 27-ին ժամը 03:30-ի սահմաններում, Երևանի Խորենացի փողոցում կայացած բազմամարդ հանրահավաքից հետո ոստիկանության Շենգավիթի բաժին է բերման ենթարկվել այդ հավաքի ակտիվ մասնակիցներից մեկը՝ Գյումրու լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։ Ավելի ուշ հարուցվել է քրեական գործ՝ սառը զենք կրելու կասկածանքով, եւ նա ձերբակալվել է։ Բարսեղյանը ենթարկվել է դատաբժշկական փորձաքննության։
Լևոն Բարսեղյանի գտնվելու վայրը գործընկերների և հարազատների համար երկար ժամանակ անհայտ է եղել։ Թեև ոստիկանությունը տեղեկացրել էր, որ նա ազատ է արձակվել առավոտյան 06:30-ին, իրականում դա ապատեղեկատվություն էր. Բարսեղյանը գտնվել է ոստիկանության հսկողության ներքո, տարվել է Գյումրու Կումայրի բաժին և կրկին բերվել Շենգավիթի քննչական բաժին: Իրավապաշտպան գործընկերների համառ գործողությունների շնորհիվ միայն օրվա երկրորդ կեսին ճշտվել է նրա որտեղ լինելը։
Բարսեղյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հիմք է հանդիսացել նրա անձնական խուզարկությամբ՝ տաբատի գրպանից հայտնաբերված ծալովի դանակը: Նրա փաստաբանի հաղորդմամբ՝ այդ դանակն առաջին անգամ չէ, որ հայտնաբերվում է Լևոն Բարսեղյանի մոտ նմանատիպ իրավիճակներում, երբ ոստիկանությունը նրան բերման էր ենթարկում բողոքի ակցիաներից։ Սակայն ամեն անգամ այդ դանակի առկայությունն արձանագրվել է և անտեսվել, քանի որ չի համապատասխանել սառը զենքի չափանիշներին։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, համոզված ենք, որ մեր գործընկերոջ նկատմամբ հարուցված քրեական գործը շինծու է, իսկ իբրև սառը զենք որակված դանակի առկայության փաստը՝ ընդամենը նրա ակտիվ հասարակական գործունեության, ինչպես նաև Խորենացի փողոցում տեղի ունեցող հանրահավաքներին մասնակցելու, իսկ վերջին օրը նաև այն վարելու համար Լևոն Բարսեղյանին «պատժելու» պատրվակ է։ Փաստորեն, մեր գործընկերը իրավապահ մարմինների կամայական գործողությունների թիրախավորված զոհ է դարձել քաղաքացիական դիրքորոշման համար։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ պահանջում ենք.
– իրավապահ մարմիններից՝ անհապաղ կարճել հարուցված քրեական գործը եւ ազատ արձակել Լեւոն Բարսեղյանին,
– իշխող քաղաքական վերնախավից՝ դադարեցնել բռնությունները ցուցարարների ու ակտիվ քաղաքացիների նկատմամբ, եւ իրավապահների գործողությունները վերադարձնել օրինական դաշտ։

Statement on the arrest of Levon Barseghyan by journalist and human rights organizations
On July 27th, around 3:30 AM, the Shengavit Police Department arrested one of the active participants of the mass rally taking place on Khorenatsi street in Yerevan, Levon Barseghyan who is the chairman of the "Asparez" Journalists’ Club, Gyumri .
Subsequently a criminal case was filed against him for allegedly carrying a lethal weapon and Barseghyan was subjected to a forensic examination.
Barseghyan’s whereabouts were unknown to his family and colleagues for a substantial period of time. Despite the fact that the police department reported that Barseghyan had been released at 6:30 AM, in reality the report was a hoax. Barseghyan was in police custody, he was transferred to the Gyumri Kumayr department and again transferred back to the Shengavit Investigation Department. It was only after human rights defenders spent more than half the day demanding information that his whereabouts were discovered.
Being in possession of a folding knife he personally discovered in his pant’s pocket was the basis of his arrest. According to his defender, said knife was discovered in Barseghyan’s possession in other similar instances when law enforcement officials attempted to detain him during rallies, however each time the presence of the knife was recorded and ignored because its dimensions did not constitute a lethal weapon.
We, signatories, are convinced that the criminal charge against our colleague was fabricated; that possession of a lethal weapon was simply used as a reason to arrest and “punish” Levon Barseghyan for his active participation in political protests, his participation in the rallies on Khorenatsi street, and more specifically his role in leading the latest rally on Khorenaci street. Meaning that, our colleague was a targeted victim of the arbitrary actions of law enforcement officers for his personal political standpoint.
Considering the above stated information we demand that,
- Law enforcement agencies drop the criminal charge filed against Levon Barseghyan and release him from police custody
- The ruling political elite end the violence against demonstrators and active citizens, and return the actions of law enforcement agencies to their legal framework