Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը բողոքում է
Եվրոպական քաղաքացիական հասարակությունների նախաձեռնություն Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (EPDE), որն իրականացնում կամ աջակցում է քաղաքացիների կողմից ընտրությունների դիտորդությանը Արևելյան գործընկերության, Ռուսաստանի Դաշնության և Եվրամիության երկրներում, և որի հայաստանյան անդամներն են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, հանդես է եկել հայտարարությամբ: Դրանում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մոսկվա, 7 հուլիսի 2015 թ.: Երեքշաբթի օրը՝ 2015 թ. հուլիսի 7-ի առավոտյան ժամը 6:30-ին իրավապահները խուզարկություն են անցկացրել Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի անդամ «Գոլոս» կազմակերպության փոխտնօրեն Գրիգորի Մելքոնյանցի, ավագ փորձագետ Ռոման Ուդոտի և «Գոլոսի» միջտարածաշրջանային հիմնադրամի տնօրեն Տատյանա Տրոինովայի բնակարաններում: Առգրավվել են փաստաթղթեր և տեխնիկա: Օրվա վերջում խուզարկությունները շարունակվել են «Գոլոս» կազմակերպության Մոսկվայի գրասենյակում: Խուզարկությունը, որն իրականացրել է Ներքին գործերի նախարարության Սամարայի մասնաճյուղը, պաշտոնապես կապված էր «Գոլոսի» հարավռուսական՝ Սամարայի մասնաճյուղի երկարատև դատական հետապնդման հետ:
Դեռևս 2015 թ. փետրվարին «Գոլոսի» Սամարայի մասնաճյուղի ղեկավար Լյուդմիլա Կուզմինայի նկատմամբ հարկերից խուսափելու մեղադրանք էր առաջադրվել: Հարկային մարմինները պնդում էին, որ Լյուդմիլա Կուզմինան պետք է վճարած լիներ 2 միլիոն ռուբլի (մոտ 40.000 ԱՄՆ դոլոր) գումարի հարկեր տարածաշրջանային «Գոլոսի» մասնաճյուղին 2010-2012 թ.թ. կատարած նվիրատվության համար: «Գոլոսն» այդ ժամանակ հայտարարել էր, որ այդ պնդումներն անհիմն են և բողոքարկել էր որոշումը: «Գոլոսի» Մոսկվայի մասնաճյուղի փոխտնօրեն Գրիգորի Մելքոնյանցը Մոսկվայի խուզարկումները մեկնաբանում է որպես առաջիկայում՝ 2015 թ. սեպտեմբերին, կայանալիք տեղական ընտրությունների դիտորդության խոչընդոտման փորձ: Նա հայտարարել է թվիթերով. «Չեն ցանկանում, որ մենք դիտորդություն իրականացնենք սեպտեմբերի 13-ին»:
Պլատֆորմի անդամ «Գոլոս» կազմակերպության իրականացրած ընտրությունների դիտորդությունը ընտրողների՝ ընտրական գործընթացների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու հիմնարար իրավունք է: Եվրախորհրդի և ԵԱՀԿ անդամակցության միջոցով Ռուսաստանի Դաշնությունը հանձնառել է երաշխավորել իր քաղաքացիների այս հիմնարար իրավունքը:
Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը վճռականորեն բողոքում է Ռուսաստանի Դաշնությունում դիտորդություն իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ շարունակվող ահաբեկման դեմ, որն ուղեկցվում է բնակարանների խուզարկություններով, մասնավոր սեփականության առգրավմամբ, անպատեհ հարկային մեղադրանքներով և դատական հետապնդմամբ՝ ՀԿ-ների մասին օրենսդրության խտրական կիրառման միջոցով:Մենք կոչ ենք անում ՌԴ-ին հավատարիմ մնալ իրենց սահմանադրական և միջազգային պարտավորություններին և երաշխավորել առաջիկա տեղական ընտրությունների անխոչընդոտ դիտարկումը անկախ քաղաքացիների ընտրությունների դիտորդների միջոցով»:

European Platform for Democratic Elections protests
The European Platform for Democratic Elections (EPDE), an initiative of European civil society organizations conducting or supporting citizens’ election observation in the states of the Eastern Partnership, the Russian Federation and the European Union, of which Transparency International Anticorruption Center and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office are members from Armenia, issued a statement that particularly reads:
“Moscow,7 July 2015: On Tuesday morning, 7 July at 6.30 house searches have been conducted at the private flats of Grigori Melkonjanc, deputy director of the EPDE member organization GOLOS, Roman Udot, senior expert of the organization and Tatiana Troinova, director of the inter-regional foundation GOLOS. Documents and technical devices have been confiscated. Later the day the search has been continued at the office of GOLOS in Moscow city. The search was conducted by the Samara department of the Ministry of Internal Affairs and officially stands in connection with the long-lasting prosecution of the southern Russian Samara branch of GOLOS.
Already in February 2015 Ludmila Kuzmina, the head of the Samara branch of GOLOS was charged with tax evasion. Tax authorities claimed that Ludmila Kuzmina should have paid taxes in the amount of 2 million Rubles (approx. 40.000 $) for a donation for the work of the regional GOLOS branch in the years 2010-2012. GOLOS declared that time these claims unlawful and has filed legal complaints. Grigori Melkonjanc, deputy director of GOLOS Moscow interprets the new searches in Moscow as an attempt to hinder the observation of the upcoming local elections in September 2015. “They don’t want us to observe on 13 September” he declared via Twitter.
Independent citizens’ election observation as conducted by EPDE member organization GOLOS is a basic right of voters to exert control over election processes. Through membership with the Council of Europe and the OSCE the Russian Federation has committed itself to guarantee these basic rights of its citizens.
EPDE strongly protests the ongoing intimidation of independent citizens’ election observers in the Russian Federation through house searches, confiscation of private property, undue tax charges and legal persecution in the framework of a manipulated NGO legislation. We call on the Russian Federation to adhere to its constitutional and international commitments and to guarantee unhindered election observation of the upcoming local elections through independent citizens’ election observers."