Ս.թ. օգոստոսի 19-ին Մեդիա կենտրոնում տեղի է ունեցել «Մարզահամերգային համալիրի վաճառքի իրավական և ֆինանսական կողմերը» թեմայով քննարկում: Բանախոսներ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գնումների քաղաքականության փորձագետ Արտակ Մանուկյանը և փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, ուսումնասիրելով գնողի ներդրումային ծրագիրը, փորձագիտական կարծիք են արտահայտել գործարքի վերաբերյալ՝ բացահայտելով, որ այն թափանցիկ չէ, փաստաթղթերը հիմնավորված չեն, իսկ սեփականատերը ոչ արդյունավետ է: Հայտնի է, որ oգոստոսի 13-ի հերթական նիստում ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՊՈԱԿ-ը 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարով «ՆՏԱԱ ԻՆՎԵՍՏՄԵՆՏ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ին վաճառելու նախագիծը, որով առաջարկվում է նաև հավանություն տալ ներդրումային ծրագրին, ինչի ընդհանուր արժեքը գերազանցում է 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարը առաջիկա 4 տարում:
Որոշվել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության մարզահամերգային համալիր ՊՈԱԿ-ին ամրացված և ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող գույքը հետ վերցնել և օտարել: Բանախոսները բուն մասնավորեցման գործընթացին դրական են վերաբերվում: Ըստ Արտակ Մանուկյանի պաշտպանության նախարարությունը ինքը, և պետությունը ներկա իր կառավարման մոտեցումներով չեն կարող համալիրը կյանքի կոչել և որևէ կերպ գրավիչ և պետբյուջե մուտքեր ապահովող երկարաժամկետ հեռանկարային ուղղություն հանդիսանալ:
Ըստ Արտակ Մանուկյանի՝ մասնավորեցման հիմնական նպատակը արդյունավետ սեփականատերերի խավի կամ սեփականատիրոջ ինստիտուտի զարգացումը պետք է լինի: Որպեսզի արդյունավետ սեփականատեր լինի, գնորդը պետք է ունենա փորձառություն, վստահություն ներշնչի սեփականատիրոջ ծրագրերի հանդեպ և հասարակության համար ընդունելի խաղի կանոններով կարողանա որևէ բիզնես գործառույթ իրականացնել:
Երկրորդ հարցը թափանցիկության բաղադրիչն է: Նման նախագծերը նախ պետք է անցնեն հանրային քննարկումներ, արժանանան հանրության հավանությանը, և ապա նոր այդ գործարքը պետք է վավերացվի կառավարության կողմից` առաջնորդվելով համապատասխան ընթացակարգերով և գնահատման մեթոդաբանությամբ: Երևանի քաղաքաշինական խորհրդի դրական եզրակացությունը, որը ենթադրվում է, որ պետք է այդ փաստաթղթին կցված լինի, բացակայում է: Հանրային մարմինները, որոնք կոչված են հանրության դերակատարումը մեծացնելու, մասնակցում են ex post` գործարքն իրականացվելուց հետո:
Նախագիծը չի բաժնետիրացվել: Խնդիրներ կան ընթացակարգերի մասերով: Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, չկա մի նախադասություն, որն իր էությամբ քննադատելի չլինի: Չկան բավարար հիմնավորումներ ոչ մի հարցում:

Legal and Financial Aspects of the Sports and Concerts Complex's Deal
On August 19, 2015 Media Center hosted a discussion on “Legal and Financial Aspects of the Sports and Concerts Complex's Deal.” The speakers of the discussion Artak Manukyan, Procurement Expert of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) and Lawyer Nikolay Baghdasaryan who thoroughly studied the buyer’s investment project, expressed expert opinion on the deal, revealing that the deal was not transparent, the documents supporting it were not grounded, and the buyer had shown itself to be an ineffective owner. It is known that during its successive meeting, held on August 13, 2015 the Armenian government approved the draft deal of selling Demirchyan Sports and Concerts Complex SNCO to NTAA Investment Group LTD for 30 million USD. The draft also provides an investment project for at least 100 million USD over the next four years.
It was decided by the government to withdraw the ownership of property belonging to Sport and Concert Complex SNCO by the Ministry of Defense and put it on sale. Both speakers have positive attitude of the privatization process itself. According to Artak Manukyan the Ministry of Defense and the state with its current approaches were unable to carry out effective operation of the Complex and be attractive, for the complex to serve as long term and prospective area ensuring entries in the state budget.
According to Artak Manukyan the main aim of privatization should be the development of a class of effective owners or institute of ownership. In order to be effective owner it should have experience, enjoy confidence in ownership projects and be able to implement any business activity following fair rules of game acceptable for society.
The second issue refers to transparency component. Such draft projects should first undergo public discussions and be approved by public, then the deal should be ratified by the government guided by respective procedures and evaluation methodology. Positive conclusion of Yerevan Urban Development Council was implied to be attached to that document, which was missing. Unfortunately it was a common practice that public agencies called to increase public role, participate ex post after the deal is over.
The draft project was not subject to shareholding. There are problems with procedures. As for investment part there is hardly any clause that is not worth criticism. There is no sufficient grounding for anything.