Lragir.am: Գլխից են բռնել ու նախազգուշացրել
Չնայած վերջին տարիներին Հայաստանում կոռուպցիոն փաստերի վերաբերյալ բազմաթիվ հայտարարություններին` որևէ ոլորտում առկա ատկատների ու բյուջետային միջոցների անարդյունավետ տնօրինման մասին Սերժ Սարգսյանի «խոշորին գլխից բռնելու» հանձնարարականն այդպես էլ իրականություն չի դարձել: Այդ կապակցությամբ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը Lragir.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ, բնականաբար, կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի անդամները չեն ընդունելու իրենք իրենց ձերբակալելու որոշում, «այսինքն՝ ինքնաձերբակալում հաստատ չի լինի»: ՀՀ իշխանություններն արդեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի երրորդ ռազմավարությունն են ընդունում, սակայն նախորդ տարիներին խոշոր պաշտոնյաներ այդպես էլ չեն պատժվել այս հարցով: Ըստ նրա՝ եթե կոռուպցիան վերացվի, գուցե այսքան վատ չլինի տնտեսության վիճակը:
Վարուժան Հոկտանյանն այս հարցում հանրության մոտ վերաբերմունքի երկու տարբերակ է նկատում՝ ամեն անգամ պետք է քաղաքացիական հասարակությունը ներքևից ճնշում գործադրելով՝ ստիպի պայքարել կոռուպցիայի դեմ՝ առաջնորդվելով «եթե ասել եք, ուրեմն պիտի անեք» սկզբունքով: Հանրության մոտ վերաբերմունքի մյուս տարբերակն էլ այն է, որ եթե այսպիսին է իրավիճակն, ուրեմն այսպես էլ կշարունակվի, լուրջ չի ընդունվում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովն ու ոչինչ չի արվում այդ ուղղությամբ:
Վարուժան Հոկտանյանը նաև նկատում է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում մեծ շահագրգռվածություն են ցուցաբարում միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և Եվրամիության կառույցները: Արդեն հայտնի է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար ևս 750 հազար դոլար կհատկացնի Հայաստանին նոր հակակոռուպցիոն խորհրդի շրջանակներում:
«Սա ես համարում եմ լուրջ սիգնալ այն իմաստով, եթե այսպես պետք է շարունակվի, այսինքն՝ լուրջ պայքար չլինի, ապա ոչ միայն այդ աջակցությունը, որը ցուցաբերվում է ոլորտին, այլ մնացած ոլորտների աջակցությունները կդադարեն: Չի բացառվում, որ սա մի լակմուսի թուղթ է դառնում, որից հետո նրանց կողմից կլինեն շատ ավելի լուրջ հետևություններ: Միջազգային կազմակերպությունները չեն սիրում, երբ իրենց տված գումարները փոշիանում են: Այս ոլորտն ակնառու ոլորտ է՝ կփոշիանա՞ն այդ գումարները, թե ոչ: Եթե այս խնդրին ուշադրություն է դարձվում նմանօրինակ կազմակերպությունների կողմից, ուրեմն ինչ-որ տեղ սա նախազգուշական սիգնալ կարելի է համարել»,- ընդգծեց Հոկտանյանը:

Lragir.am: They were caught from the head and warned
Despite numerous statements on corruption occurrences recently, president Sargsyan’s assignment to arrest top officials of any sphere for kickbacks and ineffective management of budget resources failed. In this regard Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) mentioned in his interview to Lragir.am that the members of Anticorruption Council would not naturally make a decision to arrest themselves, “i.e. for sure there won’t be any self-arrest.” The Armenian authorities have adopted the third anticorruption strategy and its implementation action plan, however no high ranking officials were punished hitherto for corruption. According to him the economic situation in the country might not be so bad, should corruption be reduced and eradicated.
As for corruption reduction and eradication Varuzhan Hoktanyan observed two varieties of public attitude. Civil society must consistently push and make the authorities fight against corruption based on “act on your commitment if you made it ” principle. Another form of public attitude is the passive one, when the people take it for granted that the situation continued, they do not take anticorruption council seriously and do nothing to improve the situation.
Varuzhan Hoktanyan also noticed that international organizations, in particular the U.S. Agency for International Development (USAID) and European Union institutions show great interest in fight against corruption in Armenia. It is also known that USAID is ready to provide the bulk of USD 750,000 to combat corruption.
Hoktanyan said, “I consider it a grave signal: if there is no serious fight against corruption, assistance provided for anticorruption and for other areas might be stopped. It is not excluded that this is becoming a litmus test, followed by more serious inferences. International organizations do not like when the resources provided for a certain aim are squandered. Fighing corruption is significant. Would the resources be effectively used or squandered? Should similar organizations pay attention to this issue, it might be a precautious signal.”