Գնահատվել են Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի կոռուպցիոն ռիսկերը
Ս.թ. փետրվարի 17-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի պաշտպանության համակարգում հակակոռուպցիոն համաթվի արդյունքների ներկայացում և քննարկում: Հայաստանի պաշտպանության համակարգի կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատումն իրականացրել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Պաշտպանության և անվտանգության ծրագիրը «Պաշտպանության համակարգի հակակոռուպցիոն համաթիվ» 2015թ. գլոբալ ուսումնասիրության շրջանակներում: Հետազոտության հայերեն թարգմանությունը կատարվել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կողմից Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող «Օրինավորության խթանումը պաշտպանության ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում: Ներկայացվել են համակարգում առկա կոռուպցիոն ռիսկերն՝ առանձին ոլորտներով: Հայաստանն ընդգրկվել է D խմբում` պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում կոռուպցիոն բարձր ռիսկերի առկայությամբ:
Ռիսկերի ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են ֆինանսական, գործողությունների և գնումների ոլորտներում` համապատասխանելով E խմբի չափանիշներին` շատ բարձր կոռուպցիոն ռիսկերի առկայությամբ:
Ուսումնասիրության հեղինակները դիտարկել և գնահատել են նաև պաշտպանության ոլորտը՝ ըստ թափանցիկության, վստահության և արդյունավետության, առևտրային գործունեության և շահերի բախման: Ըստ արդյունքների՝ ՀՀ ռազմական գնումների մեծամասնության գործընթացները և որոշումները գաղտնի են, և ռազմական բյուջեի մասին միայն շատ ընդհանուր տեղեկատվություն է հրապարակվում:
Բացման խոսքով հանդես են եկել ԹԻՀԿ փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի ավագ օգնական, ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Ավետիսյանը և բրիգադիր գեներալ (պաշտոնաթող), Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ պաշտպանության և անվտանգության ծրագրի խորհրդական Պատրիկ Նոպենսը:
Սոնա Այվազյանի դիտարկմամբ եթե տարբեր ոլորտներում կա կոռուպցիա, բնականաբար մեկ ոլորտը չի կարող ամբողջությամբ զերծ մնալ կոռուպցիայից: Ոլորտը չպետք է ունենա նաև իմունիտետ տարբեր, տվյալ դեպքում՝ պատերազմի կամ կոնֆլիկտային իրավիճակի պատրվակով: Բոլոր ոլորտներում պետք է տարվի կոռուպցիայի դեմ պայքար: «Մի կողմից պաշտպանության ոլորտն ավելի խոցելի է և փակ տարբեր պատճառաբանություններով, մյուս կողմից՝ քանի որ մարդկանց անվտանգությունն է ապահովում, ոլորտի նկատմամբ վստահությունը շատ կարևոր է»:
Ըստ Կորյուն Նահապետյանի՝ նպատակահարմար կլիներ մինչև ուսումնասիրության վերջնական արդյունքների հրապարակումը համապատասխան կառույցների՝ գերատեսչությունների, հանձնաժողովների հետ իրականացնել նախնական հարցումներ, խորհրդատվություններ հնարավոր անճշտություններից խուսափելու համար:
Ալեքսանդր Ավետիսյանը առարկություններ ուներ կապված ուսումնասիրության մեթոդաբանության հետ: Նրա կարծիքով՝ կան մոտեցումներ, որոնք կարող են վերանայվել: Եթե մեթոդաբանությունն այլ լիներ, արդյունքներն ավելի դրական կլինեին:
Պատրիկ Նոպենսը ներկայացրել է ուսումնասիրության գլոբալ համամատական արդյունքները:
Ուսումնասիրության մեթոդաբանությունը ներկայացրել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ պաշտպանության և անվտանգության ծրագրի կոնֆլիկտի և լարված իրավիճակների թիմի ծրագրի ղեկավար Ստեֆանի Նիյսսենը, իսկ ուսումնասիրության հայաստանյան արդյունքները՝ ԹԻՀԿ ծրագրի համակարգող Արաքս Մելքոնյանը:

Corruption risks were assessed in Armenia's defense sector
Government Defense Anticorruption Index of Armenia was presented and discussed on February 17, 2016. The corruption risks in Armenian defense sector were assessed as part of Defense and Security Program (TI-DSP) Government Defense Anticorruption Index 2015 global study. Armenian translation and publication of the research is made possible with the support of British Embassy in Yerevan through the project “Promoting the Integrity of the Defense Sector in Armenia” implemented by the Transparency International Anticorruption Center. Corruption risks are assessed in key areas. Armenia is ranked in Band D in the high category for corruption in the defense and security sector.
The highest risk areas were Finance, Operations, and Procurement, which fell in Band E (very high risk of corruption). The authors of the research also viewed and assessed defense sector according to transparency, trust and effectiveness, commercial activities and conflict of interests and building integrity. According to the results the Armenian government classifies a great majority of military procurement procedures and decisions, and only reveals very general information about defense. budgets.
The opening remarks were delivered by Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anticorruption Center; Koryun Nahapetyan, Chair of the National Assembly’s Standing Commission on Defense, National Security and Internal Affairs; Aleksandr Avetisyan, Senior Assistant of the Minister of Defense, Head of the Center of Human Rights and Building Integrity and Patrick Nopens, Brigadier General (retired), Consultant, Transparency International Defense and Security Program.
As said by Sona Ayvazyan if there is corruption in numerous sectors, naturally there cannot be an area which is not immune to corruption. The sector should not have immunity under the pretext of war or conflict situation. Corruption should be fought in all sectors. “On the one hand defense sector is vulnerable and sensitive because of different reasoning, on the other hand, since it ensures people’s security, confidence in the sector is of great importance.”
According to Koryun Nahapetyan preliminary inquiries, consultations should have been conducted with respective institutions – departments, commissions – to avoid irregularities.
Aleksandr Avetisyan had problems with the methodology of the research. In his opinion there are approaches that may have been reviewed. Should the methodology be different the results would have been more positive.
Patrick Nopens presented the global comparative results of the research.
The methodology of the research was presented by Stefanie Nijssen, Transparency International Defence and Security Program, Project Lead, Conflict and Insecurity Team. The research findings regarding Armenia were presented by Araks Melkonyan, TIAC Project Coordinator.