Դրամաշնորհների մրցույթի հայտարարություն. հանրային ծառայությունների մատուցման և հանրային հաշվետվողականության մոնիտորինգ քաղաքացիական հասարակության կողմից
Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության (PASOS) կազմակերպությունների ցանցը և նրա հետ համագործակցող ազգային գործընկերների և Գործընկերություն հանուն թափանցիկության հիմնադրամի (Partnership for Transparency Fund e.v.) կողմից Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հզորացման գործընկերներ ծրագրի շրջանակներում հնարավոր է շահել դրամաշնորհներ, որոնք կնպաստեն քաղաքացիական հասարակությանը` իրականացնելու հանրային միջոցների բաշխման արդյունավետության և հանրային ծառայությունների մատուցման մոնիտորինգ: Ծրագիրն իրականացվում է Արևելյան գործընկերության հինգ երկրներում (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա): Դրամաշնորհառուները կստանան աջակցություն փորձառու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից և կազմակերպական զարգացման փորձագետներից կազմակերպական կարողությունների գծով: Նրանց հասանելի կլինեն նաև վեբինարներ և ուսուցողական նյութեր կազմակերպական կարողությունների զարգացման և մոնիտորինգային մեթոդաբանությունների վերաբերյալ:
Դիմումների վերջնաժամկետը: 2015թ. սեպտեմբերի 20
Մրցույթի ընդհանուր բյուջեն: 300,000 եվրո
Մեկ ծրագրի բյուջեն: 10,000-ից մինչև 30,000 եվրո
Ծրագրի իրականացման երկրները: Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա և Ուկրաինա
Ծրագրի իրականացման ժամանակամիջոցը: 2015թ. նոյեմբերից մինչև 2016թ. հուլիսը
Ծրագրի հայտի լեզուները: Հայտերը կարող են ներկայացվել անգլերեն կամ ռուսերեն լեզուներով
Ինչպիսի կազմակերպություններ կարող են դիմել. շահույթ չհետապնդող, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ, մասնավորապես այն կազմակերպությունները, որոնց գործունեության կիզակետում գտնվում են տեղական ինքնակառավարման և տարածքային կառավարման խնդիրները:
Ծրագրով նախատեսված գործողություններ. քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) կողմից բյուջետային հատկացումների տեսքով հանրային միջոցների բաշխման արդյունավետության, հանրային ծառայությունների մատուցման և վարվող հանրային քաղաքականության արդյունքների մոնիտորինգ: Ծրագրերի հիմքում ընկած նախաձեռնությունները պետք է ապահովեն տեղական հանրության ներգրավվածություն և հանրության համար հասանելիություն, որպեսզի խթանվի հանրային հաշվետվողականությունը:
Ծրագրերի կիզակետում պետք է լինեն հետևյալ գործողությունները (կարող է ներառել մեկ կամ մի քանի գործողություն).
- Հանրային գնումների և Եվրոպական միության կողմից ծրագրի իրականացման երկրների կառավարություններին հատկացվող ֆինանսական աջակցության արդյունավետության մոնիտորինգ: ԵՄ-ի կողմից ֆինանսական աջակցության օրինակներ են Համապարփակ ինստիտուցիոնալ շինարարության (Comprehensive Institutional Building - CIB) շրջանակներում հատկացվող աջակցության, Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրերը կամ էլ պետական կամ համայնքային բյուջեների այն ծախսերը, որոնք հնարավոր են դարձել շնորհիվ Եվրամիության աջակցության;
Սպասվող արդյունքներ
- Որակյալ հետազոտությունների վրա հիմնված զեկույցներ և մոնիտորինգ;
- ՔՀԿ-երի կազմակերպական կարողությունների ուժեղացում և փոփոխությունների ջատագովությանն ուղղված կոալիցիաների ստեղծում;
- Հանրային գնումները և հանրային ծառայությունների մատուցումը մշտադիտարկելու նպատակով ուսուցողական նյութերի, վեբ-կայքերի մշակում և այդ ոլորտների վերաբերյալ գիտելիքների ձեռքբերում:
Խորհրդատվություն/ուսուցում (mentoring) և ինստիտուցիոնալ թվիննինգ (twinning)
Վերջնական փուլ անցած դիմորդներին իրենց հայտերն ավարտուն տեսքի բերելու նպատակով կառաջնորդեն կազմակերպական զարգացման փորձագետներ: Այդ առաջնորդումը ներառում է.
- Կազմակերպական փոփոխության և առաջնորդության զարգացման իրականացում;
- Ինստիտուցիոնալ թվիննինգի գործընկերների ընտրություն – փորձի փոխանակում դիմորդների գործունեության ոլորտներին համանման ոլորտներում աշխատող հայտնի և կայացած ՔՀԿ-երի հետ;
Նկատառումներ ծրագրերի բյուջեների վերաբերյալ. Դիմորդները պետք է իրենց դրամաշնորհային հայտերի բյուջեներում ներառեն ինստիտուցիոնալ թվիննինգի և/կամ փորձագետների կողմից իրականացվող թեմատիկ մենթորինգի ծախսերը (կազմակերպական զարգացման մենթորինգը և առցանց վեբինարները կապահովվեն Հզորացման գործընկերներ ծրագրի գործընկերների միջոցով և դրանց ծախսերը են ներառվում դիմորդների ներկայացրած բյուջեներում): Դիմորդները պետք է իրենց դրամաշնորհային բյուջեներում ներառեն նաև իրենց դրամաշնորհների ծախսերը հաստատող անկախ աուդիտորների կողմից պատրաստված զեկույցների ծախսերը:
Ծրագրի և դրամաշնորհի սխեմայի մասին. Հզորացման գործընկերները Եվրամիության Հարևանության քաղաքացիական հասարակության միջոցի (Եվրոպական հարևանության և գործընկերության գործիքի) տարածաշրջանային գործողությունների կողմից ֆինանսավորվող եռամյա ծրագիր է: Ծրագրի առաջատար գործընկերն է PASOS-ը (Հանրային քաղաքականության ասոցիացիա հանուն բաց հասարակության), որը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում, Հարավային Կովկասում և Միջին Ասիայում ենթադրամաշնորհների տրամադրման, կարողությունների զարգացման և միջազգային ծրագրերի կառավարման մեծ փորձ ունեցող անկախ հետազոտական կենտրոնների (think-tank) ցանց է: Համաձայն դրամաշնորհային սխեմայի, PASOS-ը սերտորեն կհամագործակցի ծրագրում ներգրավված երկրներում իր ծրագրային գործընկերների և զարգացման ոլորտում մեծ փորձ ունեցող փորձագետների խումբ հանդիսացող Գործընկերություն հանուն թափանցիկության հիմնադրամի հետ` տրամադրելով խորհրդատվություն և փոքր դրամաշնորհներ ՔՀԿ-երին, որոնք կներգրավեն քաղաքացիներին կառավարման բարելավմանը, թափանցիկության ընդլայնմանը և կոռուպցիան նվազեցնելուն ուղղված գործողությունների մեջ:
- Գործընկերություն հանուն թափանցիկության հիմնադրամը
Դրամաշնորհների իրականացման ժամանակացույցը
2015թ. սեպտեմբերի առաջին կես. Վեբինար(ներ) դիմորդների համար (անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով` ըստ պահանջի) Հանրային գնումների մոնիտորինգի հիմնական տարրերը և մեթոդաբանությունները – մանրամասների մասին կհայտարարվի ավելի ուշ:
20 սեպտեմբերի, 2015թ. Դրամաշնորհների հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը
20-30 սեպտեմբերի 2015թ. Հայտերի նախնական ընտրություն (shortlisting)
1-20 հոկտեմբերի 2015թ. Կազմակերպական զարգացման մենթորինգ նախապես ընտրված դիմորդների համար, ներառյալ ծրագրերի հայտերի բարելավում
2015թ. նոյեմբեր – 2016թ. հուլիս. Դրամաշնորհների իրականացման ժամանակահատված, որի ընթացքում կանցկացվեն նաև վեբինարներ և մենթորինգ, որոնք հարմարեցված կլինեն դրամաշնորհներն իրականացնողների պահանջմունքներին և գործողություններին
2016թ. հուլիս-սեպտեմբեր. Իրականացված դրամաշնորհների գնահատում և ծախսերի աուդիտ
2016թ. հոկտեմբեր. Դրամաշնորհների դիմումների երկրորդ փուլի հայտարարություն
Ծրագրի գործընկերները դրամաշնորհառուներին կտրամադրեն տեղական և միջազգային փորձագետների խորհրդատվություն: Յուրաքանչյուր դրամաշնորհի իրականացումը կզուգակցվի առցանց մենթորինգով, կանցկացվի նրա արտաքին գնահատում և կստանա աջակցություն ռազմավարական զարգացման հարցերում:
Հայտերը պետք է ներկայացվեն անգլերեն կամ ռուսերեն լեզուներով [email protected] հասցեին մինչև 2015թ. սեպտեմբերի 20-ի կենտրոնաեվրոպական ժամանակի կեսգիշերը (հայաստանյան ժամանակով` մինչև սեպտեմբերի 21-ի առավոտյան ժամը 2-ը):

Call for Grant Applications: Civil Society Monitoring of Public Service Delivery and Public Accountability
Grants supporting civil society actions to monitor the effectiveness of government resource allocation and public service delivery are being made available under Partners in Empowerment, an EU-funded project led by PASOS (Policy Association for an Open Society), working closely with country partners and the Partnership for Transparency Fund e.V. The project focuses on five Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Moldova, and Ukraine). Grantees will be supported by organizational capacity mentoring from experienced civil society organizations (CSOs) and organizational development experts and will have access to webinars/toolkits on organizational capacity development and watchdog/monitoring methodologies.
Deadline for applications: 20 September 2015
Total budget available in this call: EUR 300,000
Budget per project: minimum EUR 10,000 up to a maximum of EUR 30,000
Project implementation period: November 2015-July 2016Language of applications: Applications can be submitted in English or in Russian
Eligible organizations: not-for-profit, civil society organizations, with particular emphasis on local CSOs (non-registered organizations will also be eligible depending on the current legal framework enabling registration of independent CSOs).
Eligible activities: Actions by CSOs that monitor effectiveness of allocation of public resources in terms of budget allocations, public service delivery and policy outcomes. Initiatives should include strong grassroots engagement and public outreach to enhance public accountability.
- monitoring of public procurement and effective government use of EU financial support, e.g. in connection with Comprehensive Institution Building (CIB) support or Association Agreements (or national or local budget expenditure that includes EU support)
- monitoring of local government service delivery
- monitoring of public accountability mechanisms, e.g. public controls over conflicts of interest, and public participation in budgeting, or state agencies/state enterprises/local or regional government, and their observance and implementation of laws and procedures
- monitoring and evaluation of implementation of environmental standards
- strengthened CSO organizational capacity and establishment of coalitions advocating for change
- development of tools, websites, knowledge to monitor public procurement and public service delivery
Mentoring and institutional twinning:
Shortlisted applicants will be guided in further development of their proposal with experts in organizational development, including in:
- Implementation of organizational change and leadership development
- choice of institutional twinning partners – exchange with well established CSO working in watchdog areas similar to the mandate of the applicant
- webinars and watchdog/monitoring toolkits in English or Russian on tools to hold governments to account, e.g. public procurement monitoring methodologies
Budget considerations: Applicants should include the costs of institutional twinning and/or thematic expert mentoring in the grant budget (organizational development mentoring and online webinars will be provided by the Partners in Empowerment project partners, so do not need to be budgeted). The grantees must also include in their budget expenditure verification reports prepared by independent auditors).
About the project and grant scheme: Partners in Empowerment is a three-year project supported by the EU's Neighborhood Civil Society Facility (European Neighborhood and Partnership Instrument) Regional actions. The lead partner is PASOS (Policy Association for an Open Society) - a network of independent think-tanks in Central and Eastern Europe and Central Asia with experience of subgranting, capacity-building, and international project management. On the grants scheme, PASOS will be working closely with the project country partners and with Partnership for Transparency Fund e.V., a group of experienced development experts providing advice and small grants to CSOs that engage citizens in actions to improve governance, increase transparency and reduce corruption.
- Partnership for Transparency Fund e.V.
First half of September 2015: Webinar(s) for applicants (in English and Russian according to demand) on Essential Tools and Methodologies for Procurement Monitoring - details to be announced later
20 September 2015: Deadline for grant applications
20-30 September 2015: Shortlisting (pre-selection) of applications (with the intention of awarding grants to majority of pre-selected applicants)
1-20 October 2015: Organizational development mentoring of pre-selected applicants, including refinement of project proposals
November 2015 - July 2016: Grant activity period, accompanied by mentoring and webinars tailored to applicants' needs and activities
July-September 2016: Evaluation and expenditure verification of grant activities
October 2016: Launch of call for second round of grant applications
The project partners will provide grantees with in-country and international expert mentoring. Each grant will be combined with online mentoring, external project evaluation, and strategic development support.
Proposals should be submitted in English or Russian to [email protected] by midnight CET, 20 September 2015 (by 2:00 AM, time in Armenia, 21 September 2015).