Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստ
Ս.թ. հուլիսի 28-ին տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստ, որին հրավիրված էր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը: Ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2015-2018 թթ. միջոցառումների ծրագիրը, բաղկացած հետևյալ գլուխներից՝
- ՀՀ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն
- կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական միջոցների սահմանում
- հակակոռուպցիոն ծրագրերի առաջնահերթ իրականացման ոլորտներ
- ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման 2015-2018 թթ. միջոցառումների ծրագրի մոնիթորինգի և գնահատման ցուցանիշների համակարգ:
Քննարկվել են մի շարք խնդիրներ, ներառյալ՝ իրավաբանական անձանց քրեական կամ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը, հայտարարագիր չներկայացնելու համար պատասխանատվության միջոցների սահմանման հարցը և այլն: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստի ավարտին ազդարարվել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ անդամակցելու Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (EITI):
Նիստից ավարտից հետո լրագրողները դիմել են Վարուժան Հոկտանյանին՝ խնդրելով պատասխանել իրենց հուզող հարցերին:

Anticorruption council meeting
On July 28, 2015 Anticorruption council meeting was held to which Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center was invited. Among other issues National Anticorruption Strategy and its 2015-2018 Implementation Action Plan was presented for approval during the meeting. It consists of the following chapters:
- Armenia’s anticorruption policy
- definition of the key anticorruption measures
- proiority spheres of anticorruption projects
- system of monitoring and assessment indices of 2015-2018 anticorruption strategy implementation action plan.
A number of items were discussed in the meeting, including the issue to hold legal entities criminally or administratively liable, defining liability measures for failing to submit asset declarations, etc. At the end of the Anticorruption council meeting it was stataed that the Armenian government expressed readiness to accede to the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI).
After the end of the meeting media reports requested Varuzhan Hoktanyan to answer their questions of their concern.