Գնումների մոնիտորինգի փորձագետի մրցույթի հայտարարություն
Հայտարարվում է մոնիտորինգի փորձագետի մրցույթ: Փորձագետը պետք նախապատրաստի և ներկայացնի վեբինար Արևելյան գործընկերության հինգ երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա) քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) համար: Վեբինարը տեղի կունենա 2015թ. սեպտեմբերի առաջին կեսին որպես PASOS-ի ղեկավարությամբ իրականացվող Partners in Empowerment (Հզորացման գործընկերներ) ծրագրի մաս:
PASOS-ը (Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության)
Գործընկերություն հանուն թափանցիկության հիմնադրամը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (Հայաստան)
Տնտեսական և սոցիալական զարգացման կենտրոնը (Ադրբեջան)
Ժողովրդավարական Բելառուս գրասենյակը (Բելառուս)
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Մոլդովան
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Ուկրաինան
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2015թ. օգոստոսի 27-ը: Խնդրում ենք մինչև ս.թ. օգոստոսի 27-ի եվրոպական ժամանակով կեսգիշերը (հայաստանյան ժամանակով օգոստոսի 28-ի առավոտյան ժամի 2-ը) ուղարկել հարակից նամակ` նշելով համապատասխան փորձը, ինքնակենսագրություն (CV), վեբինարի կառուցվածքի հարցում մոտեցման ընդհանուր սկզբունքների և դիմորդի կողմից հայցվող վարձատրության չափի մասին տեղեկատվություն PASOS-ի գործադիր տնօրենին [email protected] հասցեով:
Ծրագրի մասին. Հզորացման գործընկերները Եվրամիության Հարևանության քաղաքացիական հասարակության միջոցի (Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքի) տարածաշրջանային գործողությունների կողմից ֆինանսավորվող եռամյա ծրագիր է: Ծրագրի նպատակն է օգնել ՔՀԿ-երին` ներգրավելու քաղաքացիներին հանրային գնումների ոլորտում կառավարման բարելավմանը, թափանցիկության ընդլայնմանը և կոռուպցիան նվազեցնելուն ուղղված գործողությունների մեջ: Ծրագրի առաջատար գործընկերն է PASOS-ը (Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության), որը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում, Հարավային Կովկասում և Միջին Ասիայում ենթադրամաշնորհների տրամադրման, կարողությունների զարգացման և միջազգային ծրագրերի կառավարման մեծ փորձ ունեցող անկախ հետազոտական կենտրոնների (think-tank) ցանց է: Համաձայն դրամաշնորհային սխեմայի, PASOS-ը սերտորեն կհամագործակցի ծրագրում ներգրավված երկրներում իր ծրագրային գործընկերների և զարգացման ոլորտում մեծ փորձ ունեցող փորձագետների խումբ հանդիսացող Գործընկերություն հանուն թափանցիկության հիմնադրամի հետ` տրամադրելով խորհրդատվություն և փոքր դրամաշնորհներ տարբեր երկրների ՔՀԿ-երին:
Վեբինարի նպատակները.
Վեբինարի նպատակն է օգնել 10-20 ՔՀԿ-երի վերլուծաբաններին (վերլուծաբանների հավանական թիվը լինելու է 10-ից 20 հոգի) ավելի խորը հասկանալու հանրային գնումների գործընթացները և ներկայացնել նրանց պետական (ազգային), մարզային և համայնքային մակարդակներում հանրային գնումների մոնիտորինգի առավել արդյունավետ մոտեցումները և մեթոդաբանությունները, ներառյալ բյուջեի թափանցիկության և արդյունքների մոնիտորինգը: Այս ՔՀԿ վերլուծաբանները կաշխատեն կամ կպլանավորեն աշխատելու գնումների մոնիտորինգի կամ հանրային քաղաքականությունների կիրարկման/արդյունքների գնահատման ուղղություններով:
Վեբինարը պետք է ներկայացնի առնվազն մի շարք ոլորտներում կիրառվող մեթոդաբանությունները և մոտեցումները (դրանց մի մասը կարող է սահմանափակվել միայն համապատասխան հղումներ և ամփոփ տեղեկություններ ներկայացնելով, այն դեպում երբ տվյալ տարածաշրջանին առավել համապատասխանող ոլորտները պետք է ավելի մանրամասն բացատրվեն` հենվելով կոնկրետ դեպքերի վերլուծությունների վրա).
- Գնումների մոնիտորինգի և բյուջեի թափանցիկության միջազգային առաջատար կիրառական մասնավորապես քաղաքացիական հասարակության վերահսկողության կիրառմամբ, մոտեցումների, ներկայացում,
- Հանրային գնումերի կանոնակարգերի մոնիտորինգի համար անհրաժեշտ հմտություններ/գիտելիքներ, ներառյալ աուդիտ,
- Գնումների իրականացման և արդյունքների մոնիտորինգի համար անհրաժեշտ բազմաբնույթ և բարդ տվյալների բազաների վերլուծության մեթոդներ,
- Հանրային քաղաքականության և գնումների փուլերի վերաբերյալ գիտելիքներ,
- Պետական պաշտոնյաներին հանրային քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ և օրենսդրական, ներառյալ բյուջետային և գնումների կանոնակարգերի, բարեփոխումներում ներգրավելու ռազմավարություններ:
Վեբինարը պետք է տեղի ունենա սեպտեմբերի 14-18-ի շաբաթվա մեջ առնվազն 2 ժամ տևողությամբ և ունկնդիրներին պետք է տրամադրվեն համապատասխան նյութեր:
Փորձագետին ներկայացվող պահանջները
Դինամիկ և ինտերակտիվ սեմինարներ և/կամ վեբինարներ անցկացնելու փորձն ունի առանձնակի նշանակություն (անգլերեն լեզվով ներկայացումներ անելու հմտություններն էական են, ռուսերեն լեզվով ներկայացնելու հմտությունների տիրապետումը առավելություն է).
Փորձագետը պետք է ունենա հանրային գնումների, բյուջետային թափանցիկության մեխանիզմների և կառավարությունների կողմից միջազգային ֆինանսական աջակցության արդյունավետ օգտագործման մոնիտորինգի մեթոդաբանությունների մշակման և տեղայնացման փորձ և’ բյուջեի կատարողականի ու բյուջետային ծախսերի վերլուծության, և’ դրանց համապատասխան հանրային քաղաքականությունների արդյունքների առումով:
Փորձագետը պետք է ունենա հանրային գնումների և գնումների մոնիտորինգի ոլորտներում ՔՀԿ-երի, անկախ կամ պետական վերահսկիչ մարմինների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների կամ դոնորների, ինչպիսին է, օրինակ, Եվրամիությունը, հետ աշխատելու (որպես ուսուցումներ (թրեյնինգներ) անցկացնող, մենթոր կամ փորձագետ խորհրդատու) հարուստ փորձ:
Փորձագետը պետք է ունենա պետական քաղաքականությունների կիրարկման և ազդեցության մոնիտորինգի փորձ` աշխատելով ՔՀԿ-երում, անկախ վերահսկիչ կազմակերպություններում կամ լինելով ՔՀԿ-երին խորհրդատվություն մատուցող փորձագետ: Նա պետք է ունենա հանրային հաշվետվողականության բարելավման գործում տեղական ակտիվիստների ներգրավվածության և հանրային իրազեկման մասշտաբների և պոտենցիալի` իր նախորդ գործունեությամբ ապացուցված իմացություն:
Առավելություն կտրվի նրանց, ովքեր ունեն Արևելյան գործընկերության երկրներում աշխատելու փորձն: Բացի այդ նախապատվությունը կտրվի նրանց, ովքեր ունեն ծրագրում ներգրավված գործընկերության հինգ երկրների միջև հանրային գնումների ընթացակարգերում առկա կենտրոնական (ազգային), տարածքային (մարզային) և տեղական մակարդակներում տարբերությունների ըմբռնում և իմացություն (օրինակ, բյուջետային բաշխումների հարցերում որոշումների ընդունում կամ հանրությանը մատչելի տվյալների առկայություն):
Վարձատրությունը
Սույն աշխատանքի համար դիմող փորձագետները պետք է հստակեցնեն իրենց կողմից պահաջվող վարձատրության չափը 300-ից 900 եվրոյի սահմաններում: Ավելի բարձր վարձատրություն կարող են ակնկալել այն դիմորդները, որոնք ընդունակ կլինեն անցկացնել վեբինարը սկզբում անգլերեն լեզվով, որից հետո առանձին` ռուսերեն լեզվով: Հնարավոր է նաև, որ որոշում ընդունվի վարձել մեկից ավելի փորձագետների վեբինար անցկացնելու համար, որի դեպքում յուրաքանչյուր փորձագետ վեբինար կանցկացնի մեկ լեզվով: Ընդունվում են նաև դիմումներ երկու փորձագետներից կազմված թիմերից:
Անհրաժեշտ է նաև հաշվի առնել, որ վեբինարին կարող են հետևել ծրագրի շրջանակներում հետագա աշխատանքները, այն է դրամաշնորհառուներին իրենց մոնիտորինգային ծրագրերի իրականացման փուլում ուսուցանելը (mentoring) կամ այս ոլորտում նրանց կազմակերպական կարողություններն ուժեղացնելը: Հետագա այդպիսի աշխատանքի ստացումը հնարավոր կլինի ապագա համապատասխան մրցույթի միջոցով:

Call for Procurement Monitoring Expert
Call for Monitoring Expert to prepare and present a webinar for civil society organisations in Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Republic of Moldova, Ukraine).
Webinar should take place in the first half of September 2015 as part of the PASOS project, Partners in Empowerment.
Project partners:
PASOS (Policy Association for an Open Society)
Partnership for Transparency Fund e.V.
Transparency International Anticorruption Centre, Armenia
Center for Economic and Social Development (CESD), Azerbaijan
Office for a Democratic Belarus
Transparency International Moldova
Transparency International Ukraine
Deadline for applications: 27 August 2015. Please send cover letter outlining relevant experience, CV, outline of approach to design of webinar, and remuneration fee sought by midnight CET, 27 August 2015, to Executive Director, PASOS, at [email protected].
About the project: Partners in Empowerment is a three-year project supported by the EU's Neighborhood Civil Society Facility (European Neighborhood and Partnership Instrument) Regional actions. The objective of the project is to help Civil Society Organizations (CSOs) engage citizens in actions aiming at improving governance, increasing transparency and reducing corruption in government procurement. The lead partner is PASOS (Policy Association for an Open Society) - a network of independent think-tanks in Central and Eastern Europe and Central Asia with experience of sub-granting, capacity-building, and international project management. On the grants scheme, PASOS will be working closely with the project country partners and with Partnership for Transparency Fund e.V., a group of experienced development experts providing advice and small grants to local CSOs in various countries.
Objectives of webinar:
The aim is to provide 10 – 20 CSO analysts (likely numbers 10-20) with an enhanced understanding of public procurement processes and introduce them to the most effective approaches and methodologies for monitoring public procurement at the national, regional and/or local level, including budget transparency and monitoring of outcomes. These CSO analysts are working on or planning to work on procurement monitoring or evaluation of policy implementation/outcomes.
The webinar should cover methodologies and approaches to at least the following (some can be covered by providing links and summaries, while those most pertinent to the region should be explained with a more detailed, case-driven approach):
- introduction to leading internationally applied approaches to procurement monitoring and budget transparency with particular application to civil society oversight
- skills/knowledge required for monitoring public procurement procedures, including auditing
- techniques for analysis of complex and diverse data sources to monitor procurement implementation and outcomes,
- knowledge of the policy formulation and procurement cycles
- strategies for engaging public officials in policy, institutional or legal reform, including reform of budget procedures or procurement procedures.
The webinar should take place during the week of September 14 – 18 and should provide at least 2 contact hours and materials (overviews, handouts, links).
Likely profile of Expert
- Experience of conducting dynamic, interactive workshops and/or webinars essential (presentation skills in English essential; presentation skills in Russian an advantage).
- The expert will have experience of developing or adapting methodologies for monitoring of public procurement and transparency mechanisms and effective government use of international financial support - both in terms of budget execution and expenditure analysis, and in terms of monitoring of outputs and outcomes of the associated policies.
- The expert will have extensive experience of working (as a trainer, mentor or expert adviser) with civil society organizations, independent or public watchdog agencies, international/multilateral financial institutions or donors, such as the EU, concerning procurement and procurement monitoring.
- The expert will have experience in monitoring the implementation and impact of government policies, either working for civil society organizations, independent watchdog organizations, or as an expert advising CSOs in their monitoring work. The expert should have a proven understanding of the scope and potential of strong grassroots engagement and public outreach to enhance public accountability.
- Experience of working in the Eastern Partner countries is an advantage, and an understanding of the differences across the five countries concerned in terms of national, regional and local public procurement procedures is preferred (e.g. decision-making on allocations, and data openly available to public).
Remuneration
Experts applying for this call should specify their remuneration requirements in the range of EUR 300 - EUR 900. The higher band would be considered for those able to deliver the webinar in English, then separately in Russian. It is possible that a decision will be taken to hire more than one presenter, e.g. one able to present in each language. Applications from a team of two presenters will also be considered.
It is worth taking into account that further work on the project, e.g. mentoring grantees either in their monitoring projects or in building their organizational capacity in this area, is likely to follow from the webinar. Any such subsequent work will be subject to award under a subsequent tender.