Հայտարարություն 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում գրանցված բազմաթիվ խախտումների վերաբերյալ
Մենք՝ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի (ՀԱՊ) ներկայացուցիչներս, խորը վրդովմունք ենք հայտնում ս.թ. դեկտեմբերի 6-ի Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման, անցկացման և հաշվարկի ընթացքում գրանցված բազմաթիվ խախտումների վերաբերյալ։
Պնդում ենք, որ հանրաքվեի արդյունքի վրա ազդելու նպատակով իշխանությունները ձեռնարկել են բոլոր հնարավոր միջոցները՝ վարչական ռեսուրսի օգտագործում, ընտրակաշառքների բաժանում, ընտրողների ուղղորդում, հանձնաժողովների ընդդիմադիր անդամների, վստահված անձանց, դիտորդների և լրագրողների հանդեպ ճնշումներ ու բռնություններ, լցոնումներ, հանրապետությունից բացակայող և մահացած անձանց փոխարեն, ինչպես նաև նույն անձանց կողմից բազմակի քվեարկություններ, քվեատուփերի ու գրանցամատյանների առևանգման դեպքեր և այլն։
Այն տեղամասերում, որտեղ ընդդիմադիր ուժերի դիտորդները, վստահված անձինք և հանձնաժողովի անդամները կարողացել են կանխել ընտրախախտումները, ընտրողների մասնակցությունը չի գերազանցել 30-35 տոկոսը, և դա ցայտուն կերպով ցույց է տալիս, որ ԿԸՀ կողմից արձանագրած բարձր մասնակցությունը ընտրակեղծիքների արդյունք է։
Ահազանգում ենք, որ քվեարկության օրը ընտրատեղամասերում որպես դիտորդ, լրագրող, վստահված անձ կամ հանձնաժողովի անդամ ներկա գտնված ՀԱՊ անդամներից շատերի աշխատանքը խոչընդոտվել է ընտրական հանձնաժողովների իշխանական ներկայացուցիչների և թաղային խուժանի կողմից։ Բռնության է ենթարկվել ՀԱՊ անդամ, ՔՀՖ Կիևի համաժողովի պատվիրակ Հրայր Մանուկյանը։ Այդ ամենը տեղի է ունեցել իրավապահ մարմինների ներկայությամբ և նրանց բացաձակ անգործության պայմաններում։
Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը հայտարարում է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքը չի համապատասխանել ժողովրդավարական չափանիշներին, իսկ գրանցված արդյունքները չեն կարող արտացոլել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կամարտահայտումը։
Պնդում ենք, որ ընտրակեղծիքներն էապես ազդել են ԿԸՀ կողմից գրանցված արդյունքների վրա։
Պահանջում ենք՝
- Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից՝ անվավեր ճանաչել ս.թ. դեկտեմբերի 6-ին իրականացված հանրաքվեի արդյունքները։
- ՀՀ իրավապահ մարմիններից՝ պատասխանատվության ենթարկել զանգվածային ընտրակեղծիքների կազմակերպիչներին և իրականացնողներին։
- Եվրամիության կառույցներից՝ վերոնշյալ պահանջների կատարումը ներառել ս.թ. դեկտեմբերի 7–ին մեկնարկած շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների նախապայմանների ցանկի մեջ։

Statement on Numerous Violations Recorded During the December 6, 2015 Referendum on Amendments to the RA Constitution
We, the representatives of the Armenian National Platform (ANP) of the Eastern Partnership Civil Society Forum, express our deep frustration regarding numerous violations recorded during the preparation, the conduct and the vote counting of December 6 Referendum on Amendments to the RA Constitution.
We assert, that the authorities resorted to all possible leverages of influencing the outcome of the voting - use of administrative resources, vote buying, instruction of voters, pressure and violence exerted against opposition members of electoral commissions, proxies, observers and journalists, ballot box stuffing, voting for absent and dead citizens, as well as multiple voting by the same citizens, stealing of ballot boxes and voter registers, etc.
In those polling stations, where the observers, proxies and commission members from opposition forces managed to prevent the electoral violations, the turnout did not exceed 30-35%. This vividly manifests that the turnout recorded by the Central Electoral Committee (CEC) is a result of electoral fraud.
We alert that the work of many ANP members engaged on the voting day in polling stations as observers, journalists, proxies or commission members was obstructed by the authorities’ representatives of electoral commissions and district thugs. Hrayr Manukyan, ANP member, delegate to CSF Kyiv Annual Assembly was subjected to physical violence. All this took place in the presence of law enforcement agencies and by their complete inaction.
Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum declares that the process of Referendum on Amendments to the RA Constitution did not comply with democratic principles and the registered results cannot reflect the free will of the citizens of the Republic of Armenia.
We assert that electoral fraud significantly affected the results registered by CEC.
- The Central Electoral Committee nullifies the results of December 6 Referendum;
- The Republic of Armenia law enforcement agencies subject to liability the organizers and the direct implementers of massive electoral fraud;
- The European Union institutions incorporate the fulfillment of the above-mentioned demands in the list of preconditions on the negotiations over the framework agreement, launched on December 7.