Ինչպես կազմակերպել արդյունավետ ջատագովություն
Ինչպե՞ս հասնել հանրային քաղաքականության փոփոխության ջատագովության միջոցով: Ինչպե՞ս ձևակերպել հիմնախնդիրը, որ այն տեղ գտնի իշխանության օրակարգում: Ինչպե՞ս ձևակերպել նպատակը և ներգրավել շահագրգիռ կողմերի: Այս և այլ հարցեր են քննարկվել և ներկայացվել «Արդյունավետ հաղորդակցության և քարոզարշավների կազմակերպում» թեմայով ինտերակտիվ սեմինար-դասընթացին: Դասընթացին մասնակցել են երկու տասնյակ կազմակերպություններ, ներկայացնելով այդ հարցերի շուրջ սեփական փորձն ու մարտահրավերները և դասեր քաղելով միմյանց ու Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ուկրաինայի մասնաճյուղի փորձից: Այն ներկայացնում էր դասընթացավար, ԹԻ Ուկրաինայի գործադիր տնօրեն, հանրային քաղաքականության փորձագետ Ալեքսի Խմարան:
Դասընթացը հագեցած էր տեսական գիտելիքներով և պրակտիկ կիրառության բազմաթիվ օրինակներով: Մասնակիցները, որ ներկայացնում էին քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ, հնարավորություն են ունեցել երկօրյա սեմինար-դասընթացի ընթացքում վեր հանել իրենց հուզող հիմնախնդիրները և փնտրել լուծումներ: Խմբային քննարկումների ժամանակ կատարվել են հրատապ լուծում պահանջող առաջադրանքներ, պլանավորվել են հանրությանն առավել մտահոգիչ թեմաներով քարոզարշավներ, որոշվել են շահագրգիռ կողմերը և դրանցից յուրաքանչյուրի հետ տարվելիք աշխատանքները:
Դասընթացն անցկացվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աջակցությամբ «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը (ԹԻՀԿ) Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի, «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության, Քաղաքացիական զարգացման և համագործակցության հիմնադրամի, Բազելի կառավարման ինստիտուտի (ԲԿԻ, Շվեյցարիա) և Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի (Հունգարիա) հետ համատեղ: Ծրագրի նպատակն է ակտիվացնել քաղաքացիների ներգրավվածությունն ու վերահսկողությունը Հայաստանում թափանցիկություն ու հաշվետվողականություն խթանող բարեփոխումների գործընթացներում:

How to organize effective advocacy
How to change public policy through advocacy? How to formulate a problem to be included in the authorities’ agenda? How to set up goals and involve stakeholders? These and other issues were discussed and presented during an interactive workshop training. The training brought together participants from a score of NGOs, who presented their own experience and challenges on the given issues and learned lessons from the experience of each other and the Ukrainian chapter of Transparency International. The latter was presented by trainer Oleksii Khmara, Public Policy Expert and Executive Director of TI Ukraine.
The training provided numerous examples of both theoretical knowledge and practical application. The participants that presented civil society organizations were enabled to identify the problems of concern in a two-day training and to seek respective solutions. Problems that needed urgent solutions were revealed during panel discussions, and campaigns of public concern were planned, as well as stakeholders and work with each of them were determined.
The training was carried out within the framework of USAID supported “Engaged Citizenry for Responsible Governance” Project, implemented by Transparency International Anticorruption Center (TIAC) Public Organization in a consortium with Investigative Journalists NGO, Journalists’ Club “Asparez”, Civic Development and Partnership Foundation (CDPF), Basel Institute on Governance (BIG, Switzerland) and the European Center for Non-for-profit Law (ECNL, Hungary). The goal of the Project is to increase civic engagement in and oversight of reforms aimed at improving transparency and accountability of government actions and policies.