Հայտարարություն ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումներին միջազգային աջակցության արդյունավետության վերաբերյալ
ԵԱՀԿ գրասենյակը Երևանում գործում է 1999 թ.-ից ի վեր՝ նպատակ ունենալով աջակցել Հայաստանին իրականացնելու ԵԱՀԿ սկզբունքներն ու հանձնառությունները երեք՝ ռազմաքաղաքական, տնտեսական ու բնապահպանական և մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության ուղղություններով: ԵԱՀԿ-ն օժանդակում է ՀՀ կառավարությանը՝ զարգացնելով շահագրգիռ կողմերի կարողությունները ազգային մակարդակով և նպաստելով ԵԱՀԿ հաստատությունների ու համապատասխան պետական կառույցների միջև տեղեկատվության փոխանակմանը:
Ոստիկանության բարեփոխումների ոլորտում ԵԱՀԿ-ն նպատակ ունի օգնել Հայաստանին վերափոխելու ոստիկանության ուժերը՝ իր քաղաքացիներին ժամանակակից և հաշվետու ծառայություն մատուցելու համար՝ համայնքային ոստիկանության հայացեկարգը ամբողջ երկրում ներդնելու, ոստիկանության և հասարակության միջև համագործակցությունը ամրապնդելու և ոստիկանության աշխատակիցներին այնպիսի խնդիրների շուրջ վերապատրաստելու միջոցով, ինչպիսիք են հասարակական կարգի պահպանումը, հանրային կապերը և հաշվետվողականությունը:
Սկսած 2003-2004 թվականներից, երբ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը ներգրավվեց ոստիկանության բարեփոխումներում և, մասնավորապես, 2008 թվականից, երբ նրա աջակցությունն ուղղվեց հավաքների ընթացքում հասարակական կարգի պահպանության խնդրին, հայ ժողովուրդն ականատես է ոստիկանների աստիճանաբար ահագնացող ագրեսիվ ու ապօրինի պահվածքին: Այս ընթացքում հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ զրկվել են խաղաղ հավաքների՝ իրենց իրավունքի իրացման հնարավորությունից, իսկ հարյուրավորներն ապօրինի կալանավորվել են և ենթարկվել ֆիզիկական բռնությունների:
Վերջին օրերին, 2016 թվականի հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» զինված խմբի կողմից Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում տեղակայված ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վրա իրականացված զինված հարձակմանը հաջորդող իրադարձությունների ժամանակ՝ ոստիկանական զորքերի բռնությունները հասան իրենց գագաթնակետին՝ հիշեցնելով 2008 թ. մարտի 1-ին ոստիկանական ուժերի կողմից իրականացված օպերացիան, երբ նախագահական կեղծված ընտրությունների դեմ ընդվզող ՀՀ քաղաքացիների բողոքի ցույցը դաժանորեն ցրվեց: «Սասնա ծռեր» խմբի պահանջն է քաղաքական բանտարկյալների ազատումը և ՀՀ նախագահի հրաժարականը: Այս պահանջը կիսում են բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր խորապես հիասթափված են երկրում տիրող լայնածավալ կոռուպցիայի, սոցիալական անարդարության, աղքատության ու արտագաղթի, ինչպես նաև կառավարման համակարգը ընտրությունների միջոցով փոխելու անհնարինության պատճառով՝ հաշվի առնելով դրանց շարունակական կեղծումը: Շատերը երկրի ապագան փրկելու որպես վերջին հնարավորություն տեսնում են զինված ապստամբությունը, ուստի գնալով ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ են միանում քաղաքացիական ակցիաներին՝ ի պաշտպանություն ապստամբների:
Ի պատասխան ապստամբների պահանջներին սատարող քաղաքացիների խաղաղ գործողությունների՝ ՀՀ ոստիկանությունը կիրառել է անհամաչափ ուժ և բռնություն: Ոստիկանությունը զինվել է վահաններով, մահակներով, հրազենով, ինչպես նաև` օգտագործել քարեր, արցունքաբեր գազ, պայթուցիկներ ու գազային նռնակներ անզեն քաղաքացիների նկատմամբ: Ոստիկանները կիրառել են խաղաղ ցուցարարներին սադրող մարտավարություն, վնասել են ու բռնագրավել ապստամբների համակիրների գույքը, ահաբեկել են ու հայհոյել, կիրառել են ֆիզիկական ուժ և դաժան բռնություն, խոշտանգել են ու ստորացրել մարդկանց: Հարյուրավոր մարդկանց կալանավորվել են առանց համապատասխան իրավական հիմքի և ժամերով պահվել անազատության մեջ՝ առանց սննդի ու բուժօգնության: Տասնյակ մարդիկ՝ թե՛ քաղաքացիներ և թե՛ ոստիկաններ, ստացել են մարմնական վնասվածքներ ու տեղափոխվել հիվանդանոց: Դեպքերի առցանց ուղիղ հեռարձակումները և բոլոր տեսանյութերն ավելի քան բավարար ապացույց են հաստատելու տալու, որ ոստիկանությունը չափազանց մեծ ուժ է գործադրել Էրեբունի վարչական շրջանում, Ազատության հրապարակում, ինչպես նաև ապստամբների և նրանց գործընկերների բնակարաններում:
Ոստիկանությունը որպես ինստիտուտ կոչված է պաշտպանելու ժողովրդին՝ ապահովելով օրենքի գերակայությունը և հասարակական կարգի պահպանությունը, մինչդեռ Հայաստանում այն վերածվել է մի հսկա պատժիչ կառույցի, որը զենք է կիրառում անզեն քաղաքացիների դեմ՝ պաշտպանելով իշխանություններին ու նրանց քաղաքական կամ տնտեսական շահերը, կատարելով նրանց ապօրինի հրամանները և տապալելով ժողովրդավարական գործընթացները: Ոստիկանության բյուջետային և արտաբյուջետային ծախսերը 2007 թվականից մինչ 2015-ն աճել են ավելի քան 5 անգամ: Ոստիկանության ծառայողների քանակի ուռճացումն ու ժամանակակից սպառազինումն, ուժի անհամաչափ կիրառման սովորական դարձած պրակտիկան, ոստիկանության ծառայողների ապօրինություններն ու դրանց անպատժելիությունը Հայաստանը վերածել են «ոստիկանապետության»՝ այն աստիճանի, որ վերջին օրերին պետական բոլոր ինստիտուտների լռության ֆոնին՝ ՀՀ ոստիկանությունը, կարծես, հանդիսանում էր միակ գործող ինստիտուտը, որին հանձնված էր բոլոր հարցերն «իր ձևով» լուծելու լիազորությունը:
Վերոնշյալ իրավիճակը, բնականաբար, առաջադրում է մի շարք հարցեր ՀՀ ոստիկանությանն օժանդակող միջազգային կառույցներին և, հատկապես, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակին: Մասնավորապես,
- 2008-ից ի վեր որքա՞ն աջակցություն է տրամադրվել Հայաստանին ոստիկանությունը ժամանակակից ու հաշվետու կառույց դարձնելու համար և բարելավելու ոստիկանության համայնքային ծառայության որակը, և կատարվե՞լ է արդյոք դրա արդյունավետության մակարդակի գնահատում:
- Որքանո՞վ են ՀՀ ոստիկանական կառույցների ներկայիս գործողությունները համապատասխանում ԵԱՀԿ անվտանգության և ոստիկանական ծառայությանն առնչվող արժեքներին և նախատեսված բարեփոխումներին:
- Որքանո՞վ են ծախսված ռեսուրսները համարվում արդյունավետ՝ այն դեպքում, երբ դրա ոստիկանության գործելաոճում 2008-ից ի վեր չի արձանագրվել որևէ դրական փոփոխություն:
- Ի՞նչ կարծիք ունի ԵԱՀԿ-ն ՀՀ ոստիկանության լիազորությունների այդչափ ընդլայնման և «ոստիկանապետության» ձևավորման կապակցությամբ, և ի՞նչպիսի քայլեր են ձեռնարկվել կանխելու նման զարգացումները և ապահովելու ոստիկանության գործունեության համապատասխանությունը ժողովրդավարական սկզբունքներն:
Ընդհանուր առմամբ, ակնհայտ է, որ Հայաստանում ոստիկանական համակարգի բարեփոխմանն ուղղված ԵԱՀԿ, ինչպես նաև միջազգային այլ կազմակերպությունների կողմից գործադրված ջանքերը ձախողվել են:
Այս համատեքստում, պահանջում ենք ժամանակավորապես դադարեցնել ոստիկանության ոլորտին հատկացվող ողջ միջազգային աջակցությունը, քանի դեռ լրջորեն չի վերանայվել ոստիկանության դերը Հայաստանի կառավարման համակարգում:

Statement on the effectiveness of the international assistance in police sector reforms
Since 1999, the OSCE Office has operated in Yerevan supporting Armenia to implement OSCE principles and commitments in three - politico-military, economic and environmental and human dimensions. OSCE provided assistance to the country’s government by building the capacity of national stakeholders and by facilitating information exchange between OSCE institutions and relevant state agencies.
In the area of police reforms, the OSCE aimed at helping Armenia to transform its police force into a modern and accountable service for its citizens through rolling out a community policing concept across the country, helping to strengthen partnership between the police and the public, and training police officials on such issues as public order management, public relations, and accountability.
Since 2003-2004, when the OSCE Office in Yerevan got engaged in the police reforms and, particularly, since 2008, when its assistance focused on policing public assemblies, the Armenian people have witnessed increasingly aggressive and unlawful behavior of the policemen. In this period, hundreds of thousands of citizens have been deprived of their right to peaceful assembly and many hundreds were illegally detained and suffered physical offenses.
The latest events, following the armed attack of a group “Sasna Tsrer” on the patrol-guard service station of the Armenian police located in Erebuni district of Yerevan on July 17 2016, recorded the peak of violence of the police troops, largely reminding the operations of this institution on March 1-2 2008, when the protests of the Armenian citizens against the rigged presidential elections were cracked down. “Sasna Tsrer’s” demands are the release of political prisoners and the resignation of the president of Armenia. These demands are largely shared by people, who are upset with the widespread corruption, social injustice, poverty and emigration, and the impossibility to change the governance system given the continuously rigged elections. Many people consider the uprising to be the last resort to save the country’s future and, hence, a growing number of people join the civic actions in defence of the rebels.
In response to the peaceful acts of the supporters of the rebels’ demands, the Armenian police demonstrated disproportionate force and violence. The police were equipped with shields, truncheons and guns, and additionally used stones, tear gas and stun grenades against unarmed citizens. They utilized tactics to provoke peaceful protesters, damaged and confiscated the property of sympathizers of rebels, used intimidation techniques and cursing, conducted physical attacks and severe beatings, tortured and humiliated the detained persons. Hundreds have been detained without due justification and jailed for hours without food and medical aid. Dozens were injured and hospitalized - both citizens and the policemen. Live broadcast of the events and all the video recordings are more than enough to confirm the use of excessive force by the police in Erebuni district, on the Freedom Square as well as in the apartments of the rebels or their colleagues.
The institution of police is supposed to protect the people by ensuring the rule of law and public order, meanwhile in Armenia it has turned to an enormous punishing structure that uses arms against the unarmed citizens protecting the authorities and their political or economic interests, executing their illegal orders and cracking down democratic processes. The budgetary and extra-budgetary expenditures of police forces have increased by more than 5 times from 2007 till 2015. The inflation of volumes of the police personnel and modernized armament, regular practice of using disproportionate force, lawlessness of police officers and their impunity has made Armenia a ‘police state’ to an extent that in the background of silence of all the governance structures during the events of the last days, the police seemed to be the only operating institution, and, hence, charged with the jurisdiction of resolving of all issues in their ‘own’ way.
The above-mentioned situation naturally raises a number of questions before international institutions that provide assistance to the country’s police and, particularly, the OSCE Office in Yerevan. Specifically,
- Since 2008 how much assistance was provided to Armenia for turning its police into a modern and accountable institution and improving of the quality of the community police and was there any evaluation of the level of efficiency of its implementation?
- To what extent does the current performance of the Armenian police structures correspond with the OSCE’s values of security and policing and the aimed reforms?
- To what extent are the spent resources considered to be effective given that the mode of police actions has not recorded any change since 2008?
- What is the OSCE’s opinion on the enlargement of Armenia’s police establishment and the emerging ՛police state՛ and what steps have been taken to prevent such a development and to ensure compliance of this institution to democratic principles?
By and large, it is obvious that the efforts made by OSCE as well as other international organizations to reform the police sector in Armenia has failed.
In this context, we urge that all the international assistance to this sector is suspended until there is serious reconsideration of the role of the police within Armenia’s governance system.