Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մ. Միլսը բացառիկ հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության տնօրեն Հրայր Թամրազյանին: Ներկայացվում է հարցազրույցն ամբողջությամբ:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, շնորհակալություն մեր երևանյան բյուրո այցելելու համար: Ես կցանկանայի նախ հարցնել, թե ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկայիս վիճակը:
Միլս․ - Ուրախությամբ պիտի նշեմ, որ հարաբերությունները շատ լավ են և ամուր: Մենք գործընկերային հարաբերություններ ունենք բազմաթիվ ասպարեզներում՝ դիվանագիտական, ռազմական, մշակութային: Կարծում եմ, անցած ամիս մեր միջև «Առևտրի և ներդրումների մասին» համաձայնագրի կնքումը այդ գործակցության և այդ հարաբերությունների ամրության ցուցիչն է: Պետքարտուղարի տեղակալ Նյուլանդի փետրվարյան այցը՝ շատ բարձր մակարդակի այցը, Հայաստանի ժողովրդի և իշխանությունների հետ մեր հարաբերությունների խորության ևս մեկ դրսևորում էր:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, մենք գիտենք, որ Դուք Հայաստանի իշխանություններին աջակցում եք բազմաթիվ ոլորտներում, որոնցից մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է: Կարո՞ղ եք ասել, ինչո՞ւ է ԱՄՆ-ը հետաքրքրված Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարով: Եթե ճիշտ եմ հասկանում, Հայաստանում Ձեր առաքելության մաս է կազմում աջակցությունը ժողովրդավարության կառուցմանը, բարեփոխումներին: Ասացեք խնդրեմ, ինչո՞ւ է ԱՄՆ-ը շահագրգռված դրանում:
Միլս․ - Կոռուպցիայի դեմ պայքարում մենք համագործակցում ենք Հայաստանի իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության, լրատվամիջոցների հետ, որովհետև կոռուպցիան խոչընդոտում է Հայաստանի ժողովրդի հետ մեր ունեցած ընդհանուր շահերի կենսագործումը, խանգարում է մեր ընդհանուր նպատակների իրականացմանը, խանգարում է մեր հարաբերություններին: Գիտեք, Հրայր, Հայաստանի հետ կապված մեր նպատակները շատ պարզ են՝ մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը լինի ազատ, բարգավաճ և բարիդրացիական հարաբերություններ ունենա իր հարևանների հետ: Եվ կոռուպցիան խոչընդոտում է այդ նպատակների իրականացումը բոլոր մակարդակներում: Կոռուպցիան խոչընդոտում է տնտեսական աճը, վտանգում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը և անգամ, կարծում եմ՝ այն երկրի ազգային անվտանգությունը, որտեղ կոռուպցիա կա, քանի որ արտաքին ուժերը կարող են վերահսկել ձեր երկրի զարգացումը: Քանի որ մենք ընդհանուր նպատակներ ունենք, մենք ցանկանում ենք օգնել Հայաստանի ժողովրդին՝ պայքարելու կոռուպցիայի դեմ: Հստակ է մի բան՝ կոռուպցիան խնդիր է, որի դեմ ստիպված են պայքարել աշխարհի բոլոր երկրները: Մենք ստիպված ենք պայքարել դրա դեմ Միացյալ Նահանգներում, մեզ մոտ կան կոռուպցիայի դեպքեր: Եվ հարցն այն է, թե արդյոք պետությունը ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար անհրաժեշտ գործիքները և կամքը, և արդյո՞ք կա այն քաղաքացիական հասարակությունը, որը պատրաստ է համագործակցել իշխանությունների հետ և օգնել այդ պայքարում: Եվ այստեղ մեր նպատակն է օգնել Հայաստանի իշխանություններին՝ ունենալու պահանջվող գործիքները, օգնել քաղաքացիական հասարակությանը, հայ ժողովրդին՝ ոտքի կանգնելու և ուշադրության կենտրոնում պահելու կոռուպցիայի խնդիրը, օգնել պայքարելու դրա դեմ:
«Ազատություն»․ - Անցյալում դուք այդ պայքարը ծավալում էիք հատուկ ծրագրերի միջոցով, օրինակ՝ «Հազարամյակի մարտահրավերի»: Բայց այժմ կարծես կենտրոնացել եք այս կոնկրետ մեկ՝ մեծ խնդրի վրա, որը շատ կարևորում եք: Ճիշտ չե՞մ:
Միլս․ - Այո, դա իսկապես մեզ համար շատ կարևոր խնդիր է: Ինչպես արդեն ասացի, կոռուպցիան խոչընդոտում մեր բոլոր ընդհանուր նպատակների իրականացումը: Բայց պետք է հավելեմ, որ հայկական կենսակերպում և հայաստանյան կառավարման համակարգում թափանցիկության, հաշվետվողականության սկզբունքների ապահովումը ներդրված է մեր բոլոր ծրագրերում, դա մեր ցանկացած նախաձեռնության բաղկացուցիչն է: Մենք փորձում ենք մեր բոլոր ծրագրերը հնարավորինս բաց իրականացնել, ուզում ենք օգնել Հայաստանի իշխանություններին՝ լինելու հարկ եղածի պես բաց և թափանցիկ: Այնպես որ շատ առումներով սա մեր ամբողջ գործունեության մասն է:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, Դուք այս հարցերը քննարկո՞ւմ եք քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ հետ:
Միլս․ - Անշուշտ: Ավելին՝ երեկ երեկոյան ես մի միջոցառում էի կազմակերպել, որը նպատակ ուներ ուշադրություն հրավիրել կոռուպցիայի խնդրի վրա: Ես ցանկանում էի նաև բարձրաձայնելլ, թե ովքեր են մեր հայաստանյան գործընկերները ինչպես կառավարությունում, այնպես էլ, և առավել ևս՝ քաղաքացիական հասարակության մեջ: Եվ ես նրանց հրավիրել էի իմ տուն: Մենք հանդիպեցինք, քննարկեցինք, և ես շատ բան իմացա նրանց գործունեության մասին, այն մասին, թե որ քայլերն են հաջողվում, որոնք են երբեմն տապալվում: Եվ ես նաև նրանց հնարավորություն ընձեռեցի հանդիպելու հայաստանյան պաշտոնյաների հետ, այն մարդկանց հետ, ում ձեռքում իրական լծակներ կան այս հարցում: Թույլ տվեք նկատել, որ այստեղ համագործակցելու կարիք կա: Քաղաքացիական հասարակությունը պետք է իր դերը ստանձնի և համագործակցի իշխանությունների հետ, որպեսզի հարցին լուծում տրվի:
Մենք մի ծրագիր ունենք, որը ֆինանսավորում ենք ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով, և որը նպատակ ունի աջակցել այն քաղաքացիական խմբերին, որոնք զբաղվում են կոռուպցիայի խնդրով և ցանկանում են զարգացնել հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը Հայաստանում: Մենք աջակցում ենք այդ կազմակերպություններին, որպեսզի հնարավորություն ստեղծենք նրանց համար ավելի շատ մարդկանց ընդգրկել իրենց աշխատանքում:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները որոշակի տեսակետներ են արտահայտում վարչապետի ստեղծած հակակոռուպցիոն խորհրդի վերաբերյալ, որը հենց ինքն էլ գլխավորում է: Այդ խորհրդի կազմում նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կան, օրինակ՝ ֆինանսների նախարարը: Քաղաքացիական հասարակության որոշ երևելի ներկայացուցիչներ կարծիք են հայտնում, որ Հայաստանում կոռուպցիայի աղբյուրը հենց այս պաշտոնյաներն են, կամ առնվազն նրանք կոռուպցիայի ռիսկի տակ են: Ինչպե՞ս կարելի է համոզել քաղաքացիական հասարակությանը և առհասարակ հանրությանը, որ այդ խորհուրդը իրականում կարող է հաջողության հասնել:
​Միլս․ - Թույլ տվեք անկեղծ լինել: Հայ ժողովրդին ինչ-որ բան համոզելու պարտականությունը Հայաստանի իշխանություններինն է, նրա՛նք պետք է կարողանան ապացուցել, որ հակակոռուպցիոն խորհուրդը իրական և արդյունավետ գործիք է: Այստեղ մենք մեր դերը չենք տեսնում: Բայց պարբերաբար հանդիպում է նաև մի թյուր տեսակետ, թե իբր մենք ենք ֆինանսավորում հակակոռուպցիոն խորհուրդը: Դա այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը: Մենք որոշ նպատակաուղղված աջակցություն ենք հատկացնում հակակոռուպցիոն խորհրդի գործունեության որոշակի կոնկրետ բաղադրիչների համար: Օրինակ, մենք տեխնիկական փորձագիտական աջակցություն ենք տրամադրում, որպեսզի օգնենք նրանց ձևավորելու աշխատանքային հայեցակարգ, որով կնախատեսվեն կոնկրետ քայլեր պետության կողմից մատուցվող ծառայություններում, իրավական ծառայություններում, ոստիկանությունում կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար: Մենք նաև ֆինանսավորում ենք կոնկրետ ծրագրեր, որոնք հակակոռուպցիոն խորհրդին հնարավորություն կտան իրազեկել հասարակությանը և հետազոտել հասարակական կարծիքը՝ լսել մարդկանց տեսակետները կոռուպցիայի վերաբերյալ: Մենք այդիպիսի երկու շատ կոնկրետ ծրագրեր ենք իրականացնում: Ուզում եմ ասել՝ մենք հակակոռուպցիոն խորհրդի անդամներին ինչ-որ գումարներ չենք տալիս: Եվ, իհարկե, ես հասկանում եմ, թե ինչու են մարդիկ որոշակի վերապահումներով մոտենում այս խորհրդին, կամ առհասարակ՝ կառավարության ցանկացած նախաձեռնության, որն ուղղված է կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Սակայն պետք է ասեմ, որ ԱՄՆ կառավարությունը, դեսպանատունը, դիտարկում են այս խորհուրդը որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիք, որպես հարցը լուծելու հանձնառություն, որը Հայաստանի իշխանությունները ստանձնել են հրապարակայնորեն:
Ես պատրաստ եմ աշխատելու Հայաստանի կառավարության ցանկացած ինստիտուտի հետ, որը ցանկանում է պայքարել կոռուպցիայի դեմ: Այնպես որ, մենք աշխատելու ենք այս խորհրդի հետ, սակայն, ինչպես արդեն ասացի, մենք ակնկալում ենք գործողություններ, միայն խոսքերը բավարար չեն: Մենք մշտապես գնահատելու ենք խորհրդի հետ մեր համագործակցությունը, և եթե ժամանակի ընթացքում չտեսնենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի այն նվիրվածությունը և այն գործողությունները, որոնց մասին խոսում են վարչապետն ու խորհրդի մյուս անդամները, մենք կվերանայենք մեր հարաբերությունները խորհրդի հետ:
«Ազատություն»․ - Այս խորհրդի գործունեությունը կարո՞ղ է ազդել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների վրա: Օրինակ՝ եթե նրանք հաջողության չհասնեն, խորհուրդը չծառայի նպատակին կամ տապալվի, ինչպիսի՞ն կլինեն հետևանքները:
Միլս․ - Ես չեմ ուզում ենթադրել, որ նրանք կտապալվեն, քանի որ չեմ կարծում, որ այդպիսի բան կլինի: Սակայն, կարծում եմ, որ եթե մենք չկարողանանք լուծել կոռուպցիայի խնդիրը, որը լուրջ խնդիր է այս երկրում և մեծ դեր ունի Հայաստանի ամենօրյա կյանքում, դա մեծապես կազդի մեր հարաբերությունների վրա շատ կոնկրետ ոլորտներում: Օրինակ՝ ներդրումների: Ես մեծ ջանքեր եմ գործադրում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրային հարաբերությունները, ներդրումները խրախուսելու ուղղությամբ: Ես կարծում եմ, որ հիմա ժամանակն է կենտրոնանալու դրա վրա: Սակայն ամերիկյան ներդրումներ հրապուրելու համար ներդրողները պետք է իմանան, որ մուտք են գործում մի միջավայր, որտեղ բոլորին նույն կերպ են վերաբերվում, որտեղ անարդար մրցակցություն չկա, պետական ծառայությունները հավասարապես հասանելի են բոլորին: Եվ եթե հակակոռուպցիոն խորհուրդը չլուծի այս խնդիրները, կարծում եմ դա կվնասի այստեղ ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:
Մենք վերջերս մեծ հաջողություն արձանագրեցինք, խոսքը Որոտանի կասկադի վաճառքի մասին է ամերիկյան մի ընկերության:
«Ազատություն»․ - Այո, դա շատ խոշոր ներդրում էր, այնպես չէ՞:
Միլս․ - Այո, դա ամերիկյան խոշորագույն ներդրումն էր այստեղ: Եվ կարծում եմ, որ դա ճանապարհ է հարթում հետագա ներդրումների համար: Սա ապացուցում է իմ խոսքերը, որ մենք կարող ենք հրապուրել ներդրողներին: Երբ ամերիկյան ընկերությունը վստահ է, որ ստեղծված են արդար մրցակցության պայմաններ, որ իր նկատմամբ վերաբերմունքը կլինի նույնը, ինչ մյուսների, այդ ներդրումները կլինեն: Ահա թե ինչու ես կուզենայի, որ հակակոռուպցիոն խորհուրդը հաջողության հասներ:
«Ազատություն»․ - Իսկ հայաստանյան պաշտոնյաները իսկապե՞ս հետաքրքրված են ամերիկյան ներդրումներով, նրանք իսկապե՞ս ուզում են, որ ամերիկյան ընկերությունները գան Հայաստան:
Միլս․ - Այո, ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ դա այդպես է: Ես տեսնում եմ իրական հետաքրքրություն ամերիկյան ներդրումները, հայ-ամերիկյան առևտրային հարաբերությունները խրախուսելու ուղղությամբ: Կարծում եմ, այստեղ հասկանում են, որ ամերիկյան ներդրողները «լավ քաղաքացիներ են», նրանք բերում են գործունեության, մենեջմենթի միջազգային փորձը, նրանք նվիրված են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքներին, և դա այստեղ գնահատում են:
«Ազատություն»․ - Եվ խոսքը չի վերաբերում միայն հայկական սփյուռքին, այնպես չէ՞:
Միլս․ - Այո, խոսքը միայն սփյուռքի մասին չէ: Անկեղծ ասած՝ հայկական սփյուռքը շատ կարևոր և արժեքավոր ծրագրեր է իրականացրել այստեղ, սփյուռքը հսկայական արժեքավոր ռեսուրս է եղել Հայաստանի ժողովրդի համար անցած 25 տարիներին և դրանց առաջ, սակայն շատ կարևոր է, որ մեր հարաբերությունները կառուցված լինեն փոխշահավետության սկզբունքի վրա: Ամերիկյան կառավարության և անձամբ իմ ջանքերը միտված են ներդրումներ ներգրավելու ոչ միայն հայկական սփյուռքից, այլև գործարար շրջանակներից և ԱՄՆ-ից առհասարակ: Մենք հույս ունենք, որ նրանք կգան այստեղ և կտեսնեն, որ այստեղ ներդրումները եկամտաբեր են:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, Հայաստանը հսկայական գումարներ է ստանում միջազգային դրամաշնորհների, վարկերի, աջակցության տեսքով: ԱՄՆ-ը տարիներ շարունակ հանդիսացել է խոշորագույն դոնորը Հայաստանում: Սակայն, չնայած ձեր բոլոր ջանքերին, մենք իրական առաջընթաց չենք տեսնում, բարեփոխումները տեսանելի չեն, թեև դուք շատ կարևոր ծրագրեր եք իրականացնում այստեղ: Ինչպե՞ս է ստացվում, որ ձեր ծրագրերը հաջողության են հասնում հարևան երկրում՝ Վրաստանում, բայց ոչ այստեղ: Ո՞րն է դրա գաղտնիքը:
Միլս․ - Հրայր, պարզապես հստակեցնեմ ինձ համար՝ նկատի ունեք կոռուպցիայի դեմ պայքարի՞ ծրագրերը։
«Ազատություն»․ - Այո:
Միլս․ - Նախ՝ ես ընդունում եմ, որ կոռուպցիան շարունակում է լուրջ խնդիր մնալ այստեղ: Ես այստեղ զրուցում եմ մարդկանց հետ, զրուցում եմ պաշտոնյաների հետ: Բոլորն ընդունում են, որ դա լուրջ խնդիր է: Այն քայքայիչ ազդեցություն ունի, խոչընդոտում է մեր համատեղ նպատակների իրականացումը: Միևնույն ժամանակ, ես կարծում եմ, որ որոշակի առաջընթաց կա: Եթե ուշադրություն դարձնենք անկողմնակալ դիտորդների գնահատականներին, օրինակ՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ»-ի, որը այս ոլորտում մեծ հեղինակություն է վայելում, ապա կտեսնենք, որ անցած տարիների ընթացքում Հայաստանում կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչը բարելավվել է: Ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու՝ Համաշխարհային բանկի ինդեքսում Հայաստանի վարկանիշն աճել է, և դա, մասնավորապես, նաև հետևանք է այն բանի, որ այստեղ կոռուպցիայի դեմ պայքար է ծավալվում: Կարծում եմ, որ կան որոշակի բարեփոխումներ, և դրանք չափելի են: Կարծում եմ, յուրաքանչյուր երկիր տարբեր է: Տարբեր է մշակույթը, միջավայրը: Եվ չեմ կարծում, որ ճիշտ է նայել որևէ երկրի ու ասել՝ ինչո՞ւ է այնտեղ դա հաջողվում, իսկ այստեղ՝ ոչ: Կարծում եմ, մենք պետք է հայկական լուծումներ և հայկական մոդելներ փնտրենք՝ համագործակցելով Հայաստանի իշխանությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ: Մեր աջակցությունն այստեղ հիմնականում տրամադրվում է USAID-ի միջոցով, նրանք հաջողություններ են արձանագրում: Այստեղ՝ Հայաստանում, մեր նպատակն է բարելավել պետության մատուցած ծառայությունների որակը, որպեսզի ժողովուրդը իրեն հասանելի ծառայություններից կարողանա օգտվել արդար և հավասար պայմաններում: Մենք մեր ջանքերը կենտրոնացրել ենք այս ուղղությամբ և, կարծում եմ, որոշակի առաջընթաց կա:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, հարցս վերաբերում է փոքր և միջին ձեռնարկություններին: Այդ ձեռնարկությունները ամենաշատն են տուժում կոռուպցիայի պատճառով, քանի որ նրանք չունեն այն կապերը, լծակները, որոնք հասանելի են խոշոր ձեռնարկություններին: Ի՞նչ կարող եք ասել նրանց, ո՞րն է Ձեր ուղերձը մեր փոքր և միջին ձեռներեցներին: Նրանք իսկապես ուզում են իրենց ներդրումն ունենալ երկրում տնտեսական իրավիճակի բարելավման գործում, բայց նրանք երբեմն աջակցության կարիք ունեն:
Միլս․ - Լիովին համաձայն եմ: Կոռուպցիայի ծանրությունն ընկնում է առավել խոցելի խմբերի վրա, փոքր ձեռնարկությունների, դժվարությամբ ծայրը-ծայրին հասցնող ձեռներեցի վրա, ով փորձում է իր գործունեությունը ծավալել: Եվ ես հասկանում եմ, թե դա ինչքան դժվար կարող է լինել: Իմ ասելիքը բոլոր նրանց, ովքեր դժգոհ են կոռուպցիայից, հետևյալն է՝ ուղիներ գտեք ուշադրություն սևեռելու դրա վրա, մի վախեցեք բարձրաձայնել: Ես վստահ եմ, որ կան գործիքներ կառավարության ներսում, կան մարդիկ, ովքեր կօգնեն ձեզ հաղթահարել դա: Մենք փորձում ենք այնպես անել, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հնարավորություններն ավելանան:
Կուզենայի օրինակներից մեկը բերել՝ անցած ամիս ես այցելեցի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն: Մենք նրանց և Համաշխարհային բանկի հետ աշխատել ենք թոշակների, սոցիալական նպաստների մասին ողջ ինֆորմացիան ավտոմատացնելու ուղղությամբ: Մենք նրանց նաև օգնել ենք «թեժ գիծ» ստեղծելու հարցում՝ 114 համարով, որի միջոցով նրանք կարող են արձագանքել սոցիալական նպաստներին վերաբերող ցանկացած հարցի: Սա անելիս մեր նպատակը սոցիալական նպաստների ողջ համակարգը ավելի թափանցիկ դարձնելն էր: Դա նաև գործիք է՝ տեղեկացնելու կոռուպցիայի դեպքերի մասին, և ստեղծված է այդօրինակ խնդիրները լուծելու մեխանիզմ: Կարծում եմ սա իսկապես հաջողված ծրագիր է: Ես այցելեցի այդ «թեժ գծի» զանգերի կենտրոն, խոսեցի այն մարդկանց հետ, ովքեր հաղորդել էին չարաշահումների և կեղծիքների մասին: Իսկ ինֆորմացիայի ավտոմատացումը օգնեց նախարարությանը մաքրել ցուցակները և դրանցից հեռացնել այն մարդկանց, ովքեր իրավունք չունեին նպաստներ և թոշակներ ստանալ, կամ, ասենք, վաղուց մահացած էին, սակայն ինչ-որ մեկը նրանց փոխարեն շարունակում էր ստանալ այդ թոշակը: Այս ծրագրի շնորհիվ նախարարությունը կարողացավ այնքան գումար խնայել, որ նրանք կարողացան անցած երկու տարիների ընթացքում 15 տոկոսով բարձրացնել թոշակները՝ առանց բյուջեով հատկացումներն ավելացնելու: Կարծում եմ դա մեծ հաջողություն էր, և դա ինձ համար ապացույց է, որ եթե հայաստանցիներին տրվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործիք, նրանք դա անպայման կօգտագործեն:
«Ազատություն»․ - Պարո՛ն դեսպան, Միացյալ Նահանգներում մեր սփյուռքը ուշադրությամբ հետևում է հայաստանյան զարգացումներին: Նրանցից ոմանք կցանկանային գալ և ներդրումներ անել այստեղ: Ի՞նչ կարող եք ասել նրանց: Արդյոք, Ձեր կարծիքով, պայմանները կբարելավվեն, և արդյոք Դուք նրանց հորդորում եք գալ և ներդրումներ անել այստեղ: Երբ Դուք վերադառնում եք ԱՄՆ, սովորաբար հանդիպումներ եք ունենում սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ: Նրանց ուղղված Ձեր ասելիքը ո՞րն է:
Միլս․ - Իմ ասելիքը հետևյալն է․ Հայաստանը շարունակում է ներդրումների համար կարևոր վայր մնալ և ունի մի քանի ռազմավարական առավելություններ․ շատ կիրթ աշխատուժ, աշխարհագրական կարևոր դիրք՝ Արևելքի և Արևմուտի միջև: Բայց ես նաև ցանկացած ներդրողի, անկախ այն բանից՝ սփյուռքահայ է, թե ամերիկացի գործարար, ասենք՝ Միսիսիպիից, կասեի, որ նրանք պետք է ուշադիր լինեն, այլ կերպ ասած՝ հիշեն Ռոնալդ Ռեյգանի իմաստուն խոսքերը՝ «վստահիր, բայց ստուգիր»: Եվ նրանք պետք է համոզվեն, որ լավ են ճանաչում իրենց գործընկերներին: Նրանք պետք է աշխատեն մեզ հետ՝ դեսպանատան հետ: Մենք այստեղ ենք նրանց օգնելու համար, մենք այստեղ ենք, որպեսզի համոզվենք, որ նրանց համար հավասար հնարավորություններ են ստեղծված: Եթե նրանք գան այդպիսի տրամադրվածությամբ, կարծում եմ այստեղ կկարողանան շահույթ ստանալ և լավ առևտրային կապեր ստեղծել: Իսկ դրանից կշահեն մեր երկու երկրները:
«Ազատություն»․ - Դուք լավատես եք:
Միլս․ - Ես լավատես եմ, Հրայր, նաև այն պատճառով, որ տեսել եմ, թե ինչպիսի զարգացում է ապրել այս երկիրը: Ես հայաստանյան խնդիրներով եմ զբաղվել 25 տարի առաջ, և գիտեմ, թե ինչ վատ էր այստեղ իրավիճակը՝ առանց էլեկտրականության, առանց ջեռուցման: Ես գիտեմ, թե ինչերի է ընդունակ հայ ժողովուրդը: Հայաստանցիները մեծ դժվարություններ են հաղթահարել, այնպես որ, այո՛, ես լավատես եմ:
Ես չեմ ուզում անտեսել մարտահրավերները: Կոռուպցիան դրանցից մեկն է, կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ դրանցից մեկն է, բայց ինչպես ասացի՝ երեկ, օրինակ, ես հանդիպեցի բազմաթիվ հայ գործընկերների՝ քաղաքացիական հասարակությունից և կառավարությունից, ովքեր գիտակցում են այս խնդրի լրջությունը և ցանկանում են հաղթահարել այն, և սա ինձ լավատես է դարձնում:
«Ազատություն»․ - Դուք, փաստորեն, կարողացել եք նրանց հավաքել մեկ վայրում և ստիպել եք միասին ինչ-որ բա՞ն քննարկել:
Միլս․ - Դե՝ մենք հույս ունենք, որ ինչ-որ բան քննարկել են: Մենք նրանց հանդիպելու հնարավորություն տվեցինք, նրանք բոլորն էլ վայելեցին որակյալ ամերիկյան գինի, և կարծում եմ՝ դա զրուցելու տրամադրվածություն ստեղծեց: Մենք փորձում ենք որքան կարելի է հաճախ հանդիպելու հնարավորություններ ստեղծել նրանց համար: Վերադառնալով հակակոռուպցիոն խորհրդին՝ կարծում եմ դա կարևոր գործիք է, պետք է հնարավորություն տալ այդ խորհրդին, տեսնել, թե դա ինչ արդյունք կտա, և դա կարող է հետագա քննարկումների ձևաչափ դառնալ, եթե հակակոռուպցիոն խորհուրդը հաջողություններ արձանագրի:

U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills gave an exclusive interview to RFE/RL's Armenian service director Harry Tamrazian. See the full transcript below.
RFE/RL - Thank you, Mr. Ambassador, for coming to our bureau in Yerevan. I want to start by asking how do you evaluate the current state of Armenian – U.S. relationship.
Mills – I’m very pleased to say that the relationship is very good and very strong. We are partners in a lot of areas diplomatically, militarily, culturally. I think the announcement of our ‘Trade and investment’ framework agreement that was signed last month was a sign of that engagement and how strong the relationship is. I think Assistant Secretary Nuland, from the Department of State, who was here in February -- a very high ranking visitor, to have her visit as well, I think is a sign of how engaged we are with the Armenian people and the Armenian government.
RFE/RL – Mr. Ambassador, we know that you are helping the Armenian government in many aspects, but one of them is fighting corruption in Armenia. What is the interest of the United States government in fighting corruption in Armenia. I understand that it is also part of your mission here to support building democracy in the country, reforms. But would you just explain what is your main interest here?
Mills – We are partnering with Armenian government, with Armenian civil society, the Armenian media to help fight corruption, because it stymies the interests we share with the Armenian people, stymies our goals for the Armenian state and for our relationship. Our goals are very simple for Armenia. We would like to see Armenia be free, prosperous and at peace with its neighbors. And corruption at all levels stymies that, corruption sets back economic growth, it hurts human rights development, it undermines democracy. I think even undermines the national security of a country where there’s corruption. Outside forces can control the development of your country. So because we share these goals we want to partner with the Armenian people to help fight corruption here. And I should be clear – corruption is an issue that every government around the world has to fight every day. We have to fight it in the United States – we have instances of corruption. And the question is whether a government has the tools and the political will to fight corruption, whether there’s a civil society that can help partner with government to fight it. So that’s our goal – to help the Armenian government have the tools it needs, help civil society, to help the Armenian people stand up and put a spotlight on issues of corruption and help fight it.
RFE/RL – Previously we had projects, schemes like “Millennium Challenge Account” you were doing through these projects. But it seems to me, this is just one item, a big item that is important for you. Is it the case?
Mills – It is an important item for us. Absolutely. As I said, it can stymie all our goals that we share with the Armenian people. But I should say this idea of building transparency, building accountability into Armenian life and Armenian governance works through all our programs, it’s a part of everything we do. We want to make our programs as open as possible, we want to help make Armenian government as transparent and open as it should be. So it’s a part of everything we do in many ways.
RFE/RL – Mr. Ambassador, do you also talk to civil society members, public? Are you discussing this issue also with them?
Mills – Absolutely. In fact last night I hosted an even to highlight this issue of fighting corruption and I wanted to spotlight the Armenian partners that we have here both in the government, but particularly in civil society that work on this issue. So I brought them to my house last night and we met and we talked and I learned a lot about what they’re doing, what works, what doesn’t work sometimes. And I also gave them a chance to meet with Armenian government officials, people that really can control some levers on this issue. And let me say – it’s a partnership. Civil society has to play a role with government to address this question. One of our programs that we fund through USAID is to empower civil society groups that are focused on corruption and building more transparency, more accountability into Armenian life. We help those organizations talk to the Armenian people and reach out and do their work.
RFE/RL – Mr. Ambassador, there’s also a belief among the civil society members that the very body that has been set up by the prime minister, the Anticorruption council, some of the prominent civil society members believe that these guys are the source of corruption. If not the source, then they are a risk for corruption. How would you convince the public and the civil society members that actually this can work.
Mills – Let me be clear. It is up to the government to convince the Armenian people that the Anticorruption council is real and a real effective tool. That’s not our roll. And I think there is a misconception sometimes that we are funding the Anticorruption council. That’s not really what we’re doing. We are providing some specific aid for specific aspects of the Council’s work. For instance, we’re providing some technical expertise to help them come up with a possible work plan of steps to address corruption in government services, in legal services, police services. We also help fund a very specific program so the council can talk to the Armenian people do public outreach, listen to what the Armenian people are saying about corruption. So two very specific programs. To be honest, we don’t hand money over to the council members themselves.
I understand why people can be, perhaps, skeptical about the Council, about any government effort to fight corruption and let me just say the Embassy, the U.S. Government, we view the Council as a tool, as a commitment by the government to address this issue, which they’ve made publicly.
I’m willing to work with any institution of the Armenian government that is committed to fighting corruption. And so we will work with this Council. But as I’ve said, we expect to see actions, words aren’t enough and we will constantly evaluate our cooperation with the Council and if over time we don’t see the kind of commitment, the kind of actions that the Prime Minister and the Council itself says they want to take, then we will reevaluate our relationship with the council.
RFE/RL – The work of this Council could also affect Armenian – U.S. relations in general? For example, if they fail really badly, they don’t do their mission, the Council is not working, not functional, what will be the consequences.
Mills – I think the consequences of failure, and I don’t want to assume that we’re going to see failure because I don’t. But I think if we can’t address this larger issue of corruption, which I understand is a serous issue here. I know it affects so much of Armenians’ daily life. It will affect a large part of our relationship, specific areas. For instance – investment. I’m really committed to growing the commercial ties, the investment ties between Armenia and the United States. I think now is the time to focus on that. But to attract U.S. investment, investors need to know they’re entering a climate where everyone is treated the same, where there’s no unfair competition, where government services are equally available to everyone. And so if we don’t see the Anti-corruption council address those things I think that will hurt the opportunities for investment here.
You know, we just had a major success with the sale of Vorotan transmission to a U.S. company.
RFE/RL – That was a major deal, right?
Mills – Major investment, it is the largest U.S. investment here. I think it opens the door for more. It’s proof of what happens that we can get investment when a U.S. company believes that they’re being treated fairly, that the government treated them like anyone else, we can see that investment come. So that’s what I’d like to see the corruption council change.
RFE/RL – Do you see the interest in Armenia, by the Armenian government officials to see more U.S. investment here. Do they really want that U.S. money come to Armenia?
Mills – Yes, I think they do. I sincerely believe that there’s a real interest for more U.S. commercial ties, more U.S. investment here. I think there’s and understanding that U.S. investment here, they’re good citizens when they come, U.S. companies, I believe. I think they bring international standards of operation, management, corporate social responsibility. So I think there is real interest.
RFE/RL – And this is not only Armenian Diaspora, right?
Mills – Absolutely. Beyond the Armenian Diaspora. The Armenian Diaspora has done many important and valuable things here. And they’ve been an enormous resource for the people of Armenia over the last 25 years and before. But it’s very important that our relationship be based on solid economic specifics and benefit to both sides. So this is my effort and the effort, I believe, of the Armenian government, to go beyond the Armenian Diaspora as a source of investment, butto business community in America as a whole, who will come here and find a profitable place to invest.
RFE/RL – Mr. Ambassador, Armenia is recipient of foreign aid, loans, grants. Huge amounts are coming and the U.S. is the major donor for Armenia for many-many years. But we don’t see really a progress.Despite all your efforts so far we still don’t see visible signs of improvement. Whatever you’re doing here. And you do very important things here, very important programs. Why are your programs working in neighboring Georgia and not here? What’s the secret?
Mills – Just to clarify, Harry, you’re talking about programs against corruption and more transparency?
RFE/RL – Yes.
Mills – Well, I recognize that corruption is still a serious issue here. I talk to Armenians that I meet, I talk to government officials. There’s a recognition that it’s a real issue here. It is corrosive and as I said, it’s stymying our shared goals. I do think there’s been some progress made. When you look at some outside judges, Transparency International, which is so well respected in this field. Their Corruption Perception Index showed Armenia rising. Slightly, but rising over the last over the last several years. The World Bank assessment of the ease of doing business went up. Armenia’s ranking went up in part because corruption is being tackled here. So I think there’ve been some small improvements. And they’re measurable. I think every country is different. Different culture, different environment. To look at one country and try and pose that model to another or say why did it work there and not here, I don’t think it works. I think we have to look for Armenian solutions, Armenian models partnering with the Armenian government and the civil society. And I think USAID, our main assistance arm here, they have the lead on this. And I think what we’re focused on here in Armenia in terms of corruption is improving the delivery of government services so that the Armenian people receive the services that they’re entitled to in a fair and equitable way. And so that’s what we’ve been focusing on. And again I think we’ve made some progress there.
RFE/RL – Mr. Ambassador, this is just about the small and medium sized businesses. They’re suffering most from this corruption because they don’t have all these connections that big businesses have. What would you tell them? Would you comfort them saying that, you know, don’t worry, the help is coming? What would you say to our small and medium sized businesses? They really want to turn this economy and they want to do their best to improve the economic situation in Armenia, but sometimes they need help.
Mills – I absolutely agree. The burden of corruption falls on the most vulnerable people in Armenia, the smallest businesses, the small, struggling business person, who is trying to start his or her operations. I understand how difficult that can be. I do know there have been some success stories of small businesses here, both Armenian and foreign. My message to anyone, who has an issue with corruption, is – find a way to highlight it, don’t be afraid to speak up. I do believe there are tools at your disposal within the government to address it and to find someone that will help you address it. We’re trying to give you more tools. One, for instance that I just visited last month, the Ministry of Social Affairs and Labor. We worked with them along with the World Bank to automate all the pension information, all the social benefit information. We also helped them with their call center, the 114 call center, so they can handle all the questions about any social benefit. And our idea was, this will make the whole system of social benefits more transparent. It also provides a tool, where if someone knows that some corruption or fraud is happening, they can call and report it. And there’s a mechanism to handle that.
I think it’s been a real success. I visited the call center, I heard them talking to Armenians who were raising on the phone concerns about fraud and abuse.
And the automation helped the Ministry clear out a lot of people who didn’t deserve to be getting pensions or perhaps were long dead but somebody was still receiving their pension. And because of this specific program they were able to save enough money at the ministry that they could raise pensions for people that deserved their pensions by 15 percent over the last two years without any new moneys coming from the government. So I think it was a real success. And it is an example to me that when the Armenian people have a tool to fight corruption, they’ll use it.
RFE/RL – Mr. Ambassador, our Diaspora in the States is closely watching what’s happening in the country. Some of them want to come to invest here. What would you tell them? Do you think that the conditions will get better, are you urging them to come here to invest? When you go back to the United States you usually have a meeting with them, you talk to them. What’s your message?
Mills – My message is Armenia is still an important place to invest. It has some strategic advantages – a very educated workforce, an important location between East and West. But I would tell anyone, whether they were a member of the Armenian Diaspora or just an American businessman from Mississippi, when they come here they need to keep their eyes open. They need to, in Ronald Reagan’s immortal words, “trust, but verify,” and they need to make sure they know who they’re dealing with in terms of their partners here. They should work with us at the embassy. We’re here to help them, we’re here to make sure they get treated on a level playing field. And if they come with that attitude, I think this is a place they can make some profit and develop some strong commercial ties that will benefit both countries.
RFE/RL – You’re an optimist.
Mills – I’m optimistic. Party, Harry, because I’ve seen how far this country’s come. I followed Armenian affairs 25 years ago. And I know what it was like here with no electricity, no heat. I know what the Armenian people are capable of. They’ve really overcome a lot. So yes, I’m optimistic.
I don’t want to discount the challenges. There are serious challenges here. Corruption is one of them, fighting it is one of them. But like last night, I met so many committed Armenian partners in civil society and in government, who are aware of this problem and they want to fight it. And that makes me optimistic.