Կոռուպցիան 5 Արևելյան եվրոպական երկրներում մնում է էնդեմիկ
Հինգ արևելաեվրոպական երկրներում կոռուպցիայի դեմ ոչ արդյունավետ պայքարը խոչընդոտում է ժողովրդավարության առաջընթացն ու թուլացնում Եվրամիության հետ ավելի սերտ տնտեսական ու քաղաքական համագործակցության հեռանկարը, զգուշացնում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը (ԹԻ):
«Կոռուպցիայի վիճակը. Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Մոլդովա և Ուկրաինա» նոր զեկույցը գնահատում է կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի համար պատասխանատու ավելի քան 60 ինստիտուտների գործունեությունը և եզրակացնում, որ հատկապես թույլ են դատական իշխանությունը, օրենսդրական մարմինն ու քաղաքացիական հասարակությունը քաղաքական միջամտության և անկախ վերահսկողության բացակայության պատճառով:
Չնայած բոլոր 5 երկրներն ընդունել են հակակոռուպցիոն օրենքներ, քաղաքական ու բիզնես վերնախավերն ազդեցություն ունեն հսկողություն իրականացնող այնպիսի կարևոր մարմինների վրա, ինչպիսիք են դատական և օրենսդիր իշխանությունները՝ թույլ տալով իրենց իշխանությունն անվերահսկելի մնա, և սահմանափակելով իրավակիրառման արդյունավետությունը: Քաղաքական դրդապատճառով հետապնդումներն ու դատական գործընթացներից խուսափելու կառավարության միջամտությունը հատկապես խնդրահարույց են Ուկրաինայում և Մոլդովայում, ուր մի քանի դատավորներ մեղավոր են ճանաչվել կաշառք ստանալու համար:
Որոշվել է, որ առաջիկա 5 տարիներին ԵՄ-ի հարևան գործընկեր երկրները ԵՄ-ից կստանան առնվազն 15 միլիարդ եվրո աջակցություն: Անընդունելիորեն մեծ է այն ռիսկը, որ այդ փողն ավելի շուտ կգնա կոռումպացված անձանց գրպանը, քան կօգնի մարդկանց ավելի լավ ապրել:
«Այս երկրներում կոռուպցիային ուղղված զսպումների ու հակակշիռների համակարգում բացակայում են վերահսկողությունը կամ հաշվետվողականությունը: Կոռումպացված անհատները, լինեն քաղաքական գործիչներ, թե գործարարներ, հաճախ անպատիժ են մնում՝ դույզն ինչ չանհանգստանալով, որ կարող են դատական կարգով հետապնդվել», - ասում է ԹԻ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի տնօրեն Աննա Կոխը:
Այդ տարածաշրջանում նաև պետական մարմինների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող ոչ պետական կազմակերպությունների՝ մեդիայի կամ քաղաքացիական հասարակության գործունեության սահմանափակման աճող միտում կա, որ ուղեկցվում է քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ կիրառված ահաբեկմամբ, հալածանքով, հետապնդմամբ և կալանավորմամբ, ինչը խիստ մտահոգիչ է Հայաստանում և մասնավորապես Ադրբեջանում:
ԵՄ համագործակցությունը 5 արևելյան հարևանների հետ անորոշ վիճակում է
ԵՄ-ի և Արևելյան հարևանների միջև ավելի քան 10 տարվա պարտավորություններից հետո, Արևելյան գործընկերությունը շրջադարձային կետում է` բարեփոխումների վերաբերյալ ներկայացնելով կոնկրետ առաջարկություններ, ինչը պետք է հայտարարվի 2015 թ. աշնանը:
Կոռուպցիայի հիմնախնդրով զբաղվելու պատասխանատվությունը ոչ միայն գործընկեր երկրների վրա է դրված. այն համատեղ պատասխանատվություն է, և ԵՄ-ն նույնպես պետք է ավելի շատ ջանքեր գործադրի՝ ապահովելու, որ գործընկեր երկրները կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրենց պարտավորությունն ի կատար ածեն:
Առանց ԵՄ կողմից սահմանված կոնկրետ հակակոռուպցիոն պարտավորությունների ու առաջնահերթությունների և առանց քաղաքացիական հասարակության աջակցության ու նրա հետ երկխոսության՝ որպես տարածաշրջանի հիմնական գործընկեր՝ ԵՄ և գործընկեր երկրների միջև կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված համագործակցությունը կարող է վտանգվել:
Ուստի՝ ԹԻ-ն կոչ է անում Հայաստանին, Ադրբեջանին, Վրաստանին, Մոլդովային և Ուկրաինային.
- իրականացնել դատաիրավական բարեփոխումներ և ապահովել, որ կոռուպցիոն հանցագործությունները արդյունավետ և օբյեկտիվ դատվեն,
- ուժեղացնել կառավարության արտաքին վերահսկողությունը՝ ապահովելով, որ պատժամիջոցներ կիրառվեն, եթե արտաքին վերահսկողության մարմինների հայտնաբերած փաստերի ուղղությամբ քայլեր չձեռնարկվեն,
- աջակցել ազատ և կենսունակ քաղաքացիական հասարակության հատվածին, այդ թվում՝ վերջ տալ ՔՀԿ-ների նկատմամբ կիրառված իրավական ու ֆինասական սահմանափակումներին և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների և լրագրողների նկատմամբ գործադրված ամեն տեսակի ահաբեկումներին ու հալածանքներին
ԹԻ-ն կոչ է անում ԵՄ-ին.
- հստակորեն մատնանշել և առաջնահերթություն սահմանել գործընկեր երկրների ստանձնած որոշակի հակակոռուպցիոն պարտականությունների նկատմամբ, այնպես որ հետագա ֆինանսական աջակցությունը պայմանավորված լինի դրանց կատարմամբ
- հավաստիանալ, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարածաշրջանի հիմնական գործընկեր քաղաքացիական հասարակությունը՝ զերծ մնա սահմանափակումից, ահաբեկումից և քաղաքական միջամտությունից:
ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացված «Օրինավորության ազգային համակարգի գնահատումը Եվրոպական հարևանության արևելյան տարածաշրջանում» ծրագրի շրջանակում սույն հրապարակման բովանդակության միակ պատասխանատուն ԹԻ-ն է և չի արտացոլում ԵՄ տեսակետները: ԵՄ կողմից ծրագրի համար հատկացված դրամաշնորհը կազմում է 680,517.92 եվրո (ամբողջ բյուջեի 90%-ը):

A lack of progress fighting corruption in five Eastern European countries is hampering democratic progress and undermining the prospect of greater economic and political cooperation with the European Union, warns Transparency International.
The new report, “The State of Corruption: Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine”, assesses more than 60 institutions responsible for preventing and fighting corruption, and finds the judiciary, legislature and civil society to be especially weak due to political interference and a lack of independent oversight.
While all five countries have adopted anti-corruption laws, political and business elites exert influence over important watchdog institutions, such as the judiciary and legislature, allowing their power to go unchecked and limiting the effectiveness of law enforcement. Politically motivated prosecutions and government interference to circumvent judicial processes are especially problematic in Ukraine and Moldova – where several judges have been convicted of receiving bribes.
Over the next five years, the EU's neighbouring partner countries are set to receive at least €15 billion in assistance from the EU. The risk of this money going into corrupt pockets rather than helping people live better lives is unacceptably high.
“The system of checks and balances against corruption across these countries lacks oversight or accountability. Corrupt individuals – be they politicians or businesspersons – are often able to get away without worry of prosecution,” says Anne Koch, Director of Europe and Central Asia Department, Transparency International.
The region has also seen a growing trend of restrictions on non-state watchdogs – media and civil society – with intimidation, harassment, persecution and detainment of civic activists and journalists in Armenia and, in particular, in Azerbaijan of major concern.
EU cooperation with the five Eastern neighbours hangs in the balance
After over 10 years of engagement between the EU and its eastern neighbours, the Eastern Partnership is at a turning point, with concrete proposals for reform to be announced in autumn 2015.
The onus to tackle corruption is not only on the partner countries – it is a mutual responsibility, and the EU must also step up its efforts to ensure partner countries uphold their commitment to fight corruption.
Without specific anti-corruption commitments and priorities defined by the EU, and without support and dialogue with civil society as a key partner in the region, the cooperation between the EU and the partner countries to fight corruption could be at risk.
Transparency International calls Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine to:
- Implement urgent judicial reforms and ensure effective and impartial prosecution of corruption offences.
- Strengthen external oversight of the government, ensuring that sanctions are imposed for failure to act on findings of external oversight agencies.
- Support a free and vibrant civil society sector, including ending legal and financial restrictions on civil society organisations and ending all forms of intimidation, harassment and persecution of civil society activists and journalists.
Transparency International calls on the EU to:
- Clearly articulate and prioritise specific anti-corruption commitments to which partner countries must subscribe and make it conditional to future financial support.
- Make sure civil society, a key partner in the region in the fight against corruption, remains free from restriction, intimidation and political interference.
The contents of this publication – produced under the framework of the EU-funded project "National Integrity System Assessment in the European Neighbourhood East region – are the sole responsibility of Transparency International and can in no way be taken to reflect the views of the European Union. The apportioned grant by EU for this project is in the amount of 680,517.92 EUR (90% of the total budget).
The report can be found at: www.transparency.org/whatwedo/publication/the_state_of_corruption_armenia_azerbaijan_georgia_moldova_and_ukraine