«Թարմ ուղեղով»` հակակոռուպցիոն քաղաքականության վերաբերյալ
Ս. թ. մարտի 16-ին Լրատվական ռադիոյի «Թարմ ուղեղով» հաղորդաշարի հյուրն էր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը: Նա անդրադարձել է հակակոռուպցիոն քաղաքականությանն ու կոռուպցիայի իրավիճակին: Եթե հակակոռուպցիոն քաղաքականության մեջ դրական ինչ-որ փոփոխություններ արձանագրվել են, ապա միայն միջազգային պարտավորությունների, դոնոր կազմակերպությունների շնորհիվ: Այդ առումով որոշակի բարելավումներ եղել են՝ օրենսդրական դաշտում և էլեկտրոնային կառավարման հետ կապված: Բայց դրանք սահմանափակ հաջողություններ են: Ըստ Հոկտանյանի՝ չափելի առաջընթաց իրականում չի գրանցվել. նա տնտեսական այլ մոդելի անցման ձգտում չի տեսնում:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ միջազգային պարտավորություններին՝ որպես ՏՀԶԿ Ստամբուլյան գործողությունների ծրագրի հակակոռուպցիոն ցանցի անդամ, ՀՀ-ն ստանձնել է կատարելու 3-րդ ռաունդի, որպես ԳՐԵԿՈ-ի անդամ՝ 4-րդ ռաունդի պարտավորությունները: ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի անդամ պետություն լինելով՝ պետք է օրենսդրությունը համապատասխանեցնի կոնվենցիային:
Կոռուպցիայի դեմ հաջող պայքարը, ընդհանրապես կոռուպցիան ածանցյալ է ինստիտուցիոնալ լուրջ խնդիրների առկայության: Երբ այդ ինստիտուտները չեն աշխատում, կոռուպցիան փոխարինում է այն գործառույթներին, որոնք նրանք պետք է անեին: Դա շատ դեպքերում գալիս է տնտեսական ոչ արդյունավետ, ոչ պետության շահերից բխող մոդելի առկայությունից: Այսինքն երբ անձնական շահերը վեր են դասվում հանրային շահերից, այդ ժամանակ ստեղծվում է իրավիճակ, երբ կոռուպցիան դառնում է համակարգային և առանց կոռուպցիայի առկայության համակարգը չի կարող գործել: Համակարգը պետք է փոխվի կամ իշխանափոխությամբ կամ քաղաքական կամքի շնորհիվ:
Իշխանափոխությունը կոռուպցիայի նվազման անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է: Երկրից երկիր իշխանափոխությունը կարող է տարբեր հետևանքների բերել: Մյուս տարբերակը քաղաքական կամքն է, երբ որոշ երկրներում լուրջ բարեփոխումների իրականացման արդյունքում հնարավոր եղավ տնտեսական, քաղաքական համակարգը փոխել: Ավտորիտար Սինգապուրում տնտեսական լուրջ լիբերալիզացիա տեղի ունեցավ, պրոտեկցիոնիզմը, մոնոպոլիզացիան, կլանային համակարգը դեմոնտաժ արվեց իշխող կուսակցության կողմից: Սինգապուրը քիչ կոռումպացված բացառիկ ավտորիտար պետություն է, որտեղ հակակոռուպցիոն պայքարը խթանեց տնտեսական մոդելի փոփոխությանը: Սովորաբար այլ երկրների փորձը ցույց է տվել, որ խոր, արմատական, վճռական բարեփոխումների արդյունքում հնարավոր եղավ ինքնին նվազեցնել կոռուպցիան:
Ինչ վերաբերում է նոր ստեղծված հակակոռուպցիոն մարմիններին, Հոկտանյանի կարծիքով որպես խորհրդատվական մարմին՝ տարբերություն չկա նախկին և նոր խորհրդի միջև, ընդամենը փորձ է արվում ավելի լայն խորհրդատվական շրջանակ ապահովել: Որոշումները իրավական ակտեր չեն և պարտադիր չեն կատարման համար. այս տեսանկյունից կոնցեպտուալ տարբերություն չկա: Սակայն 2 կարևոր կոնցեպտուալ տարրեր են ի հայտ գալու: Փորձ է արվում ինստիտուցիոնալ բազան ավելի ուժեղացնել՝ Խորհրդի կազմում հաստիքային աշխատողների և ոչ պետական սեկտորի՝ ՀԿ-ների, հանրային խորհրդի, համայնքների միության, ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչների ներգրավմամբ:
ԹԻՀԿ-ը ունի մոտեցում աշխատանքը կատարել առանց խորհուրդներում ներգրավվելու: Վարուժան Հոկտանյանը կարծում է, որ պետք է լինի համազգային դիալոգ՝ ներառելով կուսակցություններին և քաղաքացիական հասարակությանը: Նախորդ տարիների փորձը ցույց տրվեց մեծ ռիսկը, որ իմիտացիա կլինի:

“Tarm Ugheghov” (With a clear head) on anticorruption policy
On March 16, 2015 Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) was the guest of “Tarm Ugheghov” (With a clear head) program of Lratvakan (News) Radio. He reflected on anticorruption policy and corruption situation. If there were any positive changes in anticorruption policy they were due to Armenia’s international obligations and donor organizations. In this respect there were certain improvements in legislative field and in electronic government. But they were limited successes. According to Hoktanyan there was no measurable progress in reality. He does not see any willingness to change the economic model.
As for Armenia’s international obligations, as a member of OECD Istanbul Anti-corruption Action Plan, Armenia undertook to carry out third round monitoring, as GRECO member – fourth evaluation round, and GRECO evaluation team’s on-site visit to Armenia is planned in April. As a country that has signed and ratified UNCAC, Armenia should bring national legislation in compliance with UNCAC.
Corruption is derivative of serious institutional problems. When they fail to work corruption substitutes those functions that the institutes should have done. In most cases it is caused as a result of an economic model which is not effective and not in the interests of the state. When personal interests are above public interests corruption becomes systemic and without corruption the system is unable to operate. The system should be changed either by regime change or by demonstration of political will.
Regime change is necessary but not sufficient condition for reducing corruption. In different countries regime change can bring to different consequences. Another means is manifestation of political will by changing economic and political system as a result of implementation of serious reforms. Liberalization took place in authoritarian Singapore, and favoritism, monopolies, clan system were dismantled by the ruling party. Singapore, is an exceptional authoritarian state, where anticorruption struggle boosted the change of economic model. Usually the experience of other countries showed that it was possible to reduce corruption as a result of profound, drastic, crucial reforms.
As for the newly created anticorruption bodies, in the opinion of Hoktanyan there is no difference between the former and the new anticorruption council, since both are consultative bodies. Only there was an attempt to provide a wider advisory circle. However, their decisions are not legal acts and are not binding for implementation. From this point of view there is no conceptual difference. However, two significant conceptual elements will emerge. An attempt is made to strengthen institutional base by including full-time employees and representatives from non-state sector - NGOs, Public Council, Union of Communities of Armenia, opposition factions.
TIAC has adopted an approach to do work without being involved in councils. Varuzhan Hoktanyan thinks that there should be a national dialogue by involving parties and civil society. The previous years’ experience showed the big risk that there will be imitation.