մշտական հանձնաժողովի նախագահ
Համաձայն գործող օրենսդրության, հասարակական միավորումն իրավունք ունի դատական կարգով պաշտպանելու միայն իր՝ որպես իրավաբանական անձի և իր անդամների իրավունքները: ՀԿ-ն կամ հիմնադրամը իրավասու չէ իր գործունեությունից բխող՝ հանրային շահերի պաշտպանության հայց ներկայացնելու դատարան, մինչդեռ ՀՀ սահմանադրական դատարանի, ինչպես նաև այլ պետական և միջազգային կառույցների կողմից վաղուց ամրագրվել է այդ իրավունքի օրենսդրական ձևակերպման անհրաժեշտությունը: Հանրային շահերի պաշտպանության հայցով հասարակական միավորումների կողմից դատարան դիմելու իրավունքն ամրագրելու համար անհրաժեշտ է լրացումներ կատարել երկու իրավական ակտերում՝«Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում և ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում, ինչպես նաև համապատասխան ոլորտային օրենսդրության մեջ:
Նշված իրավական ակտերում լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ-906 որոշման, Հայաստանի միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարման, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության միջոցառումների ծրագրի 180-րդ կետով սահմանված օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման՝ պետության պարտավորության հետ: Այս առաջնահերթությունը բխում է ինչպես հանրային կյանքում հասարակական կազմակերպությունների դերի հզորացումից, այնպես էլ՝ թելադրված է Հայաստանի որդեգրած եվրաինտեգրման քաղաքականությամբ: Մասնավորապես, Եվրոպական Միության հարևանության քաղաքականության համաձայն, Գործընկեր պետությունները պետք է ապահովեն քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը որոշումների կայացմանը՝ որպես «իրապես գործող ժողովրդավարական համակարգի հիմնասյուն»:
Հիմնախնդրի օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտության մասին է վկայում նաև այն, որ խնդրո առարկայի վերաբերյալ ձևավորվել է խիստ իրարամերժ դատական պրակտիկա: Նույն գործով կայացվել են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի երկու իրարամերժ որոշումներ, որոնք երկուսն էլ ստորադաս դատարանների համար ունեն նախադեպային նշանակություն (ՀՀ վճռաբեկ դատարանի 30.10.2009 թվակնի թիվ ՎԴ/3275/05/08 որոշում և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի 01 ապրիլի 2011թ. թիվ ՎԴ/3275/05/09 որոշում): Եթե սրան գումարենք նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումը, ապա ակնհայտ է դառնում, որ առանց նորմատիվային կարգավորման իրավունքների համարժեք պաշտպանության հնարավորությունն անհնարին է դառնում՝ առաջացնելով կամայական մեկնաբանությունների և կոռուպցիոն ռիսկերի անկառավարելի դաշտ:
Իրականացված միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը ևս վկայում է, որ գրեթե բոլոր Եվրամիության երկրների ու նաև Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությամբ այս կամ այն չափով ամրագրված է հասարակական միավորումների կողմից հանրային շահերի դատական պաշտպանության իրավունքը:
Այսպիսով, օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը հիմնավորված է հետևյալ փաստերով՝
1. ՀՀ սահմանադրական դատարանը 2010 թվականի սեպտեմբերի 7-ին ընդունած ՍԴՈ-906 որոշմամբ սամանել է, որ հասարակական միավորումներին հնարավորություն է ընձեռվում հանդես գալու որոշակի խմբի կոլեկտիվ իրավունքների պաշտպանությամբ, եթե այդ պաշտպանությունը տվյալ հասարակական կազմակերպության կոնկրետ նպատակների շրջանակներում է: Նույն որոշմամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանը սահմանել է նաև, որ հետագա օրենսդրական զարգացումները պետք է ընթանան վերոհիշյալ իրավական դիրքորոշման հաշվառմամբ:
2. ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման վիճակի վերաբերյալ 2012 թվականի տարեկան հաղորդման համաձայն ՀՀ վճռաբեկ դատարանն իր 01.04.2011թ. ՎԴ/32/75/05/09 որոշմամբ յուրովի է մեկնաբանել ՀՀ սահմանադրական դատարանի 07.09.2010թ. ՍԴՈ-906 որոշմամբ արտահայտած իրավական դիրքորոշումն, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը այս հարցի առնչությամբ ձևավորել է սխալ նախադեպային պրակտիկա:
3. 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի՝ ՀՀ նախագահի NՆԿ-159-Ն հրամանագրով հաստատված Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության միջոցառումների ծրագրի 180-րդ կետով սահմանվել է հասարակական կազմակերպությունների վարչական-դատավարական իրավասուբյեկտության հիմնախնդրի վերաբերյալ օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման կարևորությունը՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի մասնակցությամբ միջազգային պայմանագրերի իմպլեմենտացիայի անհրաժեշտությունը:
4. 2013 թվականի հուլիսի 16-ին ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կազմում գործող՝ Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեն կայացրել է ACCC/C/2011/62 որոշումն այն մասին, որ ՀՀ կառավարության և ՀՀ բնապահպանության նախարարության որոշումները վիճարկող «Էկոդար» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության ներկայացրած դատական հայցը վարույթ չընդունելով Հայաստանի կառավարությունը խախտել է Օրհուսի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի 2-րդ կետը: Օրհուսի կոնվենցիայի Համապատասխանության կոմիտեն Հայաստանի կառավարությանն առաջարկել է փոփոխություններ մտցնել «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում և Վարչական դատավարության օրենսգրքում՝ հստակորեն ամրագրելով հասարակական կազմակերպությունների՝ վարչական մարմինների գործողությունները դատական կարգով վիճարկելու իրավունքը:
Վերոնշյալից հետևում է, որ հանրային իրավունքների պաշտպանության հարցերով հասարակական կազմակերպությունների դատավարական իրավասուբյեկտության հարցում առկա է խիստ հակասական դատական պրակտիկա (նույն գործով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի երկու՝ միմյանց հակասող նախադեպային որոշումներ): Այսօրինակ նախադեպային պրակտիկայի պայմաններում ՀԿ-ների դատական մատչելիության հարցում հիմնավոր կանոնակարգում կարող է արվել միայն նորմատիվային կարգավորման պարագայում:
Նշենք նաև, որ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի նախագծի աշխատանքային տարբերակներում նշված հիմնահարցի համար տրված էր կոնկրետ իրավակարգավորում (16-րդ հոդված, 2-րդ մաս), որը որոշակի խմբագրումից հետո կարող էր լիովին համապատասխանել ՀՀ սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշմանը և Օրհուսի կոնվենցիայի Համապատասխանության կոմիտեի առաջարկություններին:
Ամփոփելով վերոգրյալը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին առաջարկում ենք՝
ա/ հանձնաժողովի օրակարգում գտնվող «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընդունման գործընթացում հստակ նորմատիվային կարգավորման ենթարկել հանրային իրավունքների (շահերի) պաշտպանության հարցերով հասարակական կազմակերպությունների դատական մատչելիության հիմնահարցը;
բ/ հիմնահարցի կարգավորման համար համապատասխան փոփոխություններ կատարել՝ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի ներկայացված նախագծում և ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում՝ միասնական փաթեթով քննարկման ներկայացնելու համար:
Ի հավելումն նշենք, որ հասարակական միավորումների դատական մատչելիության վերաբերյալ սկզբունքային դրույթը ՀՀ Ազգային ժողովին ներկայացված օրենքի նախագծից հեռացնելը խախտում է ՀՀ արդարադատության նախարարության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև ձեռք բերված փոխզիջումային համաձայնությանը:

Ms. Elinar Vardanyan and members of the
According to the legislation in force a public association has a right to only its and its members’ judicial protection as a legal person. A public organization or a foundation is not authorized to file a lawsuit based on its activities in protection of public interests, whereas the need to legislative formulation of that right was stipulated by RA Constitutional Court and other state and international institutions long ago. In order to be entitled to file lawsuits in protection of public interest by public associations there is a need to have two legal acts, namely RA Law on Public Organizations and RA Code of Administrative Legal Proceedings and legislation in respective fields be amended.
The need to make additions in the mentioned legal acts is determined by the state’s obligation to carry out legislative reforms stipulated by CCD-906 decision of RA Constitutional Court, proper implementation of Armenia’s international obligations, as well as point 180 of the National Strategy on Human Rights Protection Action Plan. This priority is set due to both the strengthened role of NGOs in public life and European Integration policy adopted by Armenia. In particular, pursuant to European Neighborhood Policy, Partner countries should ensure civil society’s participation in decision making as “a pillar of a functioning democracy.”
The development of contradicting judicial practice on the mentioned issue also verifies of the need to legislative regulation of the issue. Two contradicting decisions of RA Cassation Court were made on the same case, both of which have the importance of precedent for lower courts (RA Cassation Court 30.10.2009 N CC/3275/05/08 decision and RA Cassation Court 01.04.2011 N CC/3275/05/09 decision). If we also add legal opinion issued by RA Constitutional Court decision it becomes obvious that without the rights to normative regulation, an opportunity to adequate protection becomes impossible, causing arbitrary interpretations and uncontrollable field of corruption risks.
The study of international experience also testifies that the right to judicial protection of public interests by public associations is this or that way stipulated by the legislations of nearly all EU countries and Russian Federation.
Thus, the need for legislative amendments is grounded by the following facts:
- RA Constitutional Court by its CCD-906 decision adopted on September 7, 2010 defined that public associations are entitled to come up with the protection of certain group’s collective rights if the protection is within the scope of certain goals of the given public organization. By the same decision RA Constitutional Court also defined that further legal developments should take place considering the above mentioned legal opinion.
- According to 2012 annual report on the implementation of RA Constitutional Court decisions RA Cassation Court by its CC/32/75/05/09 decision of 01.04.2011 interpreted at will the legal opinion issued by RA Constitutional Court decision CCD-906 of 07.09.2010, which implies that RA Cassation Court formed wrong practice of precedent on that issue.
- Pursuant to point 180 of National Strategy on Human Rights Protection Action Plan, approved by RA President’s N PD-159-N decree of October 29, 2012, the significance of carrying out legislative reforms on the issue of public organizations’ legal standing before administrative and judicial bodies is stipulated, based on the need of implementation of international agreements by Armenia’s participation.
- According to United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) Aarhus Commission Compliance Committee’s communication ACCC/C/2011/62 of July 16, 2013 failure to initiate proceedings based on Ecoera environmental NGO’s claim litigating the decisions of RA Government and PA Ministry of Nature Protection, the Republic of Armenia failed to comply with article 9, paragraph 2, of the Aarhus Convention. Aarhus Commission Compliance Committee recommended that the government of Armenia make amendments to RA Law on Public Organizations and RA Code of Administrative Legal Proceedings by clearly stipulating public organizations’ right to file lawsuits against the actions of administrative bodies.
The above mentioned implies of quite controversial judicial practice regarding public rights protection public organizations’ legal standing before judicial bodies (two precedential decisions of RA Court of Cassation on the same issue). In view of such precedential practice only in case of normative regulation may public organizations’ access to justice be substantially regulated.
First, certain legal regulation was recommended for the mentioned issue in working versions of draft RA Law on Public Organizations (article 16, part 2), which after certain editing could fully comply with legal opinion of RA Constitutional Court and the recommendations of Aarhus Commission Compliance Committee.
By summing up the above mentioned, we offer Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly of Armenia
a) to apply clear normative regulation for public rights protection (public interest) public organizations’ access to justice in adoption process of draft RA Law on Public Organizations, which is on the agenda of the Commission.
b) for the regulation of the issue make respective amendments to the suggested draft RA Law on Public Organizations and RA Code of Administrative Legal Proceedings to present them in a single package.
Furthermore, it should be mentioned that by removing the principled provision on public associations’ access to justice from the draft law submitted to RA National Assembly the compromise agreement achieved between the Ministry of Justice and civil society is violated.