«Կոռուպցիոն ռիսկերը և հասարակական վերահսկողությունը պաշտպանության համակարգում» դասընթաց
Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) «Օրինավորության խթանումը ՀՀ պաշտպանության համակարգում» ծրագրի շրջանակում ս.թ. հոկտեմբերի 7-8-ին անց է կացվում «Կոռուպցիոն ռիսկերը և հասարակական վերահսկողությունը պաշտպանության համակարգում» ինտերակտիվ դասընթաց, որ վարում են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) ներկայացուցչության Պաշտպանության և անվտանգության ծրագրի ղեկավար Կատրին Դիքսոնը և ծրագրի պատասխանատու Ստեֆանի Նայսենը: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է ՄԹ Հակամարտությունների, անվտանգության և կայունության հիմնադրամի կողմից Երևանում Բրիտանական դեսպանատան միջոցով: Դասընթացն ուղեկցվում է վարժություններով, խմբային քննարկումներով, դերախաղով, առաջարկվել են լուծումներ և գործողությունների ծրագիր:
Դասընթացի ժամանակ արծարծվել են օրակարգի հետևյալ հարցերը՝ կոռուպցիան Հայաստանում և ԹԻՀԿ գործունեությունը, կոռուպցիան պաշտպանության համակարգում ու ՄԹ Պաշտպանության և անվտանգության ծրագրի գործունեությունը, կառավարության պաշտպանության ոլորտի օրինավորության համաթվի շրջանակներում դիտարկվող խնդիրները, գնումները և ակտիվների կառավարումը, բերելով լավագույն փորձի օրինակներ: Դասընթացի մասնակիցներն անդրադարձել են նաև ազգային անվտանգության, պաշտպանության նախարարության վրա ներգործության և այլ հարցերի:

“Corruption risks and public oversight in defense sector” training
On October 7-8, 2015, within the framework of "Promoting the Integrity of the Defense Sector in Armenia" project Transparency International Anticorruption Center (TIAC) hosted “Corruption Risks and Public Oversight in Defense Sector” interactive training program. The training is conducted by Katherine Dixon, Director and Stefanie Nijssen, Conflict and Insecurity Team Project Lead of Transparency International UK Defense and Security Program. The project is funded by UK's Conflict Stability and Security Fund and administered via British Embassy Yerevan. The training participants were involved in exercises, group discussions and role play, suggested solutions and made action plan.
Among the items of agenda presented during the training were corruption in Armenia and TIAC activity, defense corruption and TI-DSP activity, introduction to procurement with best practice case studies. The training participants also addressed issues of national security, influencing defense ministry, etc.