Lragir.am. ինչ է սպասվում իրենց եկամուտները թաքցնող պաշտոնյաներին
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի երկրորդ` 2015 թ. դեկտեմբերի 28-ի նիստում ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների լրամշակված նախագծերը, որոնք առնչվում են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերի ներկայացմանն ու դրանց իսկությանը: Դրանցով առաջարկվում է հայտարարագրերի ներկայացման ժամկետները խախտելու, կեղծ տվյալ ներկայացնելու, հայտարարագրման ենթակա տեղեկատվությունը թաքցնելու և այլ դեպքերում պատասխանատվության մեխանիզմներ կիրառել ու տուգանքներ սահմանել: Այդ կապակցությամբ Lragir.am-ը զրուցել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանի հետ:
Վարուժան Հոկտանյանը կարևորում է քաղաքական կամքի առկայությունը, որպեսզի իսկապես հետաքննություն անցկացվի: Նա նաև գտնում է, որ միայն Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը, որը տուգանքները կիրառող մարմինն է լինելու, ի վիճակի չէ լուծելու հայտարարագիր չներկայացնելու կամ կեղծ տվյալներ ներկայացնելու խնդիրները: Հայտարարագիրը չներկայացնելու դեպքում առաջին անգամ նախազգուշացում է տրվելու պաշտոնատար անձին, իսկ 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիրը չներկայացնելու դեպքում տուգանք է սահմանվելու՝ նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով: Դրան հաջորդող 60 օրվա ընթացքում խախտումը չվերացնելու և հայտարարագիրը չներկայացնելու դեպքում տուգանք է նշանակվելու նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկի չափով, իսկ անձը կհամարվի եկամուտների հայտարարագիր չներկայացրած:
Ի պատասխան Հոկտանյանի այն հարցին, թե հայտարարագիր չներկայացվածը ինչ հետևանք է ունենալու, նախարարը հայտնել է, որ մշակվում է Քրեական նոր օրենսգիրքը, և այդ դեպքում քրեական պատասխանատվության հարց է բացվում: Նույնը կեղծ տվյալների դեպքում է լինելու:
Բարդ է հայտարարագրերի արժանահավատության խնդիրը: «Երկրորդ հարցն այն է, որ ենթադրենք վարույթ է հարուցվում և արդեն բացվում է արժանահավատության հարցը, որքանո՞վ ֆորմալ կլինի այդ հայտնաբերելը: Կա մեկ տարբերակ, կարծես թե ստեղծվում է տվյալների փոխանակման ցանց, որպեսզի Էթիկայի հանձնաժողովն տվյալներ ունենա տարբեր մարմիններից, օրինակ, Պետռեգիստրից, համեմատի տվյալները, և պարզի, թե արդյոք բարձրաստիճան անձը չի թաքցրել տվյալներ»:
Բացի ունեցվածքը հայտարարագրելուց, որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ վերջին տարիներին գումարի տեսքով նվիրատվություններ են ներառել իրենց հայտարարագրերում: Հոկտանյանի խոսքով՝ պետք է հստակեցնել, թե նվիրատվությունների վերաբերյալ հարցերն ինչպես են լուծվելու, կամ եթե նվիրատվություն և այլ եկամուտ է ստացել տվյալ անձը և դա չի հայտարարագրել, ինչ պետք է անել: Երբ պաշտոնատար անձը չի ներկայացնում իր ունեցվածքն ամբողջությամբ, դա կոռուպցիայի հետևանք կարող է լինել: Իսկ դրանով պետք է զբաղվեին իրավապահ մարմինները:
«Այսինքն՝ այստեղ տեսնում եմ ոչ այնքան Էթիկայի հանձնաժողովի դերը, այլ թե որքանո՞վ էֆեկտիվ կաշխատի իրավապահ մարմինը՝ բացահայտելու կոռուպցիոն դեպքերը: Պետք է կենտրոնանալ իրավապահ մարմինների գործողությունների վրա, որ գործը չհասնի նրան, որ հայտարարագրերում կասկածելի թվեր լինեն: Եթե իրավապահ մարմիններն ավելի արդյունավետ աշխատեն, նրանք կարող են հայտնաբերել կաշառքի դեպքեր, այդ դեպքում հայտարարագրում նվիրատվության դեպք չի լինի, այլ լրիվ ուրիշ հետևանքներ կլինեն»:

Lragir.am: what awaits the officials who hide their income
During the second meeting of the Anticorruption Council, held on December 28, 2015, Minister of Justice Arpine Hovhannisyan introduced draft amendments to the Code of Administrative Offences and the Law on Public Service of the Republic of Armenia related to submission of high-ranking officials’ income and asset declarations and their verification. The draft amendments propose to use responsibility mechanisms and sanctions, such as setting fines in cases if the high-ranking officials do not meet the deadline for submitting the necessary data or submit false data, hide the data that should be declared, etc. In that regard Lragir.am talked to Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC).
Varuzhan Hoktanyan attaches importance to political will for investigations to be actually conducted. He also thinks that only the Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia as a body to impose fines, will not be able to solve the problems in cases when the officials do not submit declaration or submit false data. The amendment implies a warning for the first time for high-ranking public officials’ failure to submit in due time income and asset declarations. A fine to the amount of 200-fold of the minimum wage will be applied, should they fail to submit a declaration within 30 days of the warning. In case of failure to submit within the next 60 days, a fine will be imposed in the amount of 1000 times the amount of the minimum wage, and the person will be deemed to be not submitted income tax return.
In reply to Hoktanyan’s question what consequences would be taken if officials fail to submit declarations the Minister of Justice informed that a new Criminal Code was in the process of development implying criminal liability in such cases. The same refers to submitting false data.
The issue of reliability of declarations is rather complicated. “Next, suppose proceedings are opened. The issue of reliability arises. How formal might exposing them be? Data exchange network is created, for the Commission on Ethics of High-Ranking Officials to compare the data obtained from various bodies, for instance, from the State Register, to verify and see whether the high-ranking official hide any information.”
Also, besides declaring their assets some high-ranking officials have included donations in their declarations. In the words of Hoktanyan, it must be clarified how the issues on donation would be settled, or if the person received donations or other income, which is not declared what should be done? Failure of the high-ranking officials to submit complete information about their income might be as a result of corruption. It is the law enforcement bodies that should deal with the issue.
“To be exact, not as much the role of Ethics Commission is emphasized as how effective law enforcement bodies would work to expose cases of corruption? One should focus on the activity of law enforcement bodies for no doubtful data to appear in income and asset declarations. If the law enforcement bodies work more effectively, they might expose instances of bribe-giving. In those cases there won’t be the issue of donations in declarations, and there would be different implications.”