Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը[1], չբացառելով, որ գործող սահմանադրության մեջ առկա են բարեփոխման կարիք ունեցող դրույթներ, այդուհանդերձ, իր խորը մտահոգությունն է արտահայտում այն կապակցությամբ, որ ՀՀ իշխանությունների նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը և դրա վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացումը ժամանակավրեպ են և բխում են ոչ թե հասարակության և պետության շահերից, այլ բացառապես՝ առկա քաղաքական կոնյունկտուրայից:
Սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնվել են մի ժամանակաշրջանում, երբ.
• բացակայում է սահմանադրական ճգնաժամը, և երկրում արդիական բարեփոխումների համար խոչընդոտ է հանդիսանում ոչ թե գործող հիմնական օրենքը, այլ սահմանադրական կարգի և երկրի ժողովրդավարական զարգացման ապահովման քաղաքական կամքի բացակայությունը.
• նման փոփոխությունների համար ձևավորված չէ հասարակական պահանջ, ինչի հետևանքով դժվար չէ կանխատեսել քաղաքացիների պասիվ մասնակցություն, հետևաբար նաև՝ առկա է մեծածավալ կեղծիքի վտանգ.
• իշխանությունների նախաձեռնության շուրջ չկա լայն քաղաքական կոնսենսուս, որը քաղաքակիրթ միջազգային պրակտիկայում գործող նախապայման է սահմանադրական հանրաքվեի անցկացման համար: Ամբողջ գործընթացի նկատմամբ քաղաքացիական և քաղաքական շատ կառույցների լուրջ և հիմնավորված վերապահումները խիստ սահմանափակում են նախագծի լայն, բաց, կառուցողական քննարկման ու բարելավման հնարավորությունները.
• ելնելով վերոնշյալից, ինչպես նաև ներկա օրենսդրության թերություններից ու համապետական ընտրությունների արատավոր պրակտիկայից, դժվար է ակնկալել քվեարկության արդյունքների նկատմամբ հասարակության վստահություն: Մասնավորապես, չնայած այս տարվա հունիսի 10-ին Հանրաքվեի մասին օրենքում արված լրացումներին, բավականին անորոշ են մնում քվեարկությունից առաջ քարոզչության իրականացման, տարբեր դիրքորոշումների ներկայացման հնարավորությունները.
• վերջապես, Հայաստանի առջև ծառացած լրջագույն արտաքին և ներքին մարտահրավերների՝ օրինականության հաստատման, կոռուպցիայի և անարդյունավետ կառավարման հաղթահարման, աշխարհաքաղաքական ցնցումներին պատասխանների մշակման և այլնի նկատմամբ իշխանությունների կողմից հստակ և համարժեք քայլերի բացակայությունը չպիտի քողարկվի սահմանադրական բարեփոխումների պատրանքով, որն ընկալվում է սոսկ որպես քաղաքական նպատակներին հասնելու ձգտում:
Մենք համոզված ենք, որ անհրաժեշտ է սահմանադրական բարեփոխումները տարանջատել այժմեական քաղաքական կոնյունկտուրայից, ինչն առկա զարգացումների պայմաններում անհնարին է:
Ուստի, կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին՝ հետաձգել սահմանադրական փոփոխությունների հարցով հանրաքվեն և այն նշանակել առաջիկա համապետական ընտրություններից հետո՝ կարճ ու ողջամիտ ժամկետներում, իսկ քաղաքական բոլոր ուժերին հորդորում ենք համաձայնության գալ՝ սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի քննարկումը հետագայում ծավալելու, ընդհուպ՝ փոփոխությունների վերաբերյալ սեփական մոտեցումներն իրենց նախընտրական ծրագրերում ներառելու շուրջ:
Եվ որպես հանրային վստահության երաշխիք/նախապայման` ՀՀ իշխանություններից պահանջում ենք ապահովել գալիք ընտրությունների ազատ և արդար անցկացում:

Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum[1], not excluding that the existing constitution contains provisions which require certain amendments, expresses its deep concern regarding the process of revision of the constitution initiated by the incumbent government. We consider that the initiative of constitutional revision and the referendum called in this regard are untimely and do not derive from the interests of the state and the society, instead serve the interest of the existing political leadership.
Revision of the constitutional is being held in a time when:
• There is no constitutional crisis and the obstacle to urgent reform in the country is not the existing main law , but the absence of political will to ensure constitutional order and democratic development of the country;
• There is no public demand for such changes, which will be reflected in low turnout and consequently high risks of large-scale fraud;
• There is no broad political consensus around this initiative, which is an essential precondition for constitutional referendum in civilized international practice. Serious and well-founded reservations of civil and political structures regarding this initiative limit the opportunity of wide, open and constructive discussion and improvement of this endeavor;
• Based on the above said, at the same time taking into account the existing gaps in the relevant legislation and vicious practice of national elections in the country, it is hard to expect public confidence in the voting results. In particular, despite the amendments to the Law on Referendum of June 10 of the current year, the regulations regarding information campaigns covering different positions remain unclear;
• Finally, the absence of clear and adequate strategy of the incumbent government concerning most serious internal and external challenges that Armenia is currently facing, such as the establishment of the rule of law, eradication of corruption and ineffective governance, adequate responses to geopolitical shocks, etc., should not be disguised under the illusion of constitutional amendments, which is perceived merely as pursuit of political ambitions.
We are convinced that constitutional reform should be clearly separated from the current political ambiance, which is impossible in the context of present development.
Therefore, we urge the RA authorities to postpone the referendum on constitutional changes until after the forthcoming national elections, within a reasonable timeframe.
Herein we also call all political forces to agree to engage in further discussions on the constitutional amendments in the future, including presenting their own positions on this issue in their pre-election party platforms.
Also, as a guarantee/precondition to public trust we demand the RA authorities to ensure free and fair administration of the upcoming elections.